Sağlık Bilgi Kaynağı

Diyabete Karşı Sağlıklı Yaşamın Altın Kuralları

0 586

Halk arasında şeker haslığı olarakta bilinen diyabet hastalığı  taşıyor iseniz, diyabete yakalanmadan riski azaltarak korunmak mümkün. Tıp dünyasının yapmış olduğu çalışmalarda olası diyabete yakalanma riskini sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanarak, düzenli egzersiz ve stresten uzak bir hayat sürerek nerdeyse sıfırlamak mümkün.

 

Yetiskinlerde görülen ve Tip 2 diyabet olarak adlandırılan diyabet biçiminde kişide insülin direnci sorunu gelişiyor. Gelişen insülin direnci sorunu ise vücudun salgılaması gereken insülin miktarında dengesizlikler ortaya çıkıyor.

 

 

Diyabete Neden Olan Faktörler 

 

 

Diyabet rahatsızlığının temelinde sağlıksız ve düzensiz beslenme ile beraber gelen obezite sorunları  yatıyor. Bunun dışında yaşadığınız çevresel faktörler durumu tetikleyici nitelikte olabiliyor. Ailenin genetik geçmişinde bu hastalığı taşıyan kişiler varsa genetik yatkınlığınız yüksek olabilir. Bugün toplumumuzda azımsanmayacak kadar çok insan diyabet tehlikesi ile karşı karşıyadır. Diyabet öldürücü bir hastalık olmamasına rağmen kontrol atında tutulmadığında istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Doktorlar obezite ve hareketsiz geçen bir yaşamın diyabete davetiye çıkardığının üstünü çizerek belirtiyor.

 

 

Diyabet Hastaları Nasıl Beslenmeli 

 

 

Diyabet hastaları ve hastalık riskini taşıyan kişiler düzenli diyet, düzenli beslenme, düzenli egzersiz kavramlarını hayatlarına kural olarak oturtmaları gerekiyor. Bunun dışında beslenme sürecinde dikkat edilmesi gerekenler şunlar;

 

  • Yemek öğünlerini azaltıp, daha sıklıkla yemek yiyin
  • Yağ Oranı yüksek ve Glisemik İndeksinizi yükseltecek gıdalardan uzak durun
  • Mutfağınızda çeşidi bol ve besin değeri yüksek gıdalar bulundurun
  • Yulaf, Yoğurt , Balık ve içeriğinde nişasta barındırmayan sebzeleri günlük menünüzde muhakkak bulundurun.
  • Yaşınıza ve yaşam şeklinize bağlı olarak haftada 3 gün egzersiz ya da yürüyüş yapın.

 

 

Diyabete Yakalanma Riski Kimlerde Yüksek 

 

  • Aile genetiğinde diyabet geçmişi olanlar
  • Vücut kitle endeksi normal kabul edilen sınırın üstünde olanlar
  • Bel çevresi normalden daha geniş olanlar
  • Steroid gibi insülin direnci oluşturan ilaçları kullananlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.