Sağlık Bilgi Kaynağı

Erdostin

0 2.409

Erdostin 2 ayrı form olarak piyasada bulunur. 300 mg’lık kapsüller 18 yaş üstü yetişkinler içindir. 175 mg’lık süspansiyon için kuru toz ise sulandırılmış şurup halinde 2 yaş üstü çocuklar ve kapsül kullanamayan yetişkinlerin kullanımı içindir. Etken maddesi erdosteindir. Eğer bu maddeye alerjiniz varsa hekiminize mutlaka belirtin. Balgam söktürmek amacı ille kullanılır.

Ayrıca balgam oluşumunu da önleyici özelliği vardır. İlaç reçete edildiği gibi kullanılırsa herhangi bir yan etkisi yoktur ve oldukça güvenlidir. Fakat doz aşımında bazı yan etkiler görülebilir. Eczanelerde sarı ve beyaz tonlarındaki kapsüller halinde satılır. Bilinçsiz kullanımı sağlık açısından büyük risk teşkil eder. En fazla 7 ile 10 gün arasında kullanılması önerilir.

Erdostin Nedir?

Erdostin solunum yollarında oluşan ve birikmiş olan yoğun ve yapışkan kıvamlı balgamın vücuttan atılmasına yardımcı olan bir ilaçtır. Erdostin balgama bağlı göğüsteki tıkanıklığın açılmasına yardım eder. İlacı kullanırken bol su tüketmek ilacın etkisini daha çok arttırıp balgamın atılmasını kolaylaştırır. Akciğer veya bronşlardaki balgamı yumuşatıp öksürük yoluyla atılmasını sağlar.

İlaç doktor kontrolünde kullanılmalıdır ve günde en fazla 2 doz alınması uygundur. İlacı kullanma süresi ise en fazla 10 gündür. Öksürük şurubuyla kullanılması önerilmez. Çünkü ilacın tedavi özelliğini azaltır. Aç veya tok karnnına İlaç size özel reçetelenmiştir bu yüzden başkalarına vermeyin ya da öneri de bulunmayın. Faranjit, bornsit, KOAH hastalığının, akciğer hastalıklarında, üst solunum enfeksiyonlarında, alt solunum enfeksiyonlarının tedavisinde balgam atmaya ve balgam oluşumunu önlemek için kullanır.

İlaç çiğnenmeden bol su ile içilmelidir. İlacın alkol ile alınmasında herhangi bir yan etki oluşturmaz. Fakat tedavi sürecinde alkol ve sigara alımı tedavinizi yavaşlayacağı için bunların kullanımı önerilmez. Hamile ve emziren kadınlar bu ilacı kullanmamalıdır.

Erdostin Şurup

Erdostin şurup tablet tutamayan yetişkin hastalar ve çocuklar için toz süspansiyon halinde üretilmiştir. İçinde sukroz, sodyum benzoat, sodyum nişasta glikolat, ksantan zamkı, aspartam, sodyum sakkarin, portakal tozu aroması bulunur. Süspansiyon hazırlamak için şişedeki çizgiye kadar önceden kaynatılmış ve soğutulmuş su hazırlanıp eklenir. İçindeki toz eriyene kadar iyice çalkalanmalıdır.

İlacın dozunu aşmamak için 5 ml olarak ayarlı kendi plastik ölçü kaşığını kullanın. Şurup ağız yoluyla kullanılır. Gıdalarla herhangi bir etkileşimi yoktur. Erdostin şurup kısa süre tedavisi olarak kullanılır. En 7-10 gün arasında kullanılabilir. Doktor önerisi olmadan tedaviyi yarım bırakmanız iyileşme sürecinizi olumsuz etkileyebilir.

Erdostin Şurup İçeriği

Erdostin Şurup Faydaları
Erdostin | Erdostin Şurup

Erdostin şurup balgam atmak amacıyla kullanılır. Her ölçek olan 5 ml 175 mg erdostein içermektedir. Mutlaka reçete ile doktor takibinde kullanılmalıdır. Erdostin şurup bal renginde cam şişe içerisinde kuru toz olarak bulunur. Süspansiyon su ile karıştırıp çalkalandığında kokulu, tadı portakala benzeyen akışkan beyaz renk bir sıvı haline gelir.

Hazırlanan süspansiyon en fazla 10 gün boyunca dolapta saklanabilir. Erdostin şurup farenjit, larenjit, traket, bronşit, akciğer ve nefes borusu iltihabında, akut bronşit hastalıklarında kullanılır. Ayrıca erdostin şurup üst ve alt solunum enfeksiyonu için de kullanılır. Tedavi amacı bronşlardaki, akciğerdeki veya soluk borusundaki balgamı atmaktır. İlaç balgamı arttırmak için öksürük yapar. Bu yüzden öksürük şurubuyla birlikte alınmamalıdır.

Erdostin Şurup Doz Ayarlaması

İlaç yaş grubuna ve kiloya göre farklı şekilde kullanılmalıdır. İlaç günde iki kere birer doz alınmalıdır. Yetişkinlerde sabah ve akşam birer ölçek yani toplamda 10 ml alınmalıdır. 2 yaşından büyük çocuklarda ise kilosuna göre doz ayarlaması yapılmalıdır. 15 ile 19 kilo arası çocuklarda günde 2 kere toplamda 5ml bir ölçek kullanılmalıdır. 20-30 kilo arasındaki çocuklarda ise günde 3 kere 5 ml yani toplamda bir ölçek kullanılmalıdır. Çocuğunuz 30 kilo ve üzerindeyse günde 2 kere toplam 10 ml yani ki bu iki ölçek verilmelidir. İlgili Link: İburamin Cold

Tedavi sürecinde ilacın etkisinin arttırılması için bol tüketmeye dikkat edin. İlacın doz ayarlamasını mutlaka doktorunuz yapmalıdır. Reçeteye göre ilaçların kullanılması en doğrusudur. Kronik olarak akciğer yetmezliği hastalığına sahip kişiler muhakkak hekimine danışarak ilacı tüketmelidir.

Erdostin Şurup Yan Etkileri

İlacın yan etkileri genelde hafif düzeyde yan etkilerdir ve kendiliğinden geçer. Fakat bu yan etkilerin sizde daha büyük bir etki yarattığını düşünüyorsanız mutlaka bir hekime başvurulmalıdır. İlaç doz aşımında veya bilinçsiz kullanımında yan etki gösterebilir. Tavsiye edilen şekilde kullanmanız yan etkileri yaşamamanız adına çok önemlidir. Baş ağrısı, tat değişiklikleri, bulantı ve kusma, hazımsızlık, mide ekşimesi, karın ağrısı şikayetleri ilacı içtikten bir süre sonra ortaya çıkabilir. İlgili Link: Amiloidoz Nedenleri

Bu yan etkiler basit yan etkileridir. İlacın ciddi yan etkileri ise kaşıntı ve kızarıklık ciltte döküntü, egzama, solunum güçlüğü, dudaklarda, dilde ve boğazda sislik gibi reaksiyonlar gösterdiğinde ilacın kullanımını bırakıp derhal doktora başvurulmalıdır. Erdostin şurup formu sukroz içermektedir. Eğer bazı şekerlere karşı alerjiniz varsa bu durumu hekiminize belirmenizde fayda olacaktır. Erdostin şurubun araç ve makina kullanacaklar için de herhangi bir yan etkisi yoktur.

Erdostin Şurubun Başka İlaçlarla Kullanımı

Erdostin şurupla birlikle herhangi bir yan etki oluşumu konusunda bir şikâyet gelmemiştir. Ancak yine de kullandığınız başka ilaçlar varsa doktorunuza bunun bilgisini vermelisiniz. İlacın bakteriyel enfeksiyonlar için kullanılan antibiyotik ilaçlarla birlikte kullanımı Erdostin şurubunun tedavi edici ligini arttırmaktadır.

Web sitemizde yayınlanan merhem, krem, sabun, jel ürünlerini kullanırken alerjik reaksiyon göstermemek için doktorunuzun yönlendirmesini dikkate alın. Unutmayın ki ilaç kullanımı ancak Dr reçetesi ile yapılmalıdır. Sitemizde bu alanda gördüğünüz tüm yazılar bilgilendirme amaçlıdır. Bu tarz ürünleri kullanmak sizin kendi sorumluluğunuzdadır, kullanım sonucunda oluşabilecek herhangi bir sağlık sorununda saglikguncel.com sorumluluk kabul etmemektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.