Sağlık Bilgi Kaynağı

Ertesi Gün Hapı Nedir, Nasıl Kullanılır, Ne Kadar Ekilidir?

0 43

Son zamanlara etkili bir düzeyde talep gören ertesi gün hapı nedir? Etkili bir doğum kontrol yöntemi olarak karşımıza çıkan ertesi gün hapı nasıl kullanılmalıdır? Dahası ertesi gün hapı ne kadar etkilidir? İşte yanıtını merak ettiğiniz bu sorulara dair ayrıntılar!

Ertesi gün hapı çok bilinmeyen korunma yollarından zannedilen acil durumlarda kullanılması gereken engelleyici bir ilaçtır. Kullanımı oldukça basit bir haptır. Cinsel birliktelik yaşadıktan sonra korunduğunuzdan emin olamıyorsanız ertesi gün hapı ile bu belirsizlikten kurtulabilirsiniz. Ertesi gün hapı doğum kontrol haplarına kıyasla düzenli bir kullanım ihtiyacı gerektirmez.

Cinsel birliktelik sonrasında ağız yoluyla alacağınız bu ilaç sperm hücrelerinin yumurtayı döllemesini engellemektedir. Ertesi gün hapı ilişki sonrasında hemen kullanılabilmektedir. İlaç ne kadar erken alınırsa etki oranı da paralel olarak artacaktır. Kullanıldığı güne bağlı olarak da etkisi değişmektedir.

Eğer ilişki sonrası 5.gün ve sonrasında alınırsa etkisi oldukça düşük olacaktır. Kadınlar bu hapı genellikle korunmasız ilişki yaşadıktan sonra sonuçlardan emin olmak için kullanmaktadır. İçerisinde bulunan yüksek miktardaki progestron hormonu hem yumurtanın döllenmesini hem de döllenen yumurtanın rahim duvarına tutunmasını engeller.

İlk 12 saat içerisinde alacağınız hap %90 oranında gebelik oluşumunu engellemektedir. Eğer sizde gebe olmak istemiyor ve emin değilseniz gönül rahatlığı ile ertesi gün hapını kullanabilirsiniz. Peki, etkili bir kullanım özelliğine sahip olan ertesi gün hapı nasıl etki eder? İşte yanıtı!

Ertesi Gün Hapı Nasıl Etki Eder? 

Ertesi gün hapı alındığı andan itibaren hormonları tetikleyecek gebe oluşumunu engellemektedir. Yüksek oranda içerdiği progestron hormonu ve tetikleyicileri ile çok iyi sonuçlar elde edilmektedir. İlişkiden hemen sonra alındığında etki süresi ve etkisi artacaktır. Hap döllenme sürecini bozarak gebelik oluşumunu önler.

İlgili Link: Gebelikte Nişan Gelmesi Nedir? Belirtileri Neler? Nasıl Anlaşılır?

Herhangi bir zorluk olmadan normal bir ilaç gibi ağız yoluyla içilebilir. İlişki sonrası 5 gün içerisinde kullanılabilir. Hapın ana hedefinde kadının üreme sistemi vardır. Kadın üreme sistemlerinin başlangıcı olan fallop tüpleri döllenmenin başladığı yerdir. Sperm hücreleri rahimde yaklaşık 2 gün kadar canlı kalabilmektedir. Bu iki gün içerisinde fallop tüplerine ulaşarak döllenmeyi sağlayabilmektedirler.

Ancak alacağınız ertesi gün hapı bu yumurtlama olayını geciktirir. Ayrıca hali hazırda yeni döllenmiş bir yumurta var ise bu yumurtanın da gelişmesine olanak sağlayan rahim iç duvarına tutunmasını engellemektedir. Aldığınız ilacın etkisi bu şekilde anlatılabilir. Acil bir korunma sağlamaktadır. İlişki esnasında meydana gelebilecek;

  • Kondom yırtılması
  • Kullanılan doğum kontrolü hapının düzeninin atlanması
  • Cinsel taciz sonrası
  • Korunmasız cinsel ilişki sonrası
  • Kullanılan diğer yöntemlere karşı güvensizlik

Gibi durumlarda tercih edilmelidir. Elbette ki ertesi gün hapından etkili bir sonuç elde etmek için bu ilacın mutlaka kullanım özelliklerine uygun bir şekilde kullanılması önemlidir.

Ertesi Gün Hapı Ne Kadar Etkilidir?

24 Saat içerisinde alınan ertesi gün hapı gebeliği önlemede büyük ölçüde etkilidir. Bu oran %99’a yakındır. 48 saat sonrasında ise oran %70 seviyelerine kadar düşmektedir. Ertesi gün hapını kullanırken yüksek etki alabilmek için ilk 24 saat içerisinde hapı aldığınızdan emin olunuz. Mümkün olan en yakın sürede hapı almanız büyük ölçüde önem taşımaktadır.

Ertesi Gün Hapı Nedir
Ertesi Gün Hapı Ne Kadar Ekilidir

Eczaneden alacağınız güvenilir ilaçları kullanmalı ve kullanmadan önce prospektüste yazan tüm bilgileri okumalısınız. Doz kullanımına dikkat etmeli ve doğru bir şekilde hap alımını gerçekleştirmelisiniz. Korunmasız olarak ilişkiye girmeniz durumunda ilişki sonrası olabilecek en yakın zamanda ertesi gün hapını almaya dikkat ediniz.

İlgili Link: Dış Gebelik Nedir? Nasıl Anlaşılır

Hap kullanırken dikkat etmeniz gereken durum farklı ilaçların farklı doz miktarlarına sahip olmasıdır. Bazı ilaçlarda günlük tek hap almanız gerekirken bazılarında ise günlük iki hap almanız gerekmektedir. Bu duruma dikkat ederek hap kullanımı yaparsanız herhangi bir problem veya gebe kalma durumu ile karşı karşıya kalmazsınız.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer durum ise ertesi gün haplarının etkisini azaltan besinlerdir. Bunlardan ilki sarı kantaron bitkisidir. Bu bitki hapın etkinliğini büyük ölçüde düşüreceğinden dolayı hap kullanımı sonrası kesinlikle kullanılmamalıdır.

Ertesi Gün Hapının Başarısı Nasıl Anlaşılır?

Hapı kullandıktan sonra işe yarayıp yaramadığını ancak adet döneminde öğrenebilirsiniz. Hapı kullandıktan hemen sonra kanama oluşursa bu durum ilacın yan etkisi nedeniyle kaynaklanmaktadır.

Ertesi gün hapının başarısı ancak adet dönemlerinde fark edilebilmektedir. Adet dönemine girdiğinizde kanamanız normal rengine göre daha koyu ve kahverengi olarak geldiyse ertesi gün hapının başarılı bir şekilde etki gösterdiğini anlayabilirsiniz. Aynı şekilde ilaç kullanımı hormonları kötü şekilde etkileyebildiğinden dolayı adet dönemlerinizde gecikme yaşanabilir. Bu gibi durumlarda sakin kalarak adet döneminizin gelmesini beklemeyi unutmayın.

Adet döneminize ufak gecikmeler olsa da sorunsuz bir şekilde girdiğinizde ertesi gün hapının etkili bir şekilde tesir ettiğinden emin olabilirsiniz. Adet döneminiz bir sonraki dönemde eski haline dönecek ve rutin şekilde ilerleyecektir.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Ertesi gün hapı oral yolla alınmaktadır. Herhangi bir ağrı kesici hap ile aynı şekilde alınan ilaç konusunda dikkat etmeniz gereken tek durum ilacın günlük kaç doz alınması gerektiğini öğrenmek olacaktır. Bu sayede bir adet veya iki adet alınması gereken ilaçlar arasındaki fark yüzünden herhangi bir problem ile karşı karşıya kalmazsınız.

İlaç prospektusunda yazan bilgilerden yola çıkarak hapı sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Hap bütün eczanelerde yer almaktadır. Aynı şekilde yan etkiler ve diğer bilgiler konusunda aklınıza takılan konularda ilacın prospektusunu okuyabilirsiniz.

Bazı ilaçların doz alımları farklı olduğundan dolayı prospektusu okumak son derece önemlidir. Özellike zaman aralıklarına dikkat ettiğinizden ve süreleri aksatmadan hapı kullandığınızdan emin olunuz. Bu sayede haptan maksimum verimi ve etkiyi alabilirsiniz.

Ertesi Gün Hapının Yan Etkileri Nelerdir?

Ertesi gün hapı hormonları farklı etkileyebildiğinden dolayı adet dönemlerinde gecikmeye veya anlık olarak kanama gerçekleşebilir. Bu gibi durumlarda panik yapmamak ve adet döneminin düzenli bir şekilde eski haline dönmesi beklenmelidir.

Ertesi gün hapının yan etkileri bu iki problem dışında bulunmamaktadır. Adet döneminde gerçekleşebilecek gecikmeler maksimum 1 hafta sürmektedir. Daha fazla süren gecikmelerde doktora görünmenizi tavsiye edebiliriz. İlacı dozunda kullanarak ertesi gün hapından maksimum etkiyi görebilirsiniz.

Önemli olan hap kullanımında ilk 48 saati geçirmemektir. İlişki sonrası kullanacağınız ilk hap büyük önem taşımaktadır. İlişkinin hemen sonrasında hapı temin ederek gebelik riskini çok yüksek oranda engelleyebilirsiniz. 1 günü aşan sürelerde ertesi gün hapının etkisi zayıflamaktadır. Ertesi gün hapı doğru şekilde ve zamanında kullanıldığında gebelik olasılığını %99 oranda engellemektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.