Sağlık Bilgi Kaynağı

Fucicort Krem

0 810

Fucicort krem içerik olarak cilt üzerinde kullanılan ilaç ürünüdür. Ayrıca çeşitli cilt hastalıklarına iyi gelen ve önleyen ilaç çeşididir. Kremin içeriğinde fusidik asit, betametazon valerat ve klorokrezol ile stabilize gibi kimyasal özellikler taşır. Fusidik asit maddesi ile birlikte anti bakteriyel etkisi taşır. Buna istinaden betametazon  ve antipruritik etkileri ile birleştirerek cilt üzerinde iyileşme sağlar. Bu krem insanların vücutlarında oluşan egzama ve kontakt dermatit gibi bakteriyel enfeksiyonları tedavi eder.

Bu kremle birlikte bakteriyel enfeksiyonun ve  enflamatuar dermatozlar önlenir. İnsanlar da oluşan egzama çeşitlerinde atopik egzama, diskoid egzama ve staz egzamasında tedavi amaçlı kullanılır. Aynı zamanda seboreik kontakt dermatit, liken simpleks, kronikus, sedef hastalığı  gibi cilt hastalıklarını tedavi eder. Fucicort Krem genellikle  cilt üzerinde olmamak şartı ile kollar, bacaklar, eller, ayaklar, yüz bölgesi, sırt, bel, boyun ve omuz gibi bölgelerde tedavi amaçlı kullanılır.

Fucicort Krem  Nedir Ne İşe Yarar? 

Fucicort krem vücutta bazı bakterilerin büyümesini durduran içeriklere sahiptir. İnsanların ciltlerinde oluşan yaralarında kullanılır. Aynı zamanda içeriğindeki maddeler ile kızarıklık, kaşıntı, kabuklanma ve şişmenin engellemesini sağlar. Bu ilaç cilt rahatsızlığında bir antibiyotik içeriği taşır. İnsanlar da oluşan bakteriyel enfeksiyonları tedavi eder. Fucicort krem genellikle cilde günde iki kez hafifçe ovalayarak kullanılır. Aynı zamanda cild üzerine ince bir tabaka halinde bu kremi uygulanır. İlacı uyguladıktan sonra daima eller yıkamalı diğer bölgelere bulaşmamalıdır. Bu krem kullanımı insanlar için kısa süreli kullanım şeklinde uygulanır. Ayrıca tedavi de iki haftadan fazla kullanılmamalıdır.  Fucicort krem ilacın etken maddesi  fusidik asit şeklindedir.

Bu krem vücutta kızarıklık, şişlik ve iltihap oluşumuna neden olan sebeplerin etkilerini azaltmak veya yok etmek için kullanılır. Ayrıca insan vücudunda bakterilerin gelişmesini önleyici etkiye sahiptir. Özellikle cilt enfeksiyonları üzerinde etkili bir içeriği vardır. İlaç deride yağ bezlerinin yoğun olduğu yerlerde görülen iltihapları önler. Buna istinaden kaşıntılı bir cilt hastalığı önleyici içeriğe sahiptir. Özellikle kronik iltihaplı deri hastalığı(ve  radyasyona bağlı deri iltihap tedavisinde işe yarar.

Fucicort Krem İçeriği 

Yaz aylarında güneşte kalmadan dolayı oluşan deri iltihabını kurutucu özelliğe sahiptir. İnsanların derilerinde dış çevre etkisiyle oluşan deri iltihabını kurutur. Sürekli kaşıntıyla oluşan egzama ve  derinin deriyle sürtünmesinden dolayı oluşan deri iltihabında tedavi edicidir. Fucicort krem ayrıca bacağın alt kısmında oluşan kronik damar yetmezliğinden oluşan kabuklanma gibi durumlarda kullanılır. Buna bağlı olarak yara ve kaşıntı ile birlikte görülen iltihabi rahatsızlıklar önleyici özelliktedir. İnsanlarda yaşlanmadan dolayı görülen kaşıntılar ve sedef hastalığını tedavi eder. Çocuk egzamaları ve ergenlik sonrası  küçük, çok kaşıntı verici deri kalınlaşması ve  deri hastalığı tedavisinde kullanılır.

Bu ilaç ayrıca doktorlarının deri hastalıklarında en çok önerdikleri ilaçtır. Ayrıca geniş kullanım alanına sahip ilaçlardandır. Fucicort krem, derinin yüzeyinde  sorunları önler. Reçeteye ve kullanım prosedürüne uygun işlem yapıldığında kısa sürede iyileşme görülür. Çeşitli nedenlerden yaralanma, enfeksiyon ve iltihaplı deri rahatsızlıklarında kullanılır. Bakterilerin oluşumunu engeller ve bakterinin neden olduğu sorunları tedavi eder. Fucicort krem  ilacı Özellikle doktorlar, güneş yanığına, ciltteki tahriş engellemek için öneridir. Ayrıca kaşıntıya, ameliyat dikişlerinin iyileşmesine, egzamaya karşı reçetelerinde yazarlar. Kremin kullanıldığı diğer hastalıklar şunlardır; sedef hastalığında, güneş yanıklarında, pişiklerde, normal egzamada, deride meydana gelen kabuklanma ve pullanmada Bebeklerin bezlerinin neden olduğu pişikler ve egzamalarda genellikle doktorlar tarafından tedavi amaçlı verilir.

Fucicort Krem Yan Etkileri

Fucicort krem yan etkileri insanların bünyelerine göre oluşturduğu bazı yan etkiler bulunabilir. Özellikle uygulama bölgesinde cilt tahrişi, yanma veya batma hissine neden olabilir. Ayrıca bazı cilt tiplerinde kuru cildin kaşınması veya kızarmasına sebep olabilir. Bazı yan etkiler karın ağrısı, nefes alma  güçlüğü ve kurdeşen, gibi belirtilerdir.

Ayrıca Fucicort krem  yüzde, dudak  dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumlara az da olsa rastlanır. Özellikle bazı zamanlarda kişilerin yapısına bağlı olarak yutmada ve nefes almada zorluk gibi etkileri vardır. Ameliyat, yaralanma gibi durumlarda ciddi anlamda şok yaşanmasına neden olabilir. Kasların yoğunluğunda azalma ve kas his kaybı yaşanabilir. Boyun, karı bölgelerin yağlanma ya da şişmeler yaşanabilir. Çocuklarda gelişim geriliği az da olsa görülebilir. Gözlerde ve başta ağrı ve ciltte  aşırı hassasiyet gibi yan etkileri vardır. Deride döküntü kıl artışı v tüylenme gibi yan etkileri vardır.

Fucicort Krem Kullananların Dikkat Etmesi Gerekenler

Bu ilacı kullanmadan önce, hamile  veya emziren annelerin özellikle doktora danışması gerekir. Fucicort krem bir bebek beklerken veya emzirirken, sadece bir doktorun tavsiyesi üzerine ilaç alınmalıdır. Başka ilaç daha kullanılıyorsa mutlaka doktora bilgi verilmelidir. Bu ilaçlar gibi reçetesiz satın alınabilecek tıbbi ilaçlardır. Bu krem veya diğer ilaçların bileşenlerine herhangi birine alerji varsa doktora bilgi verilmelidir. Başka hastalıklar rahatsızlıklar veya tıbbi durumlarda doktora bildirilmelidir. İlgili Link: Stafine Krem Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Viral, fungal veya bakteriyel kökenli cilt lezyonlarında sifiliz ile ilişkili deri belirtileri gibi durumlarda mutlaka doktor kontrolünde bulunulmalıdır. Ayrıca perioral dermatit ve rosacea, ülseratif durumlarda varsa doktora danışılmalıdır. Fucicort krem dolaşım bozukluğu olan diğer cilt hastalıklarda doktora danışılmalıdır. Klinik iyileşme gerçekleşmediğinde bu krem bir haftadan fazla kullanılmamalıdır. Bebek ve çocuklarda uzun süreli bu kremi kullanılmaz. Hamilelik ve emzirme döneminde  doktora danışılarak kullanılmalıdır.

İlacın etken maddelerine karşı bir alerjin durumlarında ilaç kullanılmamalıdır. Bebeklerde pişik tedavisinde veya  akneli bölgelerde asla kullanılmamalıdır. Rektum ya da cinsel organ bölgesinde   kısa süreli kullanım sağlanmalıdır. Göze ve diğer hassas bölgeler asla temas edilmeden dikkatle kullanılmalıdır. Virüs, mantar kaynaklı bir cilt enfeksiyonu varsa asla uygulanmamalıdır. Aynı zamanda  ağız çevresinde oluşan kırmızı kabarcıklarda kullanılmamalıdır. Ayrıca Fucicort krem  iltihabi  bir deri  hastalığı gül hastalığı  doku kaybıyla birlikte görülen iltihabi yaralarda kesinlikle kullanılmaz. İlgili Link: Volteren Krem

Fucicort  Muadili Kremler

Cilt sorunlarında kullanılan kremle eşdeğer olan birçok ilaç bulunur. Aynı içeriğe sahip bu ilaçlar yine aynı problemlerin tedavisinde kullanılır. Bu ilaçlar şunlardır; Belogent krem, Fucitec Plus krem, Fusix   Dermacort Stafine cort, Tirecort gibi aynı içeriklere sahip ilaçlardır.

Ayrıca dermabel deri merhemi, Diprospan ampul gibi ilaçlar muadilidir. Aynı zamanda celestone aynı içeriklere sahip olup cilt tedavilerinde yerine önerilebilir. Bir de psocal beta merhem muadili olarak kullanılabilir. İlacın bulunmadığı durumlar da bunların da kullanılması faydalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.