Sağlık Bilgi Kaynağı

Doğal Tariflerle Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

0 616

Saçın yapısı keratin adı verilen sağlam ve güçlü proteinlerden meydana gelir. Fakat zaman içinde saçlar sağlığını yitirebilir ve çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Bunun için şampuanlar ve bakım kremleri kullanarak saçlarımıza gereken bakımı yapmaya çalışırız.  Fakat bazen ne kadar ilgi gösterirsek gösterelim, bir türlü istediğimiz sonucu elde edemez ya da oluşan sorunları çözemeyebiliriz.

Saçta görülen sağlık sorunlarının, dışarıdan gelen uygulamalar kadar beslenme alışkanlıklarımızın da etkili olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle, sağlıklı saçlar için mutlaka tüketilmesi gereken besinlerin başında amino asitler ve B kompleks vitaminleri gelir. Her sabah uyandığımızda kaybedilen saçların temel sebebi uygunsuz diyet ve B vitamini eksikliği olabilir. Örneğin, beta karoten, B-6 vitamini, inositol, folik asit ve biotin gibi vitaminler B kompleks vitaminleri grubuna dahildir. Günlük B vitamini ihtiyacınızı besinlerden karşılayamadığınızı düşünüyorsanız diyetinize bir multivitamin-multimineral ekleyebilirsiniz. Sizde evde saçlarınızla ilgilenirken doğal tariflerle saç bakımı nasıl yapılır sorusunu soruyorsanız ve uygulamak istiyorsanız mutlaka dikkatle okuyunuz. İlgili Link: El Bakımı

Saç Bakımında Pratik Çözümler

Birçok doğal yöntemlerle de saç sağlığımıza destek olabileceğimiz gibi bir takım önlemler ile yıpranmalarına engel olabilmemizde mümkündür.  Bu uygulamalardan bazıları şunlardır.

Yumurta Tedavisi ile Yıpratmadan Şekil Verin 

Saçı daha kolay şekillendirmek için etkili bir yöntemdir. Kuru veya kırılgan saçlarınız varsa, uygulamadan önce temiz saçı nemlendirmek için yumurtanın akını kullanabilirsiniz. Bir yumurtayı sarısıyla birlikte karıştırıp saça sürün, 20 dakika boyunca bu şekilde bırakın ve soğuk su ile durulayın. Bu uygulamadan sonra saçlarınızın ne kadar kolay şekil aldığını görünce şaşıracaksınız.

Güneş hasarı görmüş saçları tedavi edin 

Yarım fincan bal, 1-2 çorba kaşığı zeytinyağı ve 1-2 çorba kaşığı yumurta sarısı karışımı hazırlayın. Bu karışımı saçınıza 20 dakika boyunca uygulayın ve daha sonra ılık su ile durulayın. Bu tedavi keratin protein bağlarını doldurmaya da yardımcı olacaktır. Güçlü saçlar için yapmanız gereken şeyleri ertelemeyin. İlgili Link ; Saçlar Neden Yağlanır 

Kuru ve hasar görmüş saçları tedavi etmek için badem yağı kullanın. Bu çok basit bir işlemdir, bir kabın içine bir miktar badem yağı dökün ve 40 saniye boyunca hafif ısıtarak ılıtın, ardından saçınıza eşit biçimde dağıtın. 30 dakika bekletin ve soğuk su kullanarak yıkayın. Kopma ve kırılmalara karşı ne kadar etkili olduğunu birkaç seanstan sonra fark edeceksiniz.

Parlak Saçlara Kavuşmak Hayal Değil 

1 fincan günlük nemlendirici saç kremi ile 2-3 çorba kaşığı bal karışımı hazırlayın. Bu karışımı ıslak saçlarınıza eşit bir şekilde uygulayın. 30 dakika bekletin ve ılık su ile iyice yıkayın. Saçınızın kütikülünü kapatmakla beraber ve ortaya çıkan parlaklığa inanamayabilirsiniz.

Saç dökülmesine etki eden faktörlerin başında sebebi kepek ve kaşıntı gelir. Bu nedenle, güzel ve sağlıklı saçlar için saçları temiz tutmak çok önemlidir. Sıcak sudan kaçının. Çünkü sıcak su koruyucu yağları saçlarınızdan sıyırır, saçları kuru ve kırılgan kılar. Uzmanlar duşta iken en uygun sıcaklığın vücut sıcaklığı yada en fazla birkaç derece üstü olduğunu belirtiyor.

 Çok sık saç yıkamayın 

Saçların doğal yağlarını düzene sokabilmesi için her 2-3 günde bir saçınızı yıkayın. Saçınızı daha az yıkamak da saçınızın doğal dengesini ve parlaklığını geri kazanmanıza yardımcı olacaktır. Kurumalara bağlı kırılmalar da azalacaktır.

 Havuzlarda Yüzücü Bonesi Kullanın 

Havuzlardaki hijyeninin sağlanabilmesi için bu sulara çeşitli kimyasallar katılmaktadır. Yüzücü bonesi kullanarak saçlarımızın bu kimyasallarla etkileşimini engelleyerek korumuş oluruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.