Sağlık Bilgi Kaynağı

Dermovate Ürünleri ve Çeşitleri

0 766

Eczanelerden size en uygun olan dermovate ürünleri temin edebilirsiniz. Dermovate krem, dermovate merhem ve dermovate saç losyonu çeşitleri vardır. Etkin madde olarak klobetazol propiyonat içerirler. Bu ürünlerin sosyal medyada son derece yanlış reklamları yapılmaktadır.

Hekim veya eczacı tavsiyesi olmadan tanıdık tavsiyesi ile asla kullanmayınız. Çünkü bunlar basit ürünler değildir. İlacı kullanmaya başladıktan sonra iki ila dört hafta sonunda gözle görülür iyileşme gerçekleşmelidir. Herhangi bir iyileşme belirtisi gözlemleyemezseniz ilacı yazan doktorunuza başvurmalısınız.

Dermovate ürünleri kortizonlu ilaçlardır. Hastalıklarda aktif steroidlerle yanıt alınamamışsa kortikosteroid içeren bu ürünlere başvurulur. Psöriasis, inatçı dermatoz, liken planus, diskoid lupus eritematozus tedavilerinde tercih edilirler. Böylece bu ürüne olan ilgi ve ihtiyaç da günden güne artış göstermektedir.

Psöriyazis hastalığı halk arasında sedef hastalığı olarak bilinir. Genetik yatkınlık hastalığın görülmesinde önemli bir faktördür. Kronik dermatolojik bir hastalıktır. Son yıllarda geliştirilen ilaçlar ve dermovate ile tedavi edilebilir. Mutlaka biyopsi ile kesin tanı konmalıdır. Bu aşamadan sonra da net bir şekilde tanı konulmuşsa, doktorun tavsiyesine uygun olarak hareket etmek şarttır.

Dermovate Krem Nedir?

Cilt hastalıklarında kullanılan beyaz renkli, homojen yapıda kremdir. Dermovate krem nemli bölgelere uygulanır. Hastalıklı bölgeye hekim/eczacı tavsiyesine göre günde bir veya iki kez uygulanır. Kesin bir kullanım süresi yoktur. Birkaç hafta somut iyileşme görülene dek tedavi sürdürülür.  Burada doktorunuzun tavsiyelerine uygun davranmanız yararınıza olacaktır.

Kortizon içerikli krem olduğundan dört haftadan uzun kullanılmaz. Bir veya iki hafta ara verilip tekrar devam edilebilir. Ama mutlaka ara verilmelidir. İlaç bırakılacağı zaman aniden kesilmemelidir. Bu durumda vücutta kortizon eksikliği görülebilir. Kademeli olarak bırakılmalıdır. İlgili Link:  Sivilce Karşıtı Sivex Losyon

Dermovate kremi uyguladıktan sonra bu krem emilmeden uygulanmış bölgeye başka ürün sürülmemelidir. Hastalıklı alanın üstünü tamamen kaplayacak şekilde ince tabaka halinde sürülür. İnatçı lezyonların üzerine özellikle hiperkeratoz durumlarında kalın tabaka ile veya üstü kaplanarak uygulama yapılıyor. Fakat bu son derece yanlış bir uygulamadır. Böyle yaparsanız bölgede iltihaplanma görülür veya iltihap boyutu artar.

Atopik dermatitte yani halk arasında egzama olarak bilinen hastalıkta da kullanılır. Egzama için kullanıyorsanız aniden kremi kesmeyin. Azalta azalta kremi bırakmalısınız. Dermovate sürmediğiniz günlerde egzamalı bölgelere nemlendirici krem uygulayabilirsiniz. Eğer aniden keserseniz iyileşmiş bölgelerde tekrar egzama oluşur.

Dermovate Ürünleri ve Çeşitleri Hakkında
Dermovate Ürünleri ve Çeşitleri

Dermovate Merhem Nedir?

Kortizon içeren tropikal bir üründür. Behçet hastalığı, vitiligo, liken, psöriyazis, sarkoidosis hastalıklarının tedavisinde kullanılır. En fazla dört hafta süreyle kullanabilirsiniz. Sonra ara verip yine devam edilebilir. Dört hafta düzenli kullanımla hastalık kontrol altına alınır. Sonrasında ise aralıklı doz uygulamasına geçilir. İlgili Link: Asiviral Krem

Çoğunlukla haftada iki kez olarak aralıklı doz uygulanır. Aralıklı uygulamalarda mutlaka her gün nemlendirici krem de sürmelisiniz. Yalnızca hastalığın olduğu bölgelere ince olarak uygulanmalıdır. Geniş alanlara uygulanması vücudunuza zarar verir. Kesinlikle bir yaşın altındaki çocuklara sürmeyiniz. Yaşlılarda çocuklar kadar ciddi yan etkiler oluşmaz.

Cildinizde rozasea yani gül hastalığı, aktif akneler ve suçiçeği gibi viral durumlar varsa uygulanmaz. Ürünü hastalıklı bölgeye ilk kez sürecekseniz alerji testi yapmalısınız. Herhangi bir yere ufak bir alana uygulayınız. Ardından aşırı bir kaşıntı, yanma vb. görmezseniz rahatça kullanabilirsiniz.

Eğer ellerinizde bahsettiğimiz deri hastalıklarından yoksa uygulama sonrası ellerinizi sabunlu suyla yıkamalısınız. 12 yaşın altındaki çocuklarda yalnızca birkaç günlük tedavi yapılabilir. Çocuklarda ve yetişkinlerde yüz bölgesinde beş günden fazla uygulanmaz. Bu ürünü eğer göz kapağınıza sürecekseniz dikkatli olmalısınız. Gözünüze kaçtığı anda bol suyla yıkamalısınız.

Dermovate Losyon Nedir?

Dermovate’nin merhem krem ve saç losyonu vardır. Saçlarda oluşan sedef hastalığı ve inatçı dermatozlarda kullanılır. Sabah ve akşam saç derisine uygulanır. Az miktarda ve ince tabaka halinde uygulanmalıdır. Çok aktif kortizonlu krem olduğundan uzun süre kullanmamalısınız. Hastalığınızda iyileşme oluşunca kullanımı bırakmalısınız. Sonrasında haftada iki veya üç kez aralıklarla uygulayabilirsiniz. Dermovate saç losyonu yanıcı madde içerir. Bu yüzden kullanım sonrası şişenin kapağını sıkıca kapatmalısınız. Kullanımdan hemen sonra sigara içmemelisiniz. En az yarım saat bekleyiniz. Ateşe yaklaşmayınız. Güneş ışığından koruyunuz. Eğer hamileyseniz doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız.

Dermovate saç losyonunu bulamadıysanız eş değerinin alabilirsiniz. Clovate çözelti, psoderm saç losyonu ve psovate losyon tamamen aynı içerikten oluşur. Dermovate saç losyonunu reçeteye yazdırmanız halinde devlet tarafından ödenen bir ilaçtır. Ayrıca reçetesiz olarak da temin edebilmeniz mümkündür. Eğer saç derinizde enfeksiyon varsa dermovate kullanmamalısınız.

Saçınıza uygulama yaptıktan sonra ellerinizi iyice yıkayın. Gözünüze kaçırmamaya özen gösterin. Çünkü uzun süreli kullanımla sürekli gözünüze kaçma sonu katarakt veya glokoma neden olabilir. Uzun süre ve yüksek dozda kullanılırsanız böbrek üstü bezinde baskılama yapar. Yani vücudunuza toksik etki eder. Eğer dermovate ürünleri sedef hastalığınız için kullanıyorsanız mutlaka doktor kontrolünde olmalısınız.

Dermovate Saç Losyonu Nasıl Kullanılır?

Bu losyon eczacı veya hekim tavsiyesine göre kullanılmalıdır. Kortizonlu olduğundan bir aydan fazla kullanılmamalıdır. Sabah ve akşam saçta hastalıklı olan bölgelere ince tabaka halinde uygulanır. Saçınıza sürdükten sonra güneşe çıkmamalısınız. Ateşe yaklaşmamalısınız. Saç losyonunu asla dolaba koymayınız. Oda sıcaklığında ağzı sıkıca kapalı halde saklayınız. Bu saç losyonu derideki iltihabı alır. Kaşıntıyı önler. Ürün ciddi anlamda etkili olursa bir aydan sonra kullanımı bölmelisiniz. Haftada iki veya üç kez yani gün aşırı uygulamalısınız.

Dermovate losyon kullanımı ile iltihabınızda genişleme oluyorsa kullanımı hemen kesmelisiniz. Ardından da antimikrobik ilaçlarla bölgenin tedavi edilmesi gerekir. Bacak ülserinizin etrafındaki dermatit için kullanıyorsanız alerjik reaksiyon yapabilir. Ülser etrafındaki iltihabı artırabilir. Doktorunuz tavsiye etmediyse uygulama bölgesini bez ya da bandaj ile örtmeyin. Çünkü bez ile kapatma ilacın ciltten emilimini artırır. Bu da iltihap riskini artırır.

Dermovate Saç Losyonu Kullanımı
Dermovate Saç Losyonu

Dermovate Yan Etkileri Nelerdir?

Uzun süreli ve bilinçsiz kullanımla bazı yan etkiler oluşabilir. Çünkü dermovate ürünleri kortizon içerir. Kortizonlu diğer ürünlere oranla aktif güçlü bir kortizon içerir. Bir aydan fazla kullanmamalısınız. Özellikle Dermovate yan etkileri söz konusu olduğunda karşımıza çok sayıda farklı seçenek çıkar. Esasında bu kremi reçetesine özel kullanacak olursanız; yan etkilerinin görülme olasılığını da azaltmış olursunuz.

Eğer düzenli olarak kortizon kullanmanız gerekiyorsa daha hafif formdaki ürünleri tercih etmelisiniz. Ürünü ilk kez kullanacaksanız veya kullanmayı bırakacaksanız hekiminize veya eczacınıza danışın. Geniş alanlara uygularsanız metabolizmanız üzerine toksik etkileri olur. Böbrek ve karaciğerlere zarar verir. Hiperkortikoid olursunuz. Ürünü de çok ince uygulamalısınız.

Ürünü gün aşırı kullanıyorsanız mutlaka her gün nemlendirici miktarı fazla olan bir krem sürünüz. Dermovate kullanırken ritonavir veya itrakonazol kullanmanız riskli olabilir. Doktora veya eczacıya danışıp bu ilaçlarla birlikte kullanınız. Çünkü diğer türlü beklemediğiniz yan etkilerle karşılaşmanız da mümkün olur.

Dermovate ürünleri anne sütüne geçiyor mu bilinmemektedir. Ama pek çok ilacın anne sütü ile atıldığı bilinmektedir. Bu yüzden emzirme sürecinde kullanmamak daha doğru bir tercih olacaktır. Hamilelikte en az miktarda en az sürede kullanılması gerekir. Eğer dermovate kullanırken hamile olduğunuzu fark ederseniz ilacı yazan hekime danışıp ona göre devam etmelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.