Sağlık Bilgi Kaynağı

El Bakımı

0 656

Kadınlar geçmişten günümüze onlarca yıldır vücutlarına hep bakım yapmışlardır. Bu bakımlar cilde, göze, yüze ve daha pek çok yere yapılmaktadır. Cilde yapılan bakımlar kremler ve türevleri olarak pek çok seçeneğe ayrılır. Cilt ve el bakımının genel amacı kuruluğu giderip yumuşatmak, oluşabilecek kırışıklıkları önlemek veya güneş lekelerini gidermektir. Günlük periyotlarla yapılan bu bakım kişiye kendini daha iyi hissettirmektedir. Yalnızca kadınların değil erkeklerin de yapmaktan hoşlandığı el bakımı birçok insan için ortak noktadır.

El Bakımının Önemi 

El bakımı her zaman önemli bir durumken kışın bu önem daha da artar. Havanın soğukluğundan dolayı kuruyan ve çatlayan eller kişiye acılı bir durum yaşatır. Görsel açıdan da oldukça kötü duran bu durum el kremleriyle geçirilebilmektedir. Cilt tiplerine göre ayrılan el kremlerinin yağlı, kuru ve karma ciltler için ayrı ayrı ürünleri bulunmaktadır. Bu cilt tiplerine sahip insanlar kendilerine uygun ürünü bulup özellikle kış ayları olmak üzere sürekli kullanmaları önerilir. İlgili link ; Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Hamilelerde El Bakımı 

Hamilelik özel bir durumdur ve vücudun tüm sistemlerinde olduğu gibi cildimizde de bir takım değişiklikler meydana gelir. Genellikle cildimiz yağlanma eğiliminde olur. Elbette bazı cilt tiplerinde kuruma eğilimi de görülebilir.

El bakımında en önemli konu hamileler özellikle hijyene de çok dikkat ederler ve aşırı el yıkayabilirler. Aşırı el yıkama sonucunda kurumalar meydana gelebilir. Bu aşamada Zeytinyağı içeren ve nemlendirici özelliği olan sabunlar kullanılabilir. Çok parfümlü renkli sabunlar kullanmaktan kaçınılmalıdır. El yıkandıktan sonra nemlendirici kullanılabilir. Özellikle hemen yıkandıktan sonra nemlendirici kullanılırsa eğer cildin nemlenmesi sağlanmış olur. Buna dikkat etmek lazım. Nemlendiricilerin içerikleri de önemlidir.

Hamilelikte nasıl yediğimize içtiğimize aldığımız ilaçlara dikkat ediyorsak sürdüğümüz kremin içeriklerine de dikkat etmemiz gerekir. El bakımında yumuşak sabunların tercih edilmesi ve yıkandıktan sonra nemlendirilmesi mümkünse güneşli günlerde güneş kremi kullanılarak lekelenmenin önlenmeye çalışılması önerilir. İlgili Link: Gül Yağı Nerelerde Kullanılır?

El Bakımının Sağlığa Faydaları Nelerdir? 

Kurumuş cilt bir süre sonra kabuklaşır, yer yer kanamalar oluşur ve cilt yüzeyinde sert tabakalar oluşur. Bu durum cilt sağlığı açısından olumsuz bir durumdur. Kanamaların da olmasıyla kişiye acı çektiren el çatlamasını önlemek düzenli krem sürmeye ve bakım yapmaya bağlıdır. Ellerinin bakımını aksatmayan insanlar bu tarz problemler yaşamak zorunda kalmamaktadırlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.