Sağlık Bilgi Kaynağı

Diş Taşı Nasıl Temizlenir?

0 379

İnsanlarda diş taşı sorunları diş üzerinde ve  çevresinde biriken plaklar nedeniyle oluşur. Bu duruma istinaden plakları diş üzerinde ya da çevresinde diş taşı şeklinde gelişir. Diş taşı temizliğinde diş taşının analiz edilmesi gerekir. Genellikle diş taşı ise tükürük, leke, kir, yiyecek gibi durumlarda oluşur.

Ayrıca bu bakteri durumlarında birikimler oluşturur. İnsanlarda dişlerin dış kısmında meydana gelen sarı ya da beyaz lekeler tartara neden olur. Bu tartarlar çok sert bir yapıdadırlar. Bundan dolayı diş hekimleri tarafından müdahale gerekir. Tartar tedavi edilmezse  ağız kokusu ve diş lekelenmelerine yol açar.

Diş Taşı Tedavisi Nedir? 

Diş taşı temizliği ve tedavisi kolay bir işlemdir. Diş hekimleri tarafından diş taşının temizlenmesi diş taşı nasıl temizlenir işleminde dişlerde meydana gelen diş taşları kazınma ile başlar. Bu işlemde hekimler kişiler için ultrasonlu cihazlardan yardım alarak temizleme işlemini gerçekleştirir. Bu işlemler ile birlikte dişler parlatılarak pürüzsüz bir hale getiriliyor.

Parlatma işleminde kalan plak oluşumlu kişilerin dişlerden temizlenir. Böylelikle dişler temizleme sonrası sağlıklı ve parlak bir görüntüye sahip olurlar. Bu taşların temizlenmesi ile  dişler oldukça estetik bir görünüm kazanır İşlemler ile  dişler plak oluşumlarına karşı da korunur.

Diş Taşı Tedavisi Ve Temizliğinde Önemli Konular Nelerdir?

Diş taşı temizliği sonrasında belirli noktalara özen göstermelidir. Diş taşı temizliği sonrası en az 2 saat  bir şey yememeli ve içmemelidir.  Diş taşı nasıl temizlenir ve diş taşları temizlenmesinde sonra ilk 24 saat sıcak ve soğuk içecek yiyecekler asla yenilmemeli ve içilmemelidir. Diş taşı temizliğinde bazen sızıntı gibi durumlar oluşabilir. Aynı zamanda sıcak soğuk hassasiyeti meydana gelebilir. Dişlerde şişlikler oluşabilir. Bunları gidermek adına buz torbası ile uygulama yapılabilir.

Diş taşı temizliğinde bazen ağrı hissedilir ve mutlaka ağrı kesici kullanılması gerekir. Diş taşı temizliği sonrası su içerisine biraz tuz ekleyerek gargara yapılması gerekir. Tedavi sonrasında mutlaka diş temizliğine devam edilmesi gerekir. Diş taşı temizliği sonrası  6 ayda bir olacak şekilde diş hekimine kontrole gidilmelidir.  Kontrollerde diş etinde iltihaplanmalar devam ederse temizlik işlemi yeniden yapılmalıdır.

Diş Taşı Temizleme İhtiyacı Neye Bağlıdır?

Diş taşı diş yüzeyinde oluşan bakteri plağının, tükürükte yer alan kalsiyumlardan oluşur. Ayrıca fosfat iyonlarının etkisiyle  sertleşmesi sonucu plak oluşur.  Diş taşı nasıl temizlenir işlemine bağlı olarak diş taşının belirtileri şu şekildedir; Diş araları ve diş etlerinin kaplanması sonucu oluşur. Dişlerde kanama ve kötü koku ile birlikte kişilerin dişlerinde ağrı sızı gibi durumlar oluşur.      İlgili Link: Diş Kisti Nedir?

Diş etlerinde iltihaplanma, şişme ve kızarıklık ve bunun sonucunda apse ve diğer tehlikeli iltihaplar bulunur. Dişte ağrı sızlama aynı zamanda ateş gibi durumlarla diş taşının zarar gördüğü anlaşılır diş temizliği genellikle, tartar yani diş plağı için uygulanır.

Diş Taşı Temizleme İşlemleri Nasıl Olur? 

Diş minesinin üzerinde  yer alan tabaka alınması ile işlem yapılır. Sonrasında tabaka aşındırılarak  beyaz tabaka ışınlar ile  parlak hale getirilir. Diş eti temizliği kısa süren ve cerrahi bir müdahale gerektirmeyen işlemdir. Buna istinaden temizleme işlemi sırasında anestezi uygulanmaz diş taşı temizliği pratik ve sağlıklı bir işlem olduğundan 6 ayda bir yapılması gerekiyor. Diş taşı temizliği sağlıklı dişler ortaya çıkaran ve tüm tartar ve diğer durumları ortadan kaldıran işlemdir. Diş taşı temizliğinden sonra  günde iki defa dişler,  fırçalanmalı ve günde bir kez mutlaka diş ipi kullanılmalıdır.  Diş taşı temizliğinden sonra  dişlere plak giderici sıvılar asla temas ettirilmemelidir.

 Diş Taşı Temizleme İşlemleri Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

   
Diş taşı temizliği genellikle diş hekimleri tarafından diş üzerinde biriken diş taşları için ultrasonik aletlerle ile gerçekleşir. Diş taşı nasıl temizlenir işlemi ve  buna bağlı olarak el aletleri ile temizlenen ve dişlerde sarartıcı maddelerin neden olduğu tartar, sararma ve plakların giderilmesi işlemidir. Ultrasonik cihazlarla yapılan müdahaleler sonucunda zararlı oluşumlarda çıkarma işlemi uygulanır. İşlem ve operasyonda kullanılan aletler diş minesine  zarar vermez. Diş taşı temizlemede hava, su ve püskürtülen özel bir temizleme tozu kullanılır. Diş üzerinde oluşan sarı veya beyaz lekeler tartarı temizleme şu şekilde yapılır; Diş taşı temizliğinde  ultrasonik cihazla diş taşı parçalanarak kazınır.

Diş ile diş etinde bulunan tartar plaklar hava ve su basıncıyla dişten temizlenir. Tüm bölge incelenerek diş taşı temizliği tamamlanır. Daha sonra dişler parlatılarak pürüzsüz hale getirilir. Dişlerin temizlenmesi amacı, diş yüzeyinin pürüzsüz ve  bakterilerin dişlere zarar vermesini önlemedir. Diş taşları temizlemesi de genellikle kürtaj işlemi uygulanır. Diş taşları temizlenmesinde kullanılan bu yöntem ile lokal anestezi yapılabilir.

İlgili Link: Diş Sızlaması Nedir Nedenleri Nelerdir?

Sonrasında kök yüzeyleri ve dişeti cebinin içinde oluşan iltihap temizlenir. Diş taşı nasıl temizlenir sorusuna  bağlı olarak diş eti dokusu temizlenir  dişetinin   kök yüzeyine yapışması sağlanır. Özel araçlarla plak yapışmasını  diş taşı oluşumunu önlemek için diş yüzeyini düzleştirme işlemi gerçekleştirir. Diş etinde dişleri yeniden yapışmasını sağlamak için diş kökleri düzleştirme uygulaması yapar.  Ayrıca temizleme esnasında bakterileri öldürmek için lazer kullanır

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.