Sağlık Bilgi Kaynağı

Fastjel

0 374

İnsan bedeninde dış etkenlerden ya da fizyolojik rahatsızlıklardan kaynaklanan rahatsızlıklar oluşabilir. Farklı nedenlerle ortaya çıkan ağrıların giderilebilmesi için kimi zaman oral yoldan ilaçlar kullanılıyor. Bu noktada pek çok farklı cilt sorunun tedavi edilmesinde kullanılan Fastjel karşımıza çıkmaktadır. Özellikle ciltte yer alan iltihapların etkili bir düzeyde giderilmesini mümkün kılan bu ürün, geniş kapsamlı bir kullanım özelliğine de sahiptir.

Kimi zaman ise jel ya da merhem türevindeki ilaçlar,  bu tarz ağrıların dindirilmesine yardımcı olmaktadır. Pek çok doktor tarafından reçete edilen Fastjel ise ciltteki ağrıyı azaltmanın yanında, şişliğin de giderilmesine yarayan ve sadece eczane tarafından satılan bir kremdir.

Fastjel Nedir? 

Fastjel; romatid artrit’ten kaynaklanan iltihabın giderilmesi, spor yaralanmaları ya da düşme ve vurma sonucu oluşan burkulma, ezilme ya da incinme ile kendisini gösteren ağrı ve şişliğin tedavisinde kullanılan bir krem’dir. Vücuttaki hafif ve orta dereceli ağrıların giderilmesinde kullanılan bu merhem;  anti-enflamatuar ilaçlar içerisinde yer alır ve uzmanların özellikle vücuttaki ağrı, iltihap ya da şişlikler için tavsiye ettiği ilaçlardan biridir.

Fastjel Krem İçeriği 

Piyasada bulunan ve ağrı ile ödemin giderilmesinde en etkili ilaçlardan kabul edilen Fastjel kremin etken maddesi ketoprofen’dir. Kortizon içermeyen jel içerisinde etil alkol, lavanta, karbomer, saf su, trietanolamin ve neroli esansları bulunmaktadır. 50 gramlık tüplerde satışa sunulan fastjelin muadilleri olsa da en etkili çözüm için kremin aslının kullanılması gerekmektedir. İlgili Link: Avil Krem

Fastjel Ne İşe Yarar? 

İnsan bedeninde yaş ya da vitamin ve mineral eksiklikleri ile alakalı olarak hassasiyet oluşabiliyor. En küçük bir darbe sonucunda burkulma ile incinmeler sonucu şişlikler ve ağrılı iltihaplar meydana gelebiliyor. Halk arasında romatizma olarak adlandırılan ve genellikle eklemde oluşan ağrı ve şişliklerin tedavisinde önerilen Fastjel; bel ağrısı çeken kişilerin ağrılarına da çözüm oluyor.  İlgili Link: Travocort Krem

Jel; kas ve iskelet sisteminde işlev bozukluğuna neden olan şişliklerin yok edilmesinde kullanılıyor. Bunun yanında, toplardamar iltihabı, eklem hastalıkları, çarpma ya da düşme sonucu oluşan ağrılı durumların iyileştirilmesinde de krem mucizevi bir etki gösteriyor. Ayrıca steroid olmayan krem, herhangi bir sebeple vücutta oluşan ödemin giderilmesini de sağlamaktadır.

Fastjel Nedir
Ne İşe Yarar

Fastjel Nasıl Kullanılır? 

İster oral yoldan alınsın isterse cilt üzerinde jel tarzı sürülen kremler olsun, öncelikle doktor kontrolünde kullanılmasına çok dikkat edilmesi gerekir. Vücuttaki ağrı ve iltihapların giderilmesinde kullanılan Fastjel’in de muayene sonucu tedavi için bir uzman tarafından yazılması gerekir. Çünkü kişilerin Fastjel’in etken maddesi olan ketoprofen ve içeriğindeki diğer maddelere karşı alerji olma riski bulunabilir. Bu durumda kişilerde gelişen alerjik reaksiyonlar, hayati risklere sebep olabilir. Bunun için Fastjel eczaneden ve reçete ile alınmalıdır.

Fastjel’in kullanılacağı bölgenin temiz ve kuru olmasına dikkat edilmesi gerekir. Öncelikle önlem amaçlı küçük bir bölgede bir miktar sürerek krem test edilmelidir. Herhangi bir kızarıklık ya da farklı olumsuz tepki görünmez ise o bölgeye uygulanabilir. Tedavi edilecek bölgeye küçük bir miktar krem, hafif ve yumuşak hareketlerle sürülmelidir. Bu arada sorunlu bölgeye dairesel hareketlerle masaj uygulanmalıdır. Krem sürüldükten sonra etkisinin görülebilmesi için en az bir saat süre ile bölge yıkanmamalı ve üzeri kapatılmamalıdır.

Fastjel Yan Etkileri 

Her ilaçta olduğu gibi Fastjel’in de içeriğindeki etken maddeye karşı alerji riski olabileceği için yan etkiler görülebilir. Bunun yanında kremi kullanırken, güneş kremi ve cilt bakım ürünlerini kullanmamak gerekir. Açık yaralar, egzama ve yanık bölgelerde de jel sürülmemelidir.

Fastjel; cilde sürüldükten sonra cilt tarafından emilip kana karışır. Bu durum ise kalp hastalığı öyküsü olan kişilerde kalp krizi riskini artırmaktadır.  Özellikle uzun süreli kullanımlarda risk artmakta ve sağlıklı yapıdaki kişilerde bile nadiren de olsa, felç riski ortaya çıkmaktadır. Ayrıca jel;  mide ve bağırsak kanamasına da neden olabilmektedir.

İlacı kullanmaya başladıktan sonra, kabızlık, ishal, bulantı, baş dönmesi, çarpıntı, göğüste yanma hissi en yaygın görülen yan etkilerdir. Kanlı ve koyu renk dışkı, bilinç kaybı, ellerde ve ayaklarda şişme ve morarma, kahve telvesi şeklinde kusma, görme ve konuşmada değişiklik ve cilt ile gözlerde sararma ciddi yan etkilerdir ve bu durumlarda Fastjel kullanımını durdurup,  en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.