Sağlık Bilgi Kaynağı

Ebola Hastalığı

0 562

Geçmişe bakıldığı zaman tarihin bazı dönemlerinde çeşitli salgınlar meydana gelmiştir. Bu salgınlardan biri olan ebola, ilk olarak 1970’li yılların ortalarında ortaya çıkmıştır. İlk olarak Orta Afrika’da Ebola Nehri yakınlarında ortaya çıktığı için ebola hastalığı adını almıştır. Bu hastalığın dünya geneline yayılmamış ve ülkemizde görülmemiş olması insanları rahatlatmaktadır. Ancak tedavisinin olmaması ve Orta Afrika bölgesinde zaman zaman bu hastalığın görülmesi ise tedirginliğe yol açmaktadır.

 

Ebola Virüsü Nedir?

 

Ebola virüsü adında bir mikroorganizmanın sebep olduğu hastalık, yüksek ateşe yol açabilen bir viral enfeksiyondur. İç ve dış kanamalara da yol açan bu virüs son derece ölümcüldür. Virüsü kapan vakaların %50 ile %90 kadarı ölümle tanışmaktadır. Bu virüs filovirüsler familyasından RNA virüsüdür. Virüsün kökeni ise henüz tespit edilememiştir. Ama bazı maymun türlerinin bu virüsün kaynağı olduğu düşünülmektedir. Meyve yarasalarının da hastalığa neden olan mikroorganizmaların doğal ortamlarını oluşturdukları düşünülüyor. Başka bir görüşe göre maymun ve domuz gibi bazı hayvanlar yarasalardan kalan meyve artıklarını yediği zaman bu virüse yakalanıyorlar. İlgili Link: Bulaşıcı Hastalıklardan Korunma Yolları

 

Ebola Hastalığı Nasıl Bulaşır?

 

Virüs insanlara doğrudan bulaşmamaktadır. Bu nedenle hızla yayılan büyük bir salgın haline gelmemiştir. Virüsün insanlara bulaşması hayvanların kan ya da vücut sıvıları ile doğrudan temas sonucu gerçekleşmektedir. İnsandan insana bulaşma şekli de yine kan ve vücut sıvıları ile temas sonucu gerçekleşmektedir. Dışkı, idrar, kusmuk, gözyaşı ve anne sütü gibi akla gelebilecek her türlü vücut sıvısı ile virüs yayılabiliyor. Hastalığın tedavisi olmadığı için en önemli tedbir bulaşıcılığı önlemektir. Bunun için hasta hayvanlar karantinaya alınır ve ölen hayvanlar dikkatli bir biçimde yok edilirler. Sivrisinek ısırığı ile bulaştığı ise henüz görülmemiştir.

 

Ebola Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

 

Ebola virüsü bulaştıktan sonra belirtiler hemen ortaya çıkmamaktadır. Kuluçka süresi 2 ile 21 gün arasında olduğu için belirtiler de bu süre içerisinde ortaya çıkmaya başlamaktadır. Bilinen en yaygın belirtileri arasında kanama, yüksek ateş, cilt döküntüleri, gözlerde konjunktivit, baş ve vücut ağrıları yer almaktadır. Ayrıca böbrek ve karaciğer işlev bozukluğu da görülebiliyor. Özellikle iç ve dış kanamalar hastalığın ilk belirtileri arasında görülmektedir.

 

Ebola Tanısı Nasıl Yapılır?

 

Hastalığın ilk evrelerinde sarıhumma ve sıtma gibi diğer bazı hastalıklardan ayırt etmek oldukça zordur. Bu nedenle tanı koyulana kadar belirtileri gösterenler karantinada tutulur. İncelemek amacıyla hastadan örnekler alınır. Örnekler yalnızca yüksek güvenlik seviyesine sahip özel laboratuarlarda incelenmektedir. Şüphe durumunda hastanın kan değerleri de izlenir ve bunun sonucunda tanı koyulur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.