Sağlık Bilgi Kaynağı

Emziren Annelerde Mastite Dikkat

0 688

Mastit bir enfeksiyon olup emziren annelerin çok dikkat etmesi gereken bir durumdur. Mastit süt kanallarının tıkanması ve sonrasında enfeksiyonla oluşan durumdur.

Göğüsler sütle dolduğunda ve boşaltılmadığında tıkanıklıklar meydana gelir bu durumun tedavi edilmemesi de mastit oluşumudur. Göğüs kanalındaki tıkanıklığın olma belirtileri, memede sertlikler oluşması, kızarıklıklar, ağrılar, emzirme sonrasında sertlik hissetme şeklindedir.

Mastit Tedavisi

Mastit hem anne için hem bebek için rahatsız edici bir durumdur. Mastiti önlemenin yolu her iki memeden de bebeği sık sık emzirmek, emzirilmediği zamanlarda da sütü boşaltmak olmalıdır. Anne adayı zaman buldukça dinlenmelidir, sık sık duş almalıdır, ufak masajlar iyi gelir.

Emziren bir anne kendine çok dikkat etmek zorundadır. Özellikle mastit belirtilerinden biri dahi hissedilse sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekir. Ateş 38 üstüne çıkarsa, sütte iltihap ve kan varsa bunlar en önemli belirtilerdir. İlgili Link: Yumurta Donasyonu Nasıl Yapılır?

Mastit oluşumunun nedeni aniden sütten kesme hali ya da süt kanallarının tıkanması halinde, emzirmenin doğru yapılamaması hali ve meme uçlarında yaralar oluşması hali  olarak sayılabilir.

Doğumun ilk gününden itibaren sütün boşaltılması en önemli olaydır aksi takdirde annede aşırı yorgun olma halleri, enfeksiyon durumları yaşanır.

Mastit olduğu halde emzirme durumu memede apse oluşumunu azaltır, bu sebeple de emzirmeye devam etmek yardımcı olacaktır. Bebeğe bu durumun hiçbir zararı olmaz.

İlgili Link : Meme Kistleri Nasıl Tedavi Edilir

Mastit Oluşumu

Mastit genelde tek memede oluşan bir durumdur bu nedenle sırayla iki memeyle de emzirme önemli olandır. Emzirmeden sonra memede süt kanallarının tamamen boşalması için sağmak da etkili olacaktır. Böylelikle biriken süt kanalları tıkamayacaktır.

Mastit göğüste ağrı ve hassasiyete neden olduğundan bazen emzirmeye başlanıldığı anda bazen de ileriki haftalarda oluşur. Bu enfeksiyonun tedavisi kesinlikle belirtilerle birlikte bir çözüme ulaştırmak olmalıdır. İki göğsün de sütünün boşaltılması esas noktadır.

Diğer taraftan mastit tedavisi doktor kontrolü altında antibiyotik alımı ile tedavi edilebilir. Bu durumun emzirme boyunca devam etme olasılığı olabileceğinden her zaman dikkatli ve kontrollü olunması gereklidir. Mastit hiçbir anne adayını bebeği ile en büyük bağ olan emzirmeden uzak tutmamalı, bu hastalığın iyileşilebilir olduğu bilinmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.