Sağlık Bilgi Kaynağı

Dr. Dt. Aytaç Gürsel; Çene Cerrahisinde Gelişmeleri Anlattı

0 42

Doğuştan olan sorunların yanı sıra sonradan oluşan birçok ağız ve çene sorunları, gelişen çene cerrahisi tedavi yöntemleri ile düzeltilmektedir. Dr. Dt Aytaç Gürsel; çene cerrahisinde olan en yeni gelişmeleri sizin için anlattı. İşte çene cerrahisindeki en son gelişmelere dair merak edilenler!

Çene cerrahisi, ağız içi sorunların giderilmesi, implant yerleştirilmesi, doğuştan dudak ve damak yarıklarının giderilmesi, oluşan kistler, apseler, çenedeki bozuklukların düzeltilmesini gerçekleştirmekte, yirmilik yaş dişi ameliyatları ve gömük diş sorunlarına çözümler getirmektedir. Bu tarz operasyonlar son derece titiz bir süreci beraberinde getirdiğinden, söz konusu operasyonların uzmanlar tarafından yapılması şarttır!

Çene Bozuklukları Nelere Sebep Olur?

Çenede olan bozuklukların önemli sorunlara sebep olabileceğini vurgulayan Dt Dr Aytaç Gürsel şunları belirtti. Çene bozuklukları çiğneme ve konuşmada sorunlara sebep olabilmektedir. Alt çenenin önde, arkada, ya da sağ veya solda olması, çiğneme sorunlarına yol açmaktadır. Çiğneme alt ve üst dişlerin tam üst üste gelecek şekilde kapanması ile gerçekleşir.

Biçimsel bozukluklar yeme dışında nefes almada da sorunlara sebep olabilir. Özellikle uyku sırasında horlama daha da önemlisi uyku apnesine de sebep olup istenmeyen sorunlar yaratır. O yüzden olası kötü durumlar oluşmadan çözüm arayışına mutlaka gidilmelidir. Yani sırf estetik amaçlar gütmez ki estetik kaygılar da yaşam kalitesi açısından önemlidir. Bu tarz sorunların giderilmesi aynı zamanda kaliteli bir yaşam anlamına da gelmektedir.

Çene Cerrahisi Ne Zaman Gerekebilir?

Çene cerrahisi gömük dişlerin, yirmilik dişlerin ameliyatlarının yapılmasının, implant uygulamalarının yanı sıra çok daha komplike sorunların çözümünü de sağlayabilmektedir. Diş iskeletinde olan bozuklukları giderebilmektedir.  Çene ucunun ileri ya da geride olması durumunda, çene eklemlerindeki bozukluklarda müdahaleler yapılabilmektedir.

İki çenenin doğru konumda olmaması durumunda dişler üst üste gelip çiğneme işlevini gerçekleştiremeyebilir. Ya da alt çene tam gelişmemiş olabilir. Bütün biçimsel sorunlar teşhis edilip çözümler yaratılmaya çalışılmaktadır.

Doğuştan olan anomaliler çok erken yaşta çözümlenmektedir. Dudak ve damak yarıkları beslenmeye engel olmaktadır. O yüzden ivedilik ile cerrahi müdahale gerçekleştirilmektedir. Bir travma sonrası oluşan çene kırıklarına da aynı şekilde acil müdahale yapılmaktadır.

Kaynak ; https://netaklinik.com/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.