Sağlık Bilgi Kaynağı

Diş Sızlaması Nedir Nedenleri Nelerdir?

0 369

Dişlerde  sıcak veya soğuk etki durumlarında sızılar meydana gelir. Ayrıca yenilen ve içilen, tatlı veya ekşi gibi gıdalara karşı diş etleri hassastır. Dişleri fırçalama esnasında temas ve darbelerle ağrı ve diş sızlaması oluşur. Diş sızlaması diş sorunları yaşayan kişilerde görülebilen durumdur. Diş sızlama nedenleri arasında  dolgulu dişlerin eskimesi olabilir. Ayrıca, kırılan dişler, çürük oluşumu, yanlış diş fırça ve yanlış diş fırçalama sızlamanın baş sebebidir.

Diş etindeki iltihap oluşumları sızlamalara neden olur. Sızlamalar özellikle diş etlerinde kanamalara neden olabilir. Diş çürükleri sızlamayı arttırabilir ve giderek çoğaltabilir. Diş çürükleri sızlamaları aynı zamanda tetikler.  Diş sızlaması nedir nedenleri nelerdir, sorusuna cevap olarak Diş çürümesini  tatlı ve şekerli yiyecekler ve bu yiyeceklerin tüketilmesi oluşturur. Bu çürükler sonucunda diş yüzeyi bakterilerle dolar.

Diş Sızlaması Neden Oluşur, Neler Yapılmalıdır? 


Bu tür durumlarda sızlamayı önleme için   gargaralamak yapmak yararlıdır. Diş çürümelerinde  şiddetli ağrılar ile birlikte tedavi edilmediği takdirde ve sızlamaların şiddeti artış gösterir. Diş sızlamalarını önlemek için uzman bir hekimle iyileşme süreci geçirilmelidir. Diş sızlamalarına  tedavisinde önce sert olmayan diş fırçaları kullanılmalıdır. Ayrıca doğru fırçalama teknikleri ile diş ipleri ile kullanılmalıdır. Sızlamalara neden olan çürükler için dişteki çürüklere dolgu veya kanal tedavisi uygulanmalıdır.

Diş tedavileri uygulandıktan sonra dişlerde hassasiyet hissedebilir. Diş sızlaması çeşitli nedenlerden oluşabilir. Dişlerin iç kısmında bulunan sinir hücreleri zarar görmesi en büyük sebeptir. Diş sızlaması nedir nedenleri nelerdir, konusunda ayrıca dişlerin dış etkenlerden etkilenmesi veya zarar görmesi sızılara neden olur.

Kişiler de dişi çevreleyen dokuların tahriş olması ile birlikte sızılar oluşur. Sızıların diğer sebepleri diş enfeksiyonu, diş kırıkları gibi durumlardır. Aynı zamanda diş çürümesi ve diş kaybı gibi durumlarda şiddetli sızılara neden olur. Sızılar sadece bir dişin olduğu bölgeden diş etlerinden veya çevre dokularından  meydana gelebiliyor. Diş sızlaması çene eklemiyle ilgili rahatsızlıklara sebep olabilir. Ayrıca, kulaklarda oluşan ağrının çene kemiğine vurması sonucunda sızılar meydana gelir. Bununla birlikte  sinüslerle sızı ve ağrılar oluşur.

Diş Sızlamasının Seebepleri
Diş Sızlamasının Belirtileri Nelerdir

 Diş Sızlamasının Belirtileri Nelerdir?

Diş sızlaması dişte pulpa adı verilen alanda enfeksiyondan dolayı meydana gelebilir. Ayrıca dişte yaşanan sızı enfeksiyonuna neden olabilir. Yemek yerken çiğneme esnasında oluşan diş ve çenede ağrı sızı belirtisidir. Gece özellikle uyku esnasında  şiddetli olan ağrılar sızıya neden olur. Hava, yiyecek ve içecekler de sıcağa ya da soğuğa karşı aşırı hassasiyet oluşması en önemli sızı sebebidir. Diş sızlaması nedir nedenleri nelerdir konusunda dişin çevresi ya da diş etinde kanama ve akıntının meydana gelmesi ve çoğalması sızılara neden olur. Diş etrafındaki bölge ve  çenede şişmenin oluşması sızıları beraberinde getirir. Travmaya ve yaralanma ile dişte şiddetli sızılar oluşur.

İlgili Link: Diş Kisti Nedir?

Dişte kırılmalar ve dökülmelerin kişilerde sürekli ve devamlı sızılara neden olabilir. Sızlamaya sebep olan diş çürüğü, diş kırığı ve dişeti hastalıklarında mutlaka uzman bir hekimle  tedavi süreci başlatılmalıdır. Sızlamanın kaynağı enfeksiyondan ya da ağır bir ağız sağlığı probleminden oluşabilir. Şiddetli sızılar genellikle diş ağrısı ile devam eder ve artarak çoğalır. Diş sızlaması nedir nedenleri nelerdir, cevabı olarak dişte kırıklarda inceden başlayan sızı beraberinde birçok diş sorunu getirir. Diş çekimi sonrası meydana  ağrı durumlarında sızılar oluşur.

Diş eti şişmesi ve yüz şişmesi gibi belirtiler sızıları daha da çoğaltır. Sızıların şiddetli ağrılara ve sonra iltihaplara dönüşmesi ile ateşinin yükseldiği de  görülür. Bazı durumlarda hafif yaralanmalar sonucunda dişler kırılır ve sızılar diş etlerinde meydana gelir.

Diş Sızlaması Asıl Nedenleri Nelerdir?

Diş sızlaması nedenleri şunlar olabilir; Dişlerin iç kısmında  sinir hücrelerinde meydana gelen hasarlar sızıya neden olur. Diş etlerinde  tahriş ya da iltihaplanmalar sızlamalara yol açabilir. Ağzın içinde yer alan çürük dişler sızıya neden olur. Dişlerdeki hassasiyet  dişlerde sızlamalar oluşturur. Diş kırıkları ile birlikte dişlerde ağrı ve sızılar oluşur. Ağız ve dişlerde apse oluşumu  Diş sızlaması nedir nedenleri nelerdir ve sızlamanın en büyük sebebidir.

İlgili Link: En Hızlı Çürüyen Diş Hangisi

Dişlerde dolgu ve dolgularda hasar meydana geldiğinde sızılar oluşur. Diş gıcırdatma ve diş sıkma alışkanlıkları  dişlerin sızlamasını yol açabilir. 20’lik dişlerin diş etini yarması ile  sızı oluşturabilir. Çene kemiğinde meydana gelen problemler sızlamalara neden olabilir. Kulakta enfeksiyon ya da  ağrı çene kemiğinde ve dişlerde de sızı oluşturur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.