Sağlık Bilgi Kaynağı

Diş Sızlaması Sebepleri ve Çözüm Yolları Nelerdir

0 202

Dişlerin sızlaması diş ağrısından çok daha kötü bir durumdur. Sızlama anında bireyler aşırı derecede rahatsız hisseder. Bu istenmeyen durum her yaş grubu için geçerli olabilir. Diş hassasiyetine bağlı olarak ortaya çıkan bu sızlama küçük yaştaki çocuklarda da ortaya çıkabilir.

Diş hassasiyeti oluşturacak şeyler tüketmek ile yani çok tatlı, çok ekşi ya da çok soğuk, sıcak şeyler tüketmek ile oluşan sızlama diş fırçalansa bile bir süre gitmez. Bu sızlama tedavi edilmediği sürece artacak ve hassasiyet hastalığı haline gelecektir. Diş sızlamasının bir diğer sebebi diş çürükleri ya da kısmi diş kayıplarıdır. Dişin bir kısmı kırılmış ya da çatlamış durumda ise bu şekildeki bir dişin sızlaması olağan bir durumdur.

Sızlamanın sebepleri arasında ilaç kullanımı da bulunmaktadır. Bazı ilaçların dişlerde sızlama gibi yan etkileri vardır. Yine sızlama sebeplerinden bir diğeri de diş beyazlatma işlemleridir. Bu işlemler sırasında kullanılan ürünler sonrasında sızlama yapabilir. Son zamanlarda diş sızlamasına dair şikayetlerin etkili bir seviyede artış gösterdiği bilinmektedir.

Her şeyden önce diş sızlanması şikayetlerinin kaliteli bir yaşam sürmenin önündeki en büyük engeller arasında yer aldığını ifade etmek de mümkün olmaktadır. Tam da bu kapsamda diş sızlamasının birtakım belirtilerinin bulunduğunu rahatlıkla ifade etmek de mümkün olmaktadır.

Diş Sızlamasının Belirtileri Nelerdir?

Diş sızlamasının ilk belirtisi ağrıdır. Bu ağrı aşırı şiddetli bir ağrıdır. Bireyleri uykusundan edecek kadar ağır olan bu ağrı sızlamanın bir parçasıdır. Bunun yanı sıra sıcak ya da soğuk ürünler tüketilirken hassasiyet oluşuyor ise bu da sızlamanın bir etkisidir. Çok nadir görülse de sızlayan bölümde şişmeler olabilir. Tüm bunların yanı sıra dişler fırçalanırken diş etlerinden herhangi bir sıvı ya da bir kan geliyor ise bu da sızlamanın etkilerinden bir tanesi olabilir. Sızlama teşhisi konulması için bireylerin bir diş hekimine başvurması gerekir.

Bireyler kendi kendine teşhis koymamalı ve asla buna göre ilaç kullanmamalıdır. Sızlama semptomları görüldüğü an bir hekime başvurulmalı ve bu durum doğru tedavi ile sonuçlanmalıdır. Diş sızlaması belirtilerini yaşayan kimseler, bu şikayet nedeniyle günlük hayatlarında dahi bir takım sorunlar yaşamaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında diş sızlamasına ne iyi gelir? İşte yanıtı! İlgili Link: Diş Sızlaması Nedir Nedenleri Nelerdir?

Diş Sızlamasına Ne İyi Gelir?

Diş sızlaması yaşayan bireylerin diş fırçalarını iyi seçmeleri gerekir. Sert fırçalar diş minesini aşındırarak dişin daha çok sızlamasına sebep olur. Bu sebeple sızlama belirtileri yaşayan bireylerin daha yumuşak fırçalar tercih etmesi önerilir. Bireyler sadece diş temizliği değil hem diş eti hem damak hem de dil temizliği de yapmalıdır. Sadece dişte biriken mikrobu öldürmek ile ağız içerisinde hijyen sağlanmaz.

Sızlamaya bağlı diş ağrısı çeken bireylerin diş ipi kullanması bu ağrıyı önlemelerinde yardımcı olacaktır. Bu sızlamanın sebebi bir çürük ise bir hekim yardımı ile çürükler tedavi edilmelidir. Bunların yanı sıra misvak kullanımı da sızlamaları azaltır. Eskilerde kalmış bir yöntem olsa da düzenli bir şekilde misvak kullanan bireylerin diş hassasiyetinin yok olduğu görülmüştür. Tuzlu su karışımı ile ağız temizliğini yapmak da mikropları tamamen öldüreceği için hassasiyetin önüne geçecektir. İlgili Link: Diş Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Eski yöntemlerden bir tanesi olan karanfil de diş sızlamasına iyi gelen yöntemlerden bir tanesidir. Karanfil nasıl kullanılmalı diye sorulacak olursa sızlama oluşan bölge üzerine konularak çiğnenmelidir. Karanfilin yanı sıra sarımsak çiğnenerek de sızlama sorunu azaltılabilir. Günümüz koşullarında diş sızlaması çözümleri söz konusu olduğu zaman karşımıza çok sayıda farklı alternatif seçeneğin çıktığını rahatlıkla ifade etmek mümkün olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.