Sağlık Bilgi Kaynağı

Emedur

0 89

Emedur içinde Trimetobenzamid hidroklorür etken maddesini bulundurur. 200 mg’lık dozda ve film kaplı tabletler şeklindedir. 15 kg üstü çocuklar ve yetişkinler için kullanılması uygundur. İlacın etken maddesine karşı alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayın. İlacı kesinlikle alkol ile birlikte kullanmayın.

Emedur Nedir?

Emedur, beyindeki kusmayı ve bulantıyı uyaran sinirlere etki ederek kusmayı ve bulantıyı engeller. Kusma ve bulantı şikâyeti olanlarda kullanılır. İlaç mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Reçeteye yazan şekilde kullanılması önerilir. İlacı çiğnemeden bir bardak dolusu su ile almalısınız. İlaç direk olarak yutulmalı kesinlikle çiğnenmemelidir.

İlgili Link: Doladamon

Eğer ilacı almayı unuttuysanız hatırladığınız anda tek bir doz alınmalıdır. Grip ilaçları, ağrı kesiciler, kas gevşetici ilaçlar, depresyon ilaçları, nöbet ilaçları kullanıyorsanız bu ilacı kullanmanız yan etkilerini tetikleyebilir. O yüzden doktorunuz ilacı reçete ederken kullandığınız bu ilaçları belirmenizde fayda vardır. Geçmişte yaşadığınız bir kalp hastalığı öykünüz varsa bunu mutlaka hekiminizle paylaşın.

Emedur Yan Etkileri

Emedur gebelik ve emziren kadınlarda doktor tavsiye etmedikçe kullanılmamalıdır. Ayrıca doktorunuz söylemeden emedurun çocuklarda kullanımı uygun değildir. Emedurun olası yan etkileri genelde hafif düzeyde ve kendiliğinden kısa sürede geçen yan etkileridir. Yine de belirtilen yan etkilerden daha farklı bir yan etki görürseniz ilacı kullandıktan sonra herhangi bir yan etki görürseniz derhal en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir.

Emedur Yan Etkileri nelerdir
Emedur Yan Etkileri

Karın ağrısı, ishal, bulanık görme, uyuşukluk, uyku hali, kaslarda kramplar, düşük tansiyon, ciltte kızarıklık olası yan etkilerdir. Kalp ritminde bozukluk, nefes almada zorlanma, adaptasyon sağlayamama, makine ya da araç kullanmada zorluk, kurdeşen dökmek, yüzde, dudaklarda, dilde, boğazda şişme oluşması gibi belirtilerde de yine uzman bir hekime görünmeniz gerekir.

Emedur Ne İçin Kullanılır ? 

Emedur tablet ve fitil olarak değişen formlarda  satılır.  Doktorunuz reçetenize emedur yazmışsa beyinde oluşan bulantı ve kusma sinyallerini engellemeye ve kontrol altına almaya çalışıyordur. Emedur’u kullanmadan önce şunlara dikkat etmenizde fayda var;

  • Trimetobenzamid hidroklorüre veya benzeri bileşenlere alerjiniz var ise ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuza başvurun.
  • Ateşli bir hastalık geçiriyorsanız, bağırsak sisteminde olası bir iltihaplanma durumunda, Yaşlılarda , Aşırı sıvı kaybının olduğu durumlarda
  • Merkezi Sinir Sistemine Etki eden bir ilaç kullanılıyorsa
  • Sara, Epilepsi ya da bağırsak ve miğde arasında tıkanıklık yapan bir rahatsızlığınız varsa
  • Alkol alındığı durumlarda
  • İdrar yapamama sorunları ve prostat problemleri varsa

İlgili Link: Metpamid İlacı Hakkında Bilgi

Bu ilacı almadan önce muhakkak doktorunuza danışın.

Emedur Fitil 

Emedur fitil yine Emedur tablet hap özellikleri ile aynıdır. İshal ve kusma problemlerinde kullanılır. Çocuklarda ya da hap yutamayanlar Emedur Fitil kullanabilir. Doktor takibi ile kullanılmalıdır. Dışkılamadan sonra bölgeyi temizlemeniz ve ellerinizi bol sabunlu suyla iyice yıkamanız gereklidir. Emedur fitili işaret ve baş parmağınızla tutarak makat bölgesine uygulayınız. Aynı anda birden çok dozda ilacı kullanmayınız. Ciddi bir yan etki belirtisinde hemen hekimine başvurunuz.

Emedur Nasıl Kullanılır ? 

Eğer doktorunuz farklı bir kullanım şekli önermedi ise, yetişkinlerde günde 3-5 doz tablet olarak alınabilir.  Çoçuklarda kullanımı günde 1-3 defa , yaşlılarda emedur kullanımı ise risk yüksek olduğundan yat etkiler gözlenmeli ve ancak doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.