Sağlık Bilgi Kaynağı

Dijital Diş Hekimliği Uygulamaları

0 656

Dijital diş hekimliği uygulamaları, son zamanlarda diş hekimliği uygulamalarında oluşan tüm yeniliklere paralel olarak ortaya çıkmıştır. Bu uygulamalarda esas olan ölçülerin dijital ortamlarda üç boyutlu olarak alınmasıdır. Özellikle porselen diş yapımlarında ağıza uygunluk son derece önem taşıyacaktır.

Ölçünün eksiksiz alınması ve kusursuz diş yapımı için son derece önem taşıyacaktır. Dijital diş hekimliğinde bilgisayar ortamında alınan ölçüler, tedavisi yapılacak olan hastanın ağız yapısına en uygun ölçüler içerisindedir. Bu sayede kişinin diş tedavileri son derece başarılı ve sıfır hata payı ile gerçekleşecektir.

Dijital diş hekimliği uygulamaları oldukça çeşitlidir. Dijital anestezi, dijital gülüş estetik uygulamaları, dijital ortodonti, dijital ölçü alma işlemleri, cerec gibi farklı gruplara ayrılmaktadır.

İlgili Link : Gömülü Diş Ameliyatı

Dijital Diş Hekimliğinde Başarılı Sonuçlar

Tedaviye gelen hastanın ağız ve diş yapısı, bilgisayar ortamında incelenip, doğru ölçü alınması sebebi ile son derece başarılı uygulamalar gerçekleşecektir. Bu sayede kişinin yapılan bir dişten memnuniyetsizliği söz konusu olmayacaktır. Tekrarlayan diş yapımı ve revizyon işlemlerine gereksinim duyulmayacaktır.

Kişi dijital ortamda tasarlanan dişleri rahat bir şekilde kullanacaktır. En ufak bir hata payı bile olmaması, dijital diş uygulamalarına olan güveni arttırmıştır. Özellikle porselen diş uygulamalarında son derece önem taşımaktadır.

Diş uygulamalarında estetik amaçlı işlemlerde de dijital uygulamalar ön plana çıkmaktadır. Gülüş estetiği operasyonlarında ölçülerin doğru alınması son derece önem taşıyacaktır. Bu konuda da yardımcı olacak uygulamalar arasındadır.

Her Alanda Dijital Diş Tedavilerini Görmek Mümkün

Günümüzde her alanda yapılan diş tedavi uygulamalarında dijital uygulamaları görmek mümkündür. Özellikle, çocuklarda oluşan ortodonti tedavi uygulamalarında da dijital diş tedavilerini yaygın olarak görmek mümkündür.

Ortodonti uygulamalarında diş tedavileri uzun zaman alacaktır. Burada tedavinin kayıt altına alınması da tedavinin aşamalarının başarılı bir şekilde yürümesi için son derece önem taşıyacaktır. İlgili Link: Pembe Estetik Nedir

Bilgisayar ortamında kayıt altına alınması ve diş materyallerinin kusursuz olarak hazırlanması, ortodontide dijital uygulamaların önemini arttırmıştır. 3D Dijital ortamda cerrahi uygulamalarında da kullanımı yaygınlaşmaktadır. Dijital anestezi uygulamalarında da basınca göre verilen anestezi, ağrıyı diğer anestezi yöntemlerine göre azaltacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.