Sağlık Bilgi Kaynağı

En Hızlı Çürüyen Diş Hangisi

0 732

Diş çürümesi, genellikle dişin sert dokusu olan mine ile minenin altında bulunan dentin ve bazen de kök yüzeyini örten sert dokusunun yıkılması durumudur. Diş çürükleri, çoğunlukla çikolata gibi yapışkan gıdaların, asitli yiyecek ve içecekler ile karbonhidrat içeren yiyeceklerin uzun bir süre diş yüzeyinde kalması ile oluşmaktadır.

Ağızda bulunan bakteriler, bu gıda artıkları ile beslenmektedir ve bu mikroorganizmaların da yardımı ile asit üretilmektedir. Bir süre sonra ise bu asidik ortam, dişin sert dokularında yıkıma neden olmakta ve diş çürüklerini oluşturmaktadır. İlgili Link : Gömülü Diş Ameliyatı

Daha Hızlı Çürüyen Yirmilik Dişler

Ağızda en fazla sorun çıkaran dişlerin başında yirmilik dişler gelmektedir. Yirmilik dişler, enfeksiyon, damağa gömülü kalma, ağrı ve çürük gibi pek çok soruna sebep olabilmektedir. Yirmilik dişlerin cerrahi tedavisi sanıldığının aksine daha hızlı ve daha konforlu bir şekilde yapılabilmektedir.

Ağız içerisinde en arkada bulunan ve en son çıkan yirmilik dişler, üçüncü büyük azı dişlerdir ve zaman içerisinde kullanılmamaya bağlı olarak fonksiyonlarını da büyük oranda kaybetmektedir. Çürük olmayan ve olması yerde çıkan yirmilik dişlerin çekilmesine gerek yoktur.

Diş Çürüğü Daha Çok Kimlerde Görülür?

Diş çürüğü, unlu ve şekerli yiyecekler ile bakterilerin buluşması neticesinde oluştuğu için aslında herkes tehdit altındadır. Fakat beslenmesinde şekerli ve karbonhidratlı yiyeceklerin oranının çok fazla olması ve sularında florür oranının düşük olması ise daha fazla diş çürüğü tehdidi anlamına gelmektedir. İlgili Link: Dijital Diş Hekimliği Uygulamaları

Tükürük, her ne kadar bakteri tarafından oluşturulan aside karşı doğal bir savunma mekanizması oluştursa da tek başına çürüğü önlemeye yetmemektedir. Ayrıca tükürük miktarını ya da akışını azaltan ilaçlar veya hastalıklar da çürük oluşumunu hızlandırabilmektedir.

Çürük Çeşitleri Nelerdir?

Diş çürükleri çoğunlukla çocuklarda görülse de yetişkinler de risk altında bulunmaktadır. Çürük çeşitleri ise koronal çürükler, kök çürükleri ve tekrarlayan çürüklerdir. Koronal çürükler, çocuklar ile yetişkinlerde sık görülmesinin yanı sıra çoğunlukla çiğneme yüzeyinde ya da dişler arasında oluşmaktadır. Yaşlanmaya bağlı olarak dişetleri çekilmekte ve diş kökleri açığa çıkmaktadır.

Açığa çıkan bu diş köklerini koruyan mine olmaması nedeni ile bu alanlar çürüme eğilimi gösterir ve bu tür çürüklere kök çürükleri adı verilmektedir. Mevcut kuronlar ya da dolgular çevresinde ise tekrarlayan çürükler oluşabilmektedir. Tekrarlayan çürüklerin nedeni ise söz konusu alanlarda çürümeye sebep olabilecek plak toplanma eğiliminin olmasıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.