Sağlık Bilgi Kaynağı

Diş Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

0 333

Ağız ve diş sağlığı, oldukça önem gösterilmesi gereken bir konudur. Çünkü vücudun sindirim sisteminin başlangıcı olan ağız ve dolayısıyla dişlere gerekli bakım yapılmadığı taktirde vücut,  zararlı mikroorganizmalara açık bir hale gelebilmektedir. Bu da diş sağlığının bozulmasının sadece ağız içini değil, tüm vücut sağlığının olumsuz olarak doğrudan etkileyeceğni göstermektedir.

Yaşam koşullarının değişmesi, doğru beslenme alışkanlığının olmaması, kişinin kahve vetütün alışkanlığı ile rutin diş kontrolü alışkanlığının bulunmaması, bu olumsuzlukların artmasında en büyük etkendir. Sağlıksız dişler; kişilere önemli sağlık sorunlarının yanı sıra, hoş bir görüntü sergilememesi nedeniyle psikolojik sıkıntı yaşamalarına  neden olmaktadır. Biyolojik, psikolojik ve sosyal yaşam kalitesinin olumlu etkilenmesi için diş sağlığı için yapılması gerekenlerçocukluk döneminden başlayarak alışkanlık haline getirilmelidir.

Sağlıklı Dişler İçin Bilinçli Bakım Yapın 

Kişilerin yedikleri ve içtikleri her şeyden ağız ve dişler;  olumlu ya da olumsuz olarak  etkilenmektedir. Bilinenin aksine dişlerin sağlıklı olması için sadece günde bir kez fırçalanması yeterli değildir. Doğru beslenme, zararlı alışkanlıklardan vazgeçilmesi, diş temizliğinin günde üç kere yapılması, etkili ve zarar vermeyen diş fırçası ve diş iplerinin kullanılması ile daha sağlıklı dişlere sahip olmak mümkündür. İlgili Link: Diş Taşı Nasıl Temizlenir?

Bunun haricinde en az 6 ayda bir diş hekimine rutin kontrol yaptırılması da önemli bir husustur. Konusunda uzman Kütahya diş doktoru Dr. Süleyman Kabal hastalarına diş kontrolü dışında, olası diş problemlerinin tedavisini de uygulamaktadır. Hastalar ile yapılan ön görüşmede diş problemleri detaylı olarak kişiye aktarılmakta ve hastanın isteği doğrultusunda gerekli işlem uygun zamanda yapılmaktadır.

Diş Taşı Neden Oluşur
Diş Taşı Temizliği

Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? 

Dişlerin sağlığının yanında ışıltılı ve düzgün görünüşü, kişilerin iş ve sosyal hayat içerisinde sağlıklı ilişkiler kurmasına yardımcı olmaktadır. Çünkü dış görünümüne güvenen kişilerin karşıdakiler ile iletişiminin daha kuvvetli olduğu bir gerçektir. Dişler; yüzün güzelliğini ortaya çıkaran önemli bir unsurdur. Bakımlı, sağlıklı ve beyaz dişler ile güzel bir gülümseme bir çok zorluğu çok daha kolaylaştırabilmektedir.

Süt dişlerinden itibaren erişkinlik dönemine kadar olan süreç içerisinde, diş çürümelerinin yanında diş eti çekilmeleri de görülebilmektedir. Bu da zamansız diş kayıplarına nedendir. Bunun olmaması için diş yüzeyini kaplayan ve diş eti altındaki plakaların düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Diş taşı olarak adlandırılan bu plakların bir diş hekimi tarafından temizletilmesi şarttır. Kütahya diş doktoru Dr. Süleyman Kabal, diş problemlerine neden olan diş eti hastalıklarının oluşmasına neden olan etkenleri tedavi ederek, diş kaybının oluşmasının önüne geçmektedir. Ayrıca diş taşı temizliği için en son teknolojik gelişmelerden faydalanarak pratik bir diş tedavisi  uygulamaktadır.

Diş Tedavi Yöntemleri 

Bir çok insan için dişlerin sağlığı, görüntüsü ve kokusuz bir nefes sunması çok önemlidir. Ancak kimi zaman doğru yapılmayan bakım, kimi zaman ise genetik sebeplerden dolayı, istenilen dişlere sahip olunamayabilir. Bu durumda olan sıkıntıların giderilebilmesi, konusunda uzman diş hekimlerinin tedavisi ile mümkündür. İlgili Link: Gömülü Diş Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Diş hekiminin hasta ile sağlıklı bir iletişim kurması, tedavide çok önemli bir husustur.Çürük dişlerin çekimi, kanal tedavisi, diş taşı temizliği ya da implant dişler, dişlerin durumuna göre seçilen tedavi yollarıdır. Ayrıca diş hekimi tarafından oluşan diş hastalıklarının tedavisinin yanı sıra bundan sonraki süreçte,  hem tedavi edilen hem de diğer dişlere nasıl bakım yapılacağı konusunda hastaya ayrıntılı olarak bilgi verilmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.