Sağlık Bilgi Kaynağı

Dextrocin Krem

0 703

Dextrocin krem genel olarak ciltte oluşan enfeksiyonların ve çeşitli cilt sorunlarında kullanılır. Aktif maddesi Mupirosin olan Dextrocin krem bu nedenle oldukça etkilidir. Bu madde ile cilt üzerinde üreyen bakteriler ortadan kalkar. Bununla birlikte ciltte oluşan yırtıklar, iltihaplı sivilceler ve kıl kökü dönmesi gibi sorunların tedavi edilmesinde kullanılır.

Birçok sebebe bağlı olarak cilt üzerinde bu tip sorunlara oldukça rastlanır. Bu nedenle içeriği güçlü etkenlerle yapılan kremler ile çözüm sağlanır. Bununla birlikte açık yara veya iltihaplı cilt sorunlarında mutlaka doktora başvurarak ilaç kullanımı önerilir. Bu sayede hem doğru ilaç kullanılırken hem de aktif olan soruna daha hızlı cevap vermektedir.

Dextrocin Krem Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Her ilaç kullanımından önce mutlaka prospektüsü detaylı şekilde okunması tavsiye edilir. Bu sayede herhangi bir sağlık sorununa karşılık tedbir alınabilir. Bununla birlikte Dextrocin krem içerik olarak etken maddesi güçlü olduğu için belli başlı etmenlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu dikkat edilmesi gereken etmenler aşağıdaki gibidir.

  • İlacın etken maddesine karşı bir alerjik reaksiyon varsa,
  • Krem kullanımında kullanılan yerde döküntü, kaşıntı ve kızarıklık oluşuyorsa,
  • Kremin göz temasından kaçınılması,
  • Bebek emziren anneler meme başı için bu kremi kullanıyorsa bebek ile temas ettirmemesi,
  • Orta veya ağır şiddetli böbrek ağrısı yaşanırken kremi hasarlı bölgede kullanılmaması,
  • İlaç kullanmaya başlandıktan 7 gün içerisinde belirtilerde iyileşme görünmüyorsa doktor ile iletişime geçilmelidir.

Dikkat edilecek bu hususlar kapsamında kremin kullanılması çok daha sağlıklı olacaktır. Böylelikle kremden herhangi bir ters tepki alınması veya sonuç vermemesi durumunda buna göre bir yol izlenir. İlgili Link: Tretin Krem

Dextrocin Krem Faydaları Nelerdir
Dextrocin Krem Faydaları

Dextrocin Krem Faydaları

Dextrocin krem sadece cilt üzerinde kullanılır. Cilt üzerinde kullanılırken de mutlaka doktor gözetiminde kullanılması gerekmektedir. Doktor gözetiminde kullanılmasının nedeni ise içeriğinin güçlü olmasıdır. Bununla birlikte kullanım alanlarına göre de oldukça faydalı bir kremdir. Bu kapsamda uçuk, geçmeyen yara izleri, apseler ve iltihaplı sivilceler olarak kullanım alanı oldukça geniştir. İlgili Link: Avil Krem

Elbette ki belli başlı kremler dışında bu tip kremlerde açık yara dahilinde ki yaralara sürülmez. Aynı zamanda Dextrocin kremi pomad ve krem olarak iki farklı çeşitte sunulur. Bu kremin iki çeşitte sunulmasının nedeni ise içeriklerinden kaynaklanır. Pomad formu daha güçlü ve deri altına daha hızlı nüfus eder. Krem formu da güçlü yapıdayken pomada göre daha yağsız ve yapı olarak yoğun değildir. Bu nedenle cilt sorununun nedenine göre bu iki çeşitten biri verilmektedir.

Dextrocin Krem Zararlı Mıdır?

Dextrocin krem belli başlı durumlar sonucunda doktor tarafından reçete edilmesi ile kullanılır. Bu nedenle kişilerin isteğine bağlı olmaktan ziyade ciltte ortaya çıkan sorunlar kapsamında kullanılır. Bu sayede de faydası çok daha hızlı bir şekilde görülür. Bunun haricinde nadir olarak gözükse de Dextrocin kremde yanma veya batma gibi sorunlar ortaya çıkar.

Aynı zamanda doktor tavsiyesinin dışında bilinçsiz kullanımda mantar gibi cilt problemleri ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle var olan sorun bitse dahi devamlı kullanımda yeni cilt enfeksiyonları yaratabilir. Bu kapsamda bu kremin kullanım süresi boyunca bilinçli olunması ile sonuçlar çok daha olumlu olacaktır. Bununla birlikte Dextrocin krem içeriği nedeniyle herkeste aynı sonucu yaratmayabilir. Bunun sonucunda ise yan etkiler meydana çıkabilir.

Dextrocin krem yan etkileri ise ciltte kabuklu yaralar, kaşıntı, pul pul dökülme olarak ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte bazı hassas cilt kullanımında ise taşikardi ve zor nefes almak gibi durumlara sebep açabilir. Bu tip sorunlarda mutlaka doktor ile iletişime geçilerek ilaç kullanımına ara verilmesinde fayda olacaktır.

Dextrocin Krem Nedir
Dextrocin Krem Nasıl Kullanılır

Dextrocin Krem Nasıl Kullanılır? 

Dextrocin krem ciltte sorunlu bölgede kullanım sayesinde cildin yenilenmesini sağlar. Bununla birlikte bakteri ve mikrop üremesine elverişli bir cilt yapısı varsa bunun önüne geçer. Bu kapsamda Dextrocin krem nasıl kullanılır?

Dextrocin krem kullanımında öncelikli olarak uygulanacak cilt alanının temiz olması gerekmektedir. Bu sayede kremin içinde bulunan maddeler cilde çok daha rahat nüfuz eder. Bununla birlikte Dextrocin krem kullanımı günde bir veya iki kez olacak şekilde kullanılır. Bu uygulama şekli ise doktorun aksini söylemedikçe yedi veya on gün olarak kullanılmalıdır. Bu kullanım aşaması doktor yönlendirmesi ile çok daha sağlıklı olacaktır.

Bunun haricinde Dextrocin krem sivilce odaklı bir krem değildir. Sadece sivilceye yer hazırlayan bakteri üzerinde rol oynamaktadır. Bu sayede de iltihaplı sivilce problemlerine iyi gelmektedir.

Dextrocin Krem ve Çocuklarda Kullanımı

Dextorcin krem belli başlı durumlarda çocuklarda da kullanılır. Çocuklarda oluşabilen cilt hastalıklarında doktor kontrolünde Dextrocin krem reçete edilir. Bu kapsamda çocuklar Dextrocin kullanımı yapılacağı zaman ağırlıklı olarak gece uykusundan önce kullanılır. Çünkü çocuklarda bir ilaç kavramı oluşmadığı için kremi ağız yoluyla yutabilirler.

Böyle bir durum olursa da kremin yan etkileri gözükebilir. Bu nedenle de en doğru kullanılacağı zaman gece uykusu öncesidir. Bununla birlikte Dextrocin krem bazen çocuklarda ve bebeklerde pişik sorunu için kullanılıyor. Bu kremin kullanımı pişiği engellemeyeceği gibi ciltte bazı sorunları ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle yetişkin ve çocuk kullanımında mutlaka doktor gözetiminde kullanılması gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.