Sağlık Bilgi Kaynağı

Dış Gebelik Nedir? Nasıl Anlaşılır

0 671

Tıbbi terim olarak ektopik gebelik olarak bilinen durumun halk arasındaki söylenişidir dış gebelik. Tanım olarak yumurtanın sperm ile döllenmesi sonucunda rahim içinde değil de rahim dışında başka bir dokuya yerleşmesi ve o dokuda gelişmesi durumudur.

Bu durumun en çok görüldüğü yerler ise kadınların fallop kanalları veya diğer bir ifadeyle fallop tüpleridir.

Ayrıca dış gebelikler bu fallop tüpler haricinde yumurtalıkta, karın boşluğunda ve rahim ağızlarında da olabilmektedir. Bir kadının rahminin içerisinde normal bir hamilelikle birlikte dış gebelik de görülebilmektedir. Bu duruma ise heterotopik gebelik denilmektedir. Bu olay yaklaşık olarak 30000’de 1 görülmektedir. İlgili Link : Hamilelik Döneminde Bilinen 7 Yanlış Bilgi

Dış Gebelik Neden Olur?

Dış gebelikler jinekologlar tarafından erken dönemlerde görülebilmekte ve ciddi gebelik komplikasyonları olarak adlandırılmaktadır.

Eğer gebelik dış gebelik ise embriyo kesin olarak kaybedilmektedir ve aynı zamanda annenin hayatı da ciddi bir şekilde tehlike altına girmektedir. Gebeliğe bağlı anne ölümleri incelendiğinde kısa süreler önce dış gebeliğin neden olduğu ölümler ilk sıralarda yer almaktadır.

Fakat artık günümüzde yaşanan gelişmeler sayesinde bu dış gebelikler erken bir şekilde fark edilmekte ve buna yönelik uygulamalar yapılabilmektedir. Bu sayede anne hayatı tehlikeye girmeden hatta annenin tüpünde herhangi bir zarar oluşturmadan tedavi edilebilmektedir.

Dış gebeliğe neden olan etmenler araştırıldığında, genellikle yumurtanın tüpler yardımıyla rahime gönderildiği sırada yaşanan bir problemden kaynaklandığı anlaşılmıştır.

Her adet döneminde düzenli olarak yumurtalıklarından yumurta atan kadınlarda bu yumurta yolda spermle karşılaşınca birleşir ve tüpler yardımıyla rahim ağzına doğru ilerler.

Bu sebeple her gebelik tüplerde başlar ve belirli bir zaman sonra cenin bölünmeye başlayarak tüplerin kasılma ve gevşeme hareketleriyle birlikte rahim içine doğru yol alır ve burada gelişimini devam ettirir.

Bu sayede rahim içinde normal bir hamilelik dönemi başlamış olur. Fakat tüpler içerisinde oluşabilecek herhangi bir problem veya tüplerdeki kasılma ve gevşemelerin fizyolojik nedenlerle daha az olması sebebiyle yumurta rahim içerisine doğru ilerleyemez.

Bu tüplerdeki darlıklar spermin küçük olması dolayısıyla geçişine izin verirken yumurtanın büyük olması dolayısıyla geçişini engellemektedir.

Bu nedenle tüpte döllenmiş olan yumurta rahime gidemez ve tüplerdeki dar olan bölgede kalarak burada büyümeye başlar. Eğer bu problem erken bir şekilde teşhis edilmezse bir müddet sonra tüp şişmeye başlar ve yırtılır. Bu durum da iç kanamaya neden olur ve ann

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.