Sağlık Bilgi Kaynağı

Fondöten Lekesi Nasıl Çıkar?

0 600

Kadınlar tarafından en çok kullanılan makyaj ürünleri arasında fondöten yer alıyor. Çok çeşitli renk tonlarına sahip olan fondötenler, makyajda temel malzeme olarak kullanılıyor. Pamuk yardımıyla, sünger yardımıyla ya da fırça yardımıyla yüze uygulanmakta olan fondöten çeşitleri, acil durumlarda ya da yanlış kullanım sonucunda üzerinize sıçrayabilir.

Sıçradığı anda müdahale edilse de fondöten kalıcı bir leke bırakabilir. Bu lekeden ya da izden kurtulmak için, özellikle de açık renkli kumaşlarda daha hızlı bir şekilde kurtulmak için öncelikle fondötenin içeriğinde yer alan bileşenleri öğrenmeniz gerekiyor. İçeriğinde yer alan bileşenlere göre, lekeyi çıkarmanın farklı yöntemleri de mevcuttur. Eğer fondötenin içeriği yağ bazlıysa, bu ürünü kumaştan çıkarmak için makyaj çıkarıcısı kullanabilirsiniz.

Fondöten Lekesine Etkili Çözüm

Fondöten Lekesi Çözümü
Fondöten Lekesi Nasıl Çıkar | Sağlık Güncel

Makyaj temizleyicisi kullanarak fondöten lekesini çıkaramadığınız takdirde, bulaşık deterjanı kullanarak da bu lekeden kurtulabilirsiniz. Şeffaf renkli bir bulaşık deterjanını, lekenin üzerine akıttıktan sonra masaj yapabilir ya da fırçalayabilir ve biraz lekeye etki etmesini bekledikten sonra sıcak su ile durulayabilirsiniz. Fondöten lekesi daha da koyuysa ve yıkama işlemine rağmen hala iz mevcutsa, bu durumda da beyaz sirke kullanabilirsiniz.

Beyaz sirke fondöten lekesini çıkarmada oldukça etkili bir yöntemdir. Lekenin üzerine fırçayla uygulayacağınız beyaz sirke, kısa sürede fondöten lekesinin uzaklaşmasına olanak sağlar. Ancak bu yöntemi kullanmadan önce mutlaka giysinin en görünmeyen kısmında deneme yapmanız ve sirkenin giysinin kumaşına zarar verip vermediğini kontrol etmeniz gerekir. İlgili Link: Flormar Baz

Tıraş Köpüğü ile Fondöten Lekesine Elveda!

Fondöten renginiz ve damladığı kumaşın türüne bağlı olarak lekenin kalıcılığı artabilir. Bunu hemen engellemek için tıraş köpüğü kullanabilir ve lekeden kurtulabilirsiniz. Öncelikle lekeli olan bölgeye soğuk su püskürtmeli ve nemli hale getirmelisiniz. Ardından lekeli bölgeye tıraş köpüğü sıkmalı ve parmak yardımıyla ya da fırça yardımıyla yüzeyi ovalamalısınız. Eğer leke çok güçlü ve derine kadar inmişse, daha sert bir fırça da kullanabilirsiniz. Fırçalama işlemi bittikten sonra giysiyi makinede yıkayabilir ve lekeden kurtulabilirsiniz.

İzopropil Alkol ve Çamaşır Suyu Fondöten Lekesini Çıkarır

Eğer fondöten açık renkli, özellikle de beyaz bir giysi veya kumaşa bulaştıysa, en etkili yöntemler arasında izopropil alkol kullanımı yer alıyor. Bu alkol içeriği saf alkoldür ve kumaşların yapısına zarar vermez. Etkili bir şekilde lekelerin çıkarılmasında önemli bir rol oynar. Eğer bu alkolü temin edebilecek bir yer bulamazsanız, doğal çamaşır suyu kullanarak da fondöten lekesinden kurtulabilirsiniz. İlgili Link: Nuxe Peeling Ve Duş Jeli Ürün İncelemesi

Tıraş köpüğü yönteminde olduğu gibi lekeli olan bölgeye çamaşır suyu damlatarak fırça ya da parmak yardımıyla ovalayabilir ve ardından makinede yıkayabilirsiniz. Jel fondöten gibi pudra fondötenler de leke bırakabilir. Ancak jel fondöten formuna göre pudra fondötenin yapısı daha kolay çıkar. Nemli bir süngerle silebilir ya da bir süre kurutma makinesi tutarak lekeden kurtulabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.