Sağlık Bilgi Kaynağı

Doğumdan Sonra Saçlar Neden Dökülür?

0 635

Saçlar vücudumuzun en önemli parçasıdır. Hassas ve yıpranması daha kolaydır. Birçok sebeplerden dolayı saçlar dökülse de hamilelikten sonra da çok sık dökülür. Bunların en büyük sebebi ise hamileyken östrojen hormonunun fazla olmasıdır. Hamillilikte dökülme durur ve hızlı uzamaya başlar. Hormonların ani değişim ve hızlı yükselişinden dolayı da hızlı dökülmeye başlar. Doğumdan sonra dökülmesinin sebebi hızlı bir şekilde vücut kendini dengelediği için normalde günlük 60 saç tek düşmesi gerekirken 100 ve 100 den fazla saç teli düşmesine sebep olur. Bu durum normal gözükse de bayanları endişeye sokan bir durumdur.

Kadınların Saç Dökülmesi Artığı Dönemler

Kadınların korkulu ve endişe duyduğu dönemlerdir. Saç dökülmesi özellikle loğusa döneminde anne adayını strese sokar. Hormonların ani yükselişinde veya düşüşünde, östrojen hormonunun normalinden daha fazla yükselmesi, saçınızın ph dengesi ve vitamin değeri düşmesi, anne adayının çok sık emzirmesi, dengesiz beslenmek ve aşırı kilo alarak, hamilelik ve doğumdan sonra, düşük ve kürtaj durumu olduğu zaman saçlarda normalden fazla dökülmesine neden olur. Doğum kontrol hapı da saç köklerini zayıflatarak saçların hızlı dökülmesine neden olur. Stres, hava, saça uygulanan bakımlarda saçlarda dökülmeye sebep olur.

İlgili Link: Hamilelik Döneminde Bilinen 7 Yanlış Bilgi

Saç Dökülmesini Nasıl Engellenir?

Saçlarınız normalden daha fazla dökülüyorsa kimyasal şampuanlar kullanmayın. Daha çok organik ve saçları besleyen şampuanlar tercih edilmesi yararlı olacaktır. Sprey, boya saç bakım kremi bu tarzda kimyasal içerikli temizlik ürünlerinden uzak durulması gerekir. Saç kökleri zayıf olduğundan dolayı saç dökülmesi görülür. Bundan dolayı da saçlara yüksek ısıveren aletlerinden uzak durmanız saç köklerinizin zamanla dökülmesinin önüne geçilecektir. Mutlaka saçlarınız ıslatıp taramayınız. Daha çok yıpranmasına ve zarar görmesine neden olacaktır. Saçlarınızı besleyecek besin değeri yüksek yiyecekleri tüketmeniz gereklidir.

Saçlarınız Dökülmesini Engelleyecek Evde Yapabileceğiniz Saç Maskeleri

Doğumdan sonra saç dökülmelerini engellemek artık çok kolay. Evde yapabileceğiniz ufak dokunuşlar sayesinde saç dökülmelerini en minimum seviyeye indirme olanağı sunar. Bunların en başında zeytinyağı ile yapılan saç bakım maskeleri gelir. Zeytinyağı ile yapılan bakım saçlara daha parlak görünüme sokar. Ayrıca saçlarınızın dökülmesini engellemekle kalamaz uzamaya yardımcıdır. Hint yağ maskesi, avokado maskesi, yoğurt maskesi, muz maskesi bunlar başlıca evde yapabileceğiniz kolay maskelerdir. Hem saçlarınızı besler hem de saçlarınızın dökülmesinin önüne geçilir. İlgili Link: Erkeklerde Saç Dökülmesinin İlk Nedeni

Saç Tarama Tekniği

Saç dökülmesinin diğer bir sebebi olan saç taramayı doğru teknik ile yapılmamasıdır. Birçok kişi kökten başlayıp saç aşağısına doğru tarayarak devam eder. Yanlış yöntemdir. Bu yöntem saçlarınızın köküne daha hızlı zarar vererek daha hızlı saç dökülmesine neden olur. Doğru teknik saç uçlarından başlanarak yavaşça saç köklerine doğru taramaktır. Ayrıca ıslak değil kuru olarak taranması saçı yıpratmanın önüne geçilir. Eğer dolaşık ve yanık saçınız varsa Hindistan yağ ile  taramanız. Saçları daha yumuşak ve zedelemeden tarağın saçınızdan  geçmesine olanak sağlarsınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.