Sağlık Bilgi Kaynağı

Deloday

0 1.307

Deloday, altı aydan büyük olan bebeklerde ve çocuklarda kullanılan, birtakım alerjilere karşı deride kızarıklık, gözlerde yaşarma, hapşırık ve burun akıntısı, alerjik nezle ve saman nezlesi gibi şikayetlerin tedavi edilmesi amacıyla kullanılan etkili bir şuruptur. Aynı zamanda deloday tablet ve deloday plus olarak da tedavi amacıyla kullanıma sunulmaktadır. Bununla birlikte deride kızarıklık olduğu durumlarda da sıklıkla kullanılır. Etken maddesi desloratadin olan deloday, şurup olarak 150 ml şişelerde hastalara sunulmaktadır. Tek doz miktarı 0,5 ml’dir.

Deloday Nedir?

Günlük kullanım dozu çocuklarda maksimum 2X1’dir. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez kullanılması uygundur. Tüm hekimler tarafından reçete edilebilen Deloday, 6.aydan itibaren 11 ve 12 yaşlara kadar kullanılacak şekilde üretilmiştir. Yetişkinlerin ilaçtan etki görebilmeleri için tablet olarak üretilen formlar mevcuttur. Şurubun yetişkinlerde kullanımında da birtakım sonuçlarla karşılaşılacağından dikkatli kullanmakta fayda vardır. Emzirme ve gebelik dönemlerinde kullanılmadan önce doktora danışılmalıdır. Emzirme döneminde ilaç, anne sütünden bebeğe geçeceği için doktor ve eczacı kontrolünde kullanılmalıdır.

Deloday Tablet

Deloday tablet, 5 mg 20 tablet olarak satışa sunulmaktadır. 12 yaşından itibaren kullanılması uygundur. Günde sabah akşam fark etmeksizin 1 kere alınabilir. Aç veya tok karına alınması fark etmez. Tablet bütün bir şekilde su ile birlikte alınır. 12 yaş altı çocukların şurup kullanması gereklidir. Her bir deloday tablet, etken madde olarak 5 mg desloratadin içermektedir. Yardımcı maddeler; kolloidal silikon dioksit, prejelatinize mısır nişastası, kalsiyum hidrojen fosfat, dihidrat, mikrokristalin selüloz ’dur.

Deloday Plus

Deloday plus, 120/2.5 mg ve 60/2. 55 mg olarak sanışa sunulmaktadır. Etken maddeleri, 120 mg psödoefedrin ve 2.5 mg da desloratadin içerir. Aynı şekilde 60 mg psödoefedrin ve 2.5 desloratadin içermektedir. Yardımcı maddeler; Sitrik asit anhidrit, potasyum hidrojen karbonat, povidon, sukraloz, potasyum klorür ve böğürtlen aroması içerir. 12 yaş üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde kullanımı uygundur. Bir su bardağı içerisinde eritilerek içilmelidir.

Doktor tarafından söylenen farklı bir kullanımı olmadığı zamanlarda günde iki defa sabah ve akşam olmak üzere eritilip içilmesi gereklidir. İlacın etken maddesi olan desloratadin ve psödoefedrin, böbrekler vasıtasıyla atıldığı için böbrek yetmezliği veya böbrek rahatsızlığı sorunu olanlar için doktor kontrolünde kullanılmalıdır. İlacın saklanma koşulları genel olarak 25 derece altında ve oda sıcaklığında olması gerekir.

Deloday Yan Etkileri

Deloday  Yan Etkileri Nelerdir

​​​​​​Deloday ’in kullanıldığı andan itibaren uyku hali yapması söz konusudur. Böbrek rahatsızlığı ve kronik rahatsızlığı olan hastalar ilacı doktor veya eczacı kontrolünde almalıdır. İçerisindeki etken madde olan desloratadine karşı herhangi bir alerjik reaksiyonu olan hastaların ilacı doktora danışarak kullanması gerekir. İlaç uyku hali yapabileceğinden ilacı kullanımdan sonra, araç ve makina kullanılması önerilmemektedir. Yorgunluk ve halsizlik gibi durumlar, ilacın sıklıkla görülen yan etkileridir. İlacın kullanımından sonra herhangi bir ağız kuruluğu, baş ağrısı, dismenore, farenjit, hazımsızlık ve mide bulantısı gibi şikayetler oluşabilecek olası yan etkilerdir.

Deloday Şurup İçindekiler

Desloratadine, ilacın etken maddesidir. Etken maddesine karşı herhangi bir alerjisi bulunanların ilacı doktor onayından sonra kullanmaları gerekir. Yardımcı maddeler; sorbitol, sitrik asit, monohidrat, sodyum benzoat, disodyum ededhat, sukroz ve muz aromasıdır. Deloday, kullanımının unutulması durumlarında ve eksik kullanıldığı günlerde sonradan tekrar alınabilir. İlacın önerilen doz miktarından fazla kullanılması durumunda doktor veya eczacıya bildirilir. Alerjik semptomların haftada 4 gün veya 4 haftadan fazla devam etmesi halinde bu ilacın sürekli olarak kullanımı önerilir. Deloday, Sağlık bakanlığı tarafından onaylı aynı zamanda reçete ile satılan bir ilaçtır.

Web sitemizde yayınlanan merhem, krem, sabun, jel ürünlerini kullanırken alerjik reaksiyon göstermemek için doktorunuzun yönlendirmesini dikkate alın. Unutmayın ki ilaç kullanımı ancak Dr reçetesi ile yapılmalıdır. Sitemizde bu alanda gördüğünüz tüm yazılar bilgilendirme amaçlıdır. Bu tarz ürünleri kullanmak sizin kendi sorumluluğunuzdadır, kullanım sonucunda oluşabilecek herhangi bir sağlık sorununda saglikguncel.com sorumluluk kabul etmemektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.