Sağlık Bilgi Kaynağı

Dil Şişmesi Nedir

0 1.628

Dil şişmesi, günlük hayatta oldukça sık rastlanan ve yaşanan bazı problemlere de neden olan bir hastalık olmuştur. Bu yüzden de bu hastalığın hızlı bir şekilde tedavi edilmesi çok önemli bir faktör olmuştur. Dil şişmesi genellikle kendini; Konuşma bozukluğu, yemek yeme zorluğu, sesli nefes alma, horlama gibi belirtilerle göstermektedir.

 

Dil Büyümesi Nedir?

 

Dil büyümesi, dilin ağızdaki diğer yapılara oranla anormal derecede genişlemesidir. Dilde oluşan büyümeler, çoğu zaman ise; bir tümör gibi büyümeden ziyade, dil üzerindeki doku miktarındaki oluşan büyük bir artıştan kaynaklanır.

Bu durum yani dil büyümesi, bazı kalıtsal veya konjenital (doğumda mevcut yaşanan durumlar) bozukluklarda da sıklıkla görülebilir. Dil büyümesi yani Makroglossia ile ilişkili kalıtsal veya konjenital bozukluklar arasında ise; Down sendromu, Beckwith-Wiedemann sendromu, primer amiloidoz ve konjenital hipotiroidizm gibi durumlar da fazlasıyla yer almaktadır. Dil şişmesi hastalığı; En yaygın şekilde çocuklarda ve genç yetişkinlerde görülür.

 

Dil Büyümesi Nedenleri Nelerdir?

 

Dil büyümesi yani makroglossia doğumsal yani henüz anne karnında oluşan  ve edinilmiş koşullar ile de fazlasıyla ilişkili olabilir veya tamamen izole edilmiş bir değişiklik şeklinde deolabilir.

 

Dil Büyümesi Belirtileri Nelerdir?

 

Dil Şişmesi Nedenleri

 

– Dil büyümesi; özellikle küçük çocuklarda nefes darlığı olarak kendini göstermektedir.

– Dil büyümesi; uyku sırasında yaşanmakta olan solunum ve horlamada zorluk gibi günlük hayatı oldukça zorlayan sıkıntılara da neden olabilmektedir. Bu durum ise; gece uyurken de sizi oldukça zorlar ve sıkıntı yaşamanıza da sebep olmaktadır.

– Dil büyümesi; konuşma problemleri gibi sorunları da ortaya çıkarmaktadır.

– Dil büyümesi; çiğneme, yutma ve yeme güçlüğü gibi sorunlara da yol açabilmektedir.

– Dil büyümesi; alt çenenin boyutunun değişmesi gibi durumlara da yol açabilmektedir.

– Dil büyümesinin sebepleri aradında; dişler arasında artan boşlukta bulunmaktadır.

– Diş malpozisyonu durumu (Dişlerin olması gereken şekilde daha farklı pozisyonda olması bu durumun sebeplerş arasında yer alır.) Aynı zamanda; diş molposizyonu veya çarpık dişler de dil büyümesi belirtileri arasında oldukça yer almaktadır.

– Dişlerden oldukça fazla  gelen basınç sebebiyle de dilin yan taraflara doğru  kırışması da dil büyümesinin belirtileri arasında fazlasıyla yer alan bi durumdur. Aynı zamanda buna “pasta kabuk dili” adı da verilmektedir.

– Ortodontik anormallikler de dil büyümesinin belirtileri arasında fazlasıyla yer alan faktörler arasında yer alır. Bu durumlardan en az bir tanesi gözlemlendiğinde ise de; acilen bir doktora başvurulması oldukça önemli ve gerekmektedir.

– Dil yaraları ve ağız enfeksiyonları da bu hastalığın sebepleri arasında sıklıkla yer almaktadır.

– Aşırı salivasyon tükürük yada salya da dil şişmesinin belirtileri arasında yer almaktadır.

– Ağız tarafındaki yaralar da dil şişmesi sebepleri arasında yer almaktadır.

– Ağız kurumasına yol açan ağızdan soluk alıp verme de dil büyümesinin belirtilerindendir.

 

Dil Büyümesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

Dil büyümesi tedavisi;  durumun ciddiyetine ve ilgili sorunlarına da fazlasıyla bağlı olarak gerçekleşmekte olan bir durum olmuştur. Çok az veya hiç semptom bulunmayan hafif olgular ise; dil büyümesinde tedavi gerektirmeyebilir.

Bu durumun tam aksine, oldukça  belirgin  dil büyümesi semptomları olan bireylerde ise; dilin boyutunu azaltmak için oldukça küçük bir ameliyat gerektirebilir durumlar da yaşanmaktadır. Bu durum yani prosedür, tıpta glossektomi olarakda adlandırılmaktadır. Aynı zamanda dil büyümesi adı verilen hastalıkta, çarpık dişlerin düzeltilmesi için ortodontik tedavi gerektiren durumlar da sıklıkla görülmektedir.

Dil büyümesinin nedeninin belirsiz olduğu durumlar da görülmektedir. Dil büyümesinin belirsiz olduğu durumlarda ise; Yapılan herhangi hiçbir tıbbi tedavinin yararlı olmadığı da tamamen kanıtlanmış bir gerçektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.