Sağlık Bilgi Kaynağı

EMG Nedir Nasıl Yapılır?

0 46

Bedendeki sinir, sinir kökleri ve kasların elektriksel metotla izlenmesi yöntemi olan EMG testi, tanı koymak ve doğrulamak için sıklıkla kullanılmaktadır. Sinirlerde meydana gelen işlev bozukluklarının ne derece olduğunu öğrenmek ve tedavinin etkisini görüp değerlendirmek için uygulanır. İnceleme çoğunlukla yarım saat ve bir saat arasında sürmektedir. Hekim duruma bağlı olarak tetkiki uzatıp ek araştırmalar yapabilir.

EMG öncesinde bazı hazırlıkların yapılması gerekiyor. Hasta bu teste gelmeden önce tok olmalıdır. Kolay giyip çıkarılan kıyafetlerle gelmek önerilir. Ciltte krem ve losyon gibi ürünlerin sürülmemesi de önemlidir. Ayrıca tenin tozlu ve kirli olmamasına dikkat edilmelidir. Kalp pili olan kimseler işlem öncesinde doktorunu bilgilendirmelidir. Aynı şekilde düzenli alınan ilaçlar varsa hekim bunu bilmelidir. Kan sulandırıcı ilaçların kullanılmaması gerekiyor.

EMG Nasıl Yapılır?

İşlemler başlanacak tedavinin durumunu belirlemek için yapıldığı için EMG öncesinde doldurulması gereken istek formu ve inceleme raporları hastanın yanında olmalıdır. Testin iki aşamalı çekilmektedir. İlk aşama sinir iletimlerin ölçümüdür. Diğer ise kasların incelenmesi olmaktadır. Hastaya konulan tanıya göre ikisinin de uygulanması mümkündür. Bunlardan sadece birinin uygulanması da yeterli gelebilmektedir. Bu konuda kararı doktor verecektir.

Sinir iletim ölçümü uygulamasında deri üzerine yerleştirilen elektrot, akım verir. Verilen elektrik akımı sinirleri uyarır. Hangi sinirlerin uyarılacağına ise doktor karar vermektedir. Ortalama bir tetkikte beş ve on arasında sinir ölçümü gerçekleşir. Hastaya verilmiş olan akımın bir zararı yoktur. Zira çok kısa sürelidir.

EMG Nasıl Çekilir?

EMG çekiminde kullanılan ikinci uygulama ise kasların incelenmesi olmaktadır. Burada vücudun belli kısımlarından seçilen kas içine iğne şeklinde elektrot yerleştirilmektedir. Bu kaslardaki etkinliği inceler. Bu testin hastaya zararı yok denecek kadar azdır. Yalnızca iğne elektrotunun takıldığı kısımda küçük kanama ihtimali ile sinir hasarı riski vardır. Bunun gerçekleşmesi ise nadirdir.

İlgili Link: Antifosfolipid Sendromu Nedir?

EMG bazı hastalık risklerinde çekilmektedir. Ciddi hastalıkların belirlenmesinde etkilidir. Organ yetmezlikleri, kanser ve sinir yaralanmalarında bu yöntem yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra şu hastalıklar için de EMG çekilebilir:

  • Romatizma hastalıkları
  • Kronikleşmiş alkol kullanımı
  • Metapolik şikayetler
  • Bağışıklık sistem hastalıkları
  • ALS hastalığı
  • Çocuk ve yüz felci
  • Boyun ve bel fıtıkları
  • Doğum kaynaklı bebeklerde sinir yaralanmaları
  • Kas rahatsızlıkları
  • Omurilik hastalıkları

İğneli EMG Nasıl Çekilir?

Teli andıran ve özel tasarım ince iğneler ile bu işlemler gerçekleştirilmektedir. Tek kullanımlık oldukları için enfeksiyon riskini de ortadan kaldırıyor. İğne ilgili kasa girerek bu kasların etkinliğin incelenmesine olanak verir. Bu işlemde elektrik akımı verilmez. İşlem sırasında söz konusu olan kasın aktif olması için hastadan bazı hareketleri yapması istenir. Bu noktada hafif bir ağrı hissi duyulması normaldir. Ancak çoğu insan için bu ağrı tolere edilebilir düzeydedir.

İlgili Link: Taşikardi Nedir? Neden Olur?

EMG testi yaparak güç sinirlerinden kasa giden iletide bir sorun olup olmadığı anlaşılır. Sorun varsa hasarın zamansal durumu ve iyileşmenin olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olunur. Elektrik ve ilacın verilmediği bu tetkikte her kasın değerlendirilmesi birkaç dakika sürmektedir. Yapılan tetkik sonucunda ortaya çıkan durum doktor tarafından değerlendirilip tedavi sürecine geçiş yapılacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.