Sağlık Bilgi Kaynağı

Erkeklerde Saç Dökülmesinin İlk Nedeni

0 337

Saç dökülmeleri kadın ya da erkek özellikle yaşla birlikte sıkça yaşanan bir durumdur. Erkeklerde bu dökülme çok daha fazla olup hatta hata kellik derecesine kadar ilerleme kaydeder. Erkek tipi saç dökülmesinde genetik özellikler  ve erkeklik hormonu en etkili nedenlerdir. Ancak bu hal bir hastalık olmadığı için tedavi edilebilir. Saç dökülmeleri erkeklerde testesteron düzeyine bağlıdır. Erkeklerde androgenetik saç dökülmesi büyük etkendir. Bu durum anne ve babasında saç dökülmesi varsa bu dökülmenin yaşanması hali demektir. Genetik anlamda dökülmelerde şakaklar ve tepe bölgesi ilk sırayı alır.

Erkeklerde Saç Dökülmesi Nedenleri

Erkeklerde saç dökülmeleri genetik bir miras olması yanı sıra dış etkenler ile de tetiklenir. Hormonal yapılardaki değişikliklerde bir kadın kadar olmasa da erkekleri de etkileyen bir durumdur. Erkekleri tek etkileyen hormon erkeklik hormonu olan Testesterondur. Ergenlik döneminde ve sonrasında da saç dökülmeleri yaşanabilir.

Erkeklerde saçkıran bir başka saç dökülme nedenidir. Genellikle stresten, üzüntüden bağışıklık sistemi etkilenir ve saçta dökülmeler başlar. Bu belli bölgelerden dökülmeler şeklinde olduğundan saçkıran adı altında tedaviye girilir. Erkeklerde saç dökülmesinde genetik olması en yaygın olanıdır. Saçlar yavaş yavaş açılmaya başlar, sonra incelir ve ileriye doğru tamamen saç dökülmesine kadar devam eder. Erkeklerin saç dökülmesi sorunlarının başlaması ile birlikte dikkatli olmaları gerekliliği vardır. İlgili Link: Saçlarımız Neden Kuruyor

Erkeklerde Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç dökülmesi hali kuşkusuz moral bozucu bir durum olup nedenlerinin araştırılması gerekliliği vardır. Erkeklerde saç dökülmesi denildiğinde %95 gibi büyük bir oran androgenetik nedenlerdir. Saçın dökülme nedeni mutlaka araştırılmalı, genetik dökülme olsa dahi tedavi aşamasına geçilmelidir. Saç dökülmelerinden en kalıcı çözüm kuşkusuz saç ekimidir.

İlgili Link: Geçici Saç Boyaları

Stres, tiroit hastalıkları, kullanılan ilaçlar da kellik nedenleridir. Hormonlar saçların büyümesinde önemli rol oynadığından tiroit düzensizlikleri nedeni ile erkeklerde etkili olabilmektedir. Ve elbette ki stres en etkili neden olup; yaşam tarzında yapılan ufak değişikliklerle saç dökülmelerini durdurmak mümkündür. Erkek tipi saç dökülmelerinde yanlış beslenme de büyük etkendir. Sigara ve alkole olan düşkünlük de olumsuz etkileri ile gelir. Erkeklerde saç şekillendirmeler sık sık kullanıldığından bu durum abartıldığı zaman özellikle ön kısımlarda saç dökülmeleri en sık yaşanan haller arasındadır. Erkekler saç dökülmesine neden olan her detay üzerinde hassaslıkla durmalı ve yaşam tarzına özen göstermelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.