Sağlık Bilgi Kaynağı

Donuk Omuz Nedenleri

0 513

Donuk Omuz eklemini oluşturan kemikler, bağlar ve tendonlar bağ dokusu kapsüllerinin içinde bulunurlar. Periartrit, kapsül omuz eklemi etrafında kalınlaşıp sıkıldığında, hareketi kısıtladığında ortaya çıkar.

Doktorlar, bazı kişilerde neden böyle bir durumun ortaya çıktığını tam olarak bilmemektedirler. Ancak bu durumla ilişkilendirilenler vardır. Diyabetli kişilerde ya da kol kırığı durumu ve ameliyat sonrası hareketsizlik gibi durumlarda donuk omuz görülme olasılığının daha yüksek olduğu bilinmektedir. Buradaki ayırıcı durum omuzların uzun süre boyunca hareketsiz tutulmalarıdır.

Donuk Omuz Sendromu Kimlerde Görülür Neden Olur ? 

Aşağıda yer alan faktörler donuk omuz geliştirme riskini artırabilirler.

 • Yaş ve Cinsiyet

Kırk yaş ve üstü insanlarda, özellikle de kadınlarda donmuş omuz gelişme riski daha yüksektir.

 • Hareketsizlik veya Az Hareketlilik

Uzun süre boyunca hareketsiz kalan kişilerde veya farklı nedenlerden dolayı omuz hareketliliğini azaltanlarda donmuş omuz gelişme riski daha yüksektir. Hareketsizlik pek çok faktörün bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Bu faktörler şunlardır:

 • Rotator manşet yaralanması
 • Kırık kol
 • İnme
 • Ameliyat sonrası dönem
 • Sistemik Hastalıklar

Bazı hastalıklar donmuş omuz geliştirme riskini artırırlar. Bu hastalıklar şunlardır:

 • Diyabet
 • Aşırı aktif tiroid (hipertiroidizm)
 • Az aktif tiroid (hipotiroidizm)
 • Kalp-damar hastalığı
 • Tüberküloz
 • Parkinson hastalığı
Donuk Omuz Tedavi Yöntemleri
Donuk Omuz Tedavisi

Donuk Omuz Teşhisi 

Doktorlar fizik muayene yaparlar. Muayene esnasında kişiden belli şekillerde hareket etmesi istenebilir. Bu hareketlerle ağrı kontrolü yapılır ve hareket aralığı (aktif hareket aralığı) değerlendirilebilir. Sonrasında kolu hareket ettirirken kasların gevşetilmesi istenebilir. Gevşetmede pasif hareket aralığı değerlendirilir. Çünkü donmuş omuz hem aktif hem de pasif hareket aralığını etkileyen bir durumdur.

Bazen aktif ve pasif hareket aralığının belirlenebilmesi için omuza uyuşturucu bir ilaç (anestezik) enjekte edilebilir. İlgili Link: Kas Gevşetici Kremler Nelerdir

Donmuş omuzun teşhisi çoğunlukla belirti ve semptomlar doğrultusunda olur. Fakat doktorlar diğer olası sorunları bertaraf edebilmek için röntgen ya da MR benzeri görüntüleme testleri isteyebilirler.

Donuk Omuz Tedavisi

Donuş omuz tedavisi çoğunlukla ağrı kontrolünü ve hareket aralığı sağlanmasını içerir. Amaç, omuzda mümkün olduğunca hareket aralığının sağlanabilmesidir.

İlaçlar

Donmuş omuz ile ilişkili olan ağrının ve iltihabın azaltılmasında aspirin ve ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) gibi tezgâh üstü ağrı kesiciler fayda sağlayabilirler. Bazı durumlardaysa doktor tarafından daha güçlü ağrı kesiciler ve antienflamatuar gibi ilaçlar reçete edilir.

Terapi

Omuzda mümkün olabilen en fazla hareketliliğin sağlanabilmesi için bir fizyoterapistten yardım alınabilir. Hareket açıklığı egzersizleriyle iyileşme süreci hızlandırılabilir. Kişilerin, egzersizleri yapmaya olan bağlılıkları hareket kabiliyetlerinin iyileşmesinde oldukça önemlidir.

Cerrahi ve Diğer Prosedürler

Donmuş omuz vakalarının çoğunda 12-18 ay içerisinde kendiliğinden iyileşme meydana gelir. Ancak bazı kişilerde kalıcı semptomlar olabilir. Böyle durumlarda önerilebilen seçenekler şunlardır:

 • Steroid Enjeksiyonları

Omuz eklemine kortikosteroid enjekte etmeyi içerir. Bu sayede özellikle erken aşamalardaki ağrılar azaltılabilir ve omuz hareketliliğinin geliştirilmesine yardımcı olunabilir.

 • Eklem Distansiyonu

Eklem kapsülüne steril su enjekte edilmesidir. Bu işlem dokunun gerilmesini sağlayarak eklemin hareketini kolaylaştırır.

 • Omuza Hareket Verme

Prosedürün uygulanmasında kişiler genel anestezi alırlar ve acı hissetmezler. Anestezi sonrasında doktor sıkılaştırılmış olan dokunun gevşemesine yardımcı olmak için omuz eklemini farklı yönlere hareket ettirir.

 • Ameliyat

Donmuş omuz cerrahisi nadir başvurulan bir yöntemdir. Fakat herhangi bir tedavi işe yaramadıysa önerilebilir. Ameliyatta omuz ekleminin içinden skar dokusu (yaralanmış doku) ve çevresi çıkarılır. Ameliyat çoğunlukla eklem etrafındaki küçük kesilerden (artroskopik olarak) ışıklı ve tüp şeklinde olan aletlerle yapılır.

Donuk Omuz Yaşam Tarzı

Kişiler ağrılarını ve hareket aralığı sınırlarını göz önüne alarak omuz ve ekstremiteyi olabildiğince kullanmaya devam etmelidirler. Bunun yanı sıra omuza ısı veya soğuk uygulamak ağrının hafifletilmesinde yardımcı olabilir. İlgili Link: Aort Yırtılması Nedir?

Donuk Omuz Alternatif Tıp

 • Akupunktur

Akupunkturda, vücutta belli noktalara oldukça ince iğneler batırılır. Cilde batırılan iğneler tipik olarak 15-40 dakika kadar batırıldıkları yerde kalırlar. Bu süre boyunca hareket ettirilebilirler ya da yer değiştirebilirler. Kullanılan iğneler ince yapılı ve yumuşaktırlar. Yüzeye yerleştirilirler ve çoğu akupunktur tedavisinin nispeten ağrısız olmasını sağlarlar.

 • Transkütanöz Elektriksel Sinir Stimülasyonu (TENS)

TENS ünitesiyle sinir yolundaki anahtar noktalara küçük bir elektrik akımı iletilir. Akım cilde bantlanmış olan elektrotlar aracılığıyla iletilir. Bu akımın zararı yoktur ve uygulama ağrılı değildir. TENS çalışma şekli tam olarak bilinmemektedir. Ancak ağrı önleyici moleküllerin (endorfinler) salınmasını uyarabileceği ya da ağrı impulsları taşıyan ağrı liflerini bloke edebileceği düşünülmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.