Sağlık Bilgi Kaynağı

Diş Kisti Nedir?

0 446

Diş kisti hava, sıvı veya yarı katı maddeler ile birlikte dişlerde iltihap taşıyan keseciklerdir. Dişin kökünde  veya çene kemiğinin bölgesinde  diş kist  ağır bir şekilde ilerler. Diş kökünün kanalına bağlı olan kist oluşur. Buna istinaden kist, oluştuğu anda diş  eti  rahatsızlanmaları oluşur. Diş kistlerinin oluşumu herkeste çok sık rastlanabilen bir türdür. Kistler ağrıya neden olurken aynı zamanda hiçbir belirti göstermeyebilir.

Kist oluşum hastalar tarafından hemen anlaşılmaz. Diş kistleri kendi içinde gelişen ve çene kemiğinde ilerleyen yapıdadır. Kist özellikle iltihaplanma durumunda olmadığı için uzun bir süre fark edemeyebilir. Önceden fark edilmediği ve tedavi edilmediğinde çene içinde büyük kemik kayıplarına neden olabilir. Diş kisti nedir, sorusuna cevap olarak Kist dişte travma, yanlış diş tedavileri  veya diş çürüğü kaynaklı gelişebilir.

 Diş Kisti Nasıl Oluşur?


Dişlerde kistli bölgede şişlik ve  ağrı görülebilir. diş eti kistlerinden oluşan enfeksiyon önlenmezse iç organlara kadar yayılabilir. Diş kistleri için gerekli önlemler alınmaz tedavi edilmezse büyürler ve diğer dişlerin kaybına neden olabilir. Ayrıca kişilerde çene kemiğinin kırılmasına sebep olabilirler. Kist kan yoluyla kalp, eklem ve böbreklere kadar ilerleyebilir. Aynı zamanda kiste bağlı olarak uyku zorlaştığı vücutta yorgunluklar oluşur.

Kisti ameliyatları genellikle küçük olan kistlerde daha kolay gerçekleşir. Diş çekimi ile birlikte diş yoluyla ağızdan çıkabilir. Bazı zamanlarda çenenin içinde gizli şekilde ilerleyebilir. Erken teşhis ve tedavi gerçekleşmezse büyümüş çene kistlerine neden olabilir. Diş kisti nedir, sorusunda Özellikle diş çekim operasyonlarında diş kökündeki kistin tamamen temizlenmesi gerekir. Diş kistlerinin çözümünde ilaç tedavisi yeterli olmayabilir.

 Diş Kisti Tedavisi Nasıl Olur?

Özellikle cerrahi müdahale gereklidir. Cerrahi müdahale ile kistin tamamen kurutularak bölgeden alınması önemlidir. Cerrahi işlem sonrası mutlaka düzenli kontroller yapmak gerekir. Kist içinde sıvı kurutulması gerektiği için, kist bölgesi iyice temizlenmelidir.

Devamında kist boşluğu antiseptik bir tampon yardımıyla tespit edilir. Boşluğa yatırılan diş etinde yer alan tampon çıkarılır. Kist iltihap taşıyabilir  aynı zamanda  hava, sıvı ya da yarı katı maddeleri içinde bulundurur. Yavaş oluşan diş kisti, diş kökünde ya da çene kemiğinde yer edinir ve sonra dişte  rahatsızlıklara  neden olur.

 Diş Kisti Oluşum Nedenleri Nelerdir? 


Diş kisti genellikle şu şekilde oluşur; Diş kisti bazı durumlarda Diş kisti nedir, konusunda hiçbir şekilde ağrı durumu yaratmaz ilerleyen ve tedavi edilmeyen diş kistleri, şiddetli ağrıya sebebiyet verir. Kistler yavaşça geliştiği için çoğu zaman ağrı yapmaz ve belirti göstermez. Diş kisti, çenede oluşumunda sonra ağrı yapmaz  ve ağza etki ederek iltihap oluşturmaz. Bu nedenle kişilerde uzun süre anlaşılmaz. Diş kistinin oluşma sebepleri genellikle diş travması, kötü diş tedavileri ve  çürüklerdir. İlgili Link: Kütahya Ağız Diş Sağlığı

Diş kisti sonrası çenede yüzde ve diş etlerinde ağrılı şişlik olabilir. Kist sonucunda şişlik oluşması genellikle iyi bir durumdur ve tedavi edilebilir. Şişlikle birlikte ağrı yapan diş kisti ciddi bir diş sorunu ile birlikte iltihap oluşturur. Bununla birlikte dişlerden sonra iç organlara yayılır ve ölüme kadar giden tehlikeleri vardır. Diş Kisti Sebepleri

Diş Kisti Neden Olur

Diş Kistinde Tedavi Neden Önemlidir.

Diş kisti ayrıca tedavi edilmezse çene kemiğinin kırılmasına Diş kisti nedir, sorusu kistin etkilerine neden olabilir. Kistte oluşan enfeksiyon kana karışırsa kalp, eklem ve böbreğe kadar zarar verebilir. Diş kisti erken tespit edildiğinde dişin çekilmesi ile birlikte kolayca tedavi edilir.

İlgili Link: Şeffaf Plak Tedavisi Hangi Dişlere Uygulanır

Dişi çekme işleminden  sonra diş kökündeki kisti  tamamen temizlenerek ilaçla tedavi edilmelidir. Eğer kökünde kalan kist temizle ile yok edilmezse  zamanla çene kistine dönüşür. Diş kisti, çene kistine dönüştükten kemiğin çökmesine neden olur. Kistin Tedavi edilmesi için sadece  cerrahi işlem uygulanır.

 Diş Kisti Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nedir?

Diş kisti ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken  bazı noktalar vardır. Diş kisti ameliyatında sonra asla 2 saat boyunca hiçbir şey yenmez ve içilmez. İyileşme sürecinde asla alkol ve sigara tüketilmemesi önemlidir. Diş kisti nedir  ve tedavisinde kullanılırsa yaranın iyileşme süresini uzayacaktır. Ameliyat sonrası kesinlikle gargara ya da diş fırçalaması yapılmaz. Bunlar yapılırsa yara tekrar kanayabilir. Ayrıca kist operasyonundan sonra asla yemek yenmemelidir. Ameliyattan sonra doktor tarafından verilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.  Kistlerde duyulan ağrı; diş etine, çeneye ve yüze kadar yayılabilirler ve kişiler için tehlike oluşturur. Diş kistleri tedavi edilmezse  bölgede hızla büyüyebilir ve çene kemiğine zarar verebilir.

Kistler sonucunda iltihap toplanmış olarak apse oluşur ve cerrahi operasyon ile alınmak zorunda kalınabilir. Kistler çene dokularının yerlerini kaydırır ve kemik kayıplarına neden olur. Kistler diğer dişleri etkiler ve içine çekebilir, diş yapılarını yerinden dışarı doğru şekil değiştirebilir. Diş kistleri, çene kemiğinde büyüme yaratır ve  birçok hasta bu büyümeyi fark edemez. Diş kisti nedir,  sorusuna bağlı olarak yüz sinirlere baskı yapar ve  yüzde his kayıplarına neden olur.

Diş kisti tedavi edilmezse  şiddetli ağrılara yol açabilir. Diş kistleri diş kökünü eritir ve kemiği yok eder. Ayrıca çene ve dişlerin yer aldığı kemikte incelmeye  sonrasında çene kemiğinde kırıklara neden olur. Buna bağlı olarak çeneyi açmada zorluk ve kasılmalara neden olabilir. Kiste neden olan bakteri asit üretirler. Bu asitler; dişin  tabakasında yer alan  mineleri aşındırır ve  çürükler meydana gelir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.