Sağlık Bilgi Kaynağı

El Titremesinin Sebepleri

0 660

İnsanların yaşamında dönem dönem hiç istemediği halde görünen sağlık sorunları oluyor ve bu sağlık sorunu ne olursa olsun insanların yaşam kalitesini az ya da çok olarak etkiliyor. İş de onlardan bir tanesi de   genç yaşlı, kadın erkek fark etmeksizin birçok insanda görülebilen el titremesidir.

El titremesi halk arasında söylenen bir ifade iken bu sağlık sorununun tıp biliminde olan karşılığı tremor olarak adlandırılır. Kavramı daha kapsamlı olarak açmak gerekir ise kişinin ellerinin istemsiz olarak kontrol edilemeyen bir biçimde sallanmasıdır.  Burada eller kişinin kendi kontrolünün dışında yine ritmik olarak hareket eder.

Yaşandığı sürece kişinin yaşam kalitesini düşürdüğü gibi ellerinde olan objelerin de istemsiz olarak düşmesine sebep olur. İş yaşamında sorunlara yol açabilir.

 

El Titremesinin Başlıca Nedenleri Nelerdir?

 

El titremesinin sebepleri kendi içinde çok farklı nedenleri vardır. Bunların en başında bu durum geçici bir durum olabilir. Strese bağlı olarak gerçekleşen bir durum olabilir. Kimi kullanılan besinler, aşırı derecede alkol tüketimi de bu tür sorunlara yol açabilir.

Kişinin kan şekerinin düşmesi, açlık gibi durumlar da el titremesine yol açabilir. Bunun yanında bu durum süreklilik arz ediyor ise ciddi başka hastalıkların da işareti olabilir. Yaşa bağlı ortaya çıkan bir tür felç olarak da adlandırılabilen Parkinson el titremesinin en önemli sebepleri arasındadır.

Kasların istemsiz hareketine yol açan ve bir tür kas hastalığı olan distoni de el titremesine yol açan bir diğer durumdur. El titremesinin en temel sebepleri arasında sıklıkla görülen  bir tanesi de epilepsi problemidir. Kişilerde nadiren de olsa görülen sinirlerin zarar görmesine bağlı ortaya çıkan polinöropati de bu soruna yol açabilir.

İlgili Haber : Alzheimer Hastalarının Yakınlarına Hayatı Kolaylaştıran Öneriler

El Titremesinin Tedavisi Nasıl Yapılır? 

 

Kişilerde el titremesi görüldüğü zaman ve bu süreklilik arz ettiğinde önce bir doktora başvurmalıdır. Doktor nedenine bağlı olarak tedavi sürecine karar verir. Strese bağlı bir durum ise o zaman buna bağlı bir tedavi uygulanır. Diğer sebeplere bağlı ise o zaman da ilgili hekime gidilerek onun gösterdiği biçimde el titremesini önleyecek tedavi uygulanır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.