Sağlık Bilgi Kaynağı

D Vitamini

0 517

D Vitamini olarak adlandırdığımız ve Tıp dilinde kalsiferol olarak bilinen  vitaminin uzmanlar aslında vitaminden daha çok bir hormon olduğunu savunuyor. Uzmanlara göre; Deri güneş ışınları va bazı doğal olmayan ışıklara maruz kalır ve cildimize etki eden provitamin D3’ün D vitaminine dönüşümü gerçekleşir. 2020 yılında  tüm dünyada ve ülkemizde pandemiye neden olmuş Covid salgınında yapılan araştırmalar sürekli kapalı ortama maruz kalan kişilerde ciddi oranda D vitamini eksikliği bulguları gözlemlemişlerdir.

Uzmanlar beyin sağlığından, kas gelişimine, gelişim evresindeki çocuklarda kemik gelişimine , diyabet ve tansiyon sorunlarına kadar pek çok rahatsızlığın temelinden D vitamini eksikliği olduğunun altını çiziyor.

D Vitamini Nedir?

Kemiklerimiz, kaslarımız ve bağışıklığımız için kısacası vücudumuz için gerekli bir vitamindir. Bunun yanında özellikle çocukların gelişimi ve büyümesinde önemlidir. Kalp atışlarını düzene sokar, kas zayıflığını gidermede yardımcı olur. Bu vitamin kalsiyumun emilebilmesi için mutlaka gereklidir. Özellikle eksikliği son dönemlerde birçok insanın ortak sorunu haline gelmiştir.

Bağışıklığımızın, iskelet ve sinir sistemimizin devam edebilmesi için D vitamini şarttır. Vücuttaki farklı etkileri oldukça fazladır. D vitamini vücudumuzda depolanan bir vitamindir ve yağda çözülmektedir. D vitaminini karşılayan en büyük kaynak ise güneştir. Güneş ışınları temas ettiği cilt tarafından sentezlenerek D vitaminine dönüştürülür.

D Vitamini Yararları

D Vitamini Kullanımı

D vitamini, kalsiyum ve fosfor metabolizmasını dengeler ve düzenler. Hücrelerin gelişip büyümesine, kas ve sinir sisteminin doğru çalışmasına, kemik ve dişlerin güçlenmesine yardımcı olur.  Yapılan araştırmalar, D vitamininin kalın bağırsak sorunlarında, meme kanseri, ve kolon kanseri vakalarında koruyucu etkisi olduğu bilinmektedir.

D Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

İskelet sistemimizi koruyan D vitamini eksikliğinde vücudumuz şiddetli belirtiler vermektedir. Vücut ağrısı ve yorgunluk şeklinde ortaya çıkabilir. Bazı insanlarda ise d vitamini eksikliği belirti göstermeyebilir. D vitamininin çok fazla eksikliğinde ise artık vücut direncini kaybetmek üzeredir. Enfeksiyonlarda artış görülür. Bununla beraber aşağıda yer alan belirtiler d vitamini eksikliği halinde ortaya çıkabilir.

 • Depresyon,
 • Uyku hali,
 • Saç dökülmesi,
 • Baş ağrıları,
 • Kemik ağrısı,
 • Yürümekte zorlanma,

Bu belirtilerden bir veya birkaçına sahipseniz mutlaka doktora gidip, D vitamini değerinizi ölçtürmelisiniz.

D vitamini eksikliğinden neler yaşanır?

D vitamini eksikliğinin vücutta yarattığı en büyük tahribat kemik ve kas güçsüzlüğü yaratmasıdır. D vitamini eksik olan bireylerde 2 kritik sorun görülür.

Raşitizm: Raşitizm adı verilen rahatsızlık, D vitamini eksikliği olan çocuklarda görülür. Bu rahatsızlıkla beraber, bacaklarda çarpıklık, kemik ve eklem gelişimlerinde defermasyon sorunları,devam eden yorgunluk ve bitkinlik hali ayrıca diş gelişiminde gerilik görülür.

Osteomalazi: Yetişkinler D vitamini eksikliği görüldüğü durumlarda ortaya çıkar. Omurganın alt kısmında , bacak bölgesinde ve kaburga kemiklerinde kas spazmlarına neden olur.

Kimler D Vitamini Takviyesi Kimler Almalı ?

 • 0-24 ay arası çocuk gelişiminde
 • Doğurganlık özelliği devam eden kadınlarda
 • Hamilelikte ve emzirme döneminde
 • Regli Dönemlerinde
 • 50 Ya üstü kadınlarda
 • Bağırsak sorunu yaşayan kişilerde
 • Osteoporoz sorunu yaşayan kişilerde
 • Obezite Sorunu Yaşayan Kişilerde

D Vitamini Eksikliği Belirtileri

D vitamini eksikliği yaşayan kişilerdeki en belirgin belirti büyüme ve gelişim süreçlerinde gerilik olmasıdır. Ayrıca çok sık aralıklarla geçirilen enfeksiyon, bağırsak sorunları , saçın derisinde görülen pullanmalar, devam eden yorgunluk ve halsizlik hissi , eklemlerde ağrı ve şişkinlik durumları, anormal terleme ve gözaktı bölgesinde şişlik görülür.

Yetişkinlerde yaşanan D vitamini eksikliği durumlarında kronik olarak devam eden yorgunluk, depresyon, tansiyon sorunları, kalp hastalıkları gibi sorunlara yol açabilir.

Vücudun D vitamini toplayabilmesi için en önemli kaynak Güneş Işığıdır. Güneş ışınlarından yeterince faydalanayan kişilerin takviyen gıdalarla yada damla ve ampül gibi ek takviyelerle D vitamini ihtiyacını karşılaması gerekir. İlgili Link: Bir Vitaminden Daha Fazlası K Vitamini İle İç Kanama Riskini Azaltın

Eksik D vitamininin sorunlara neden olduğu gibi D vitamininin fazla olduğu durumlarda da yumuşak doku taşıyan organlarda kalsiyum birikmesi kaynaklı sorunlar oluşabilmektedir. Ayrıca vücutta fazla bulunan D vitamini kanda yer alan kalsiyum oranını yükselttiğinden olası damar sorunlarına böbrek ve böbrek taşı problemlerine neden olabilmektedir. Bu nedenle D vitamini kullanacak  kişilerin mutlaka doktor kontrolünde kullanması gerekmektedir.

Çocuklarda D Vitamini Eksikliği

Çocuklarda D Vitamini
 

D vitamini eksikliği çocuklarda raşitizm isimli bir hastalığa neden olabilmektedir. Şöyle ki; çok fazla D vitamini yoksunluğu çocuklarda kemiklerin yumuşamasına yol açar. Kemikler zayıflayarak bacaklarda, el ayak bileklerinde özetle kemiklerde kalıcı bozulmaya yol açabilir. Pek çok sebeple ortaya çıkan bu eksiklik kolayca tedavi edilebilir.

D vitamini eksikliği çocuklarda orta ve uzun vadede ciddi sorunlara yol açabilir. Bunu engellemenin yolu vücudun ihtiyacı kadar D vitamini almaktan geçer. Çocukları özellikle güneşli havalarda dışarı çıkarmaktan çekinmeyelim. Yaz aylarında aşırıya kaçmamak üzere çocuklarınızı ve kendi cildinizi güneşle temas ettirin. Çocuklarınızı sürekli kapalı ortamlarda bulundurmak kemik gelişimini engeller. İlgili Link: C Vitamini Serumu

D Vitamini Nelerde Bulunur?

Güneş en önemli D vitamini kaynağıdır. Bu nedenle hem sizin hem de çocuklarınızın yeteri kadar güneş ışığı aldığınıza emin olun. Gerekirse, değeriniz düşük çıkarsa doktor kontrolünde takviye D vitamini alın. İçinde bol miktarda bu vitaminden olan besinler tüketmeye gayret edin.

Bitkisel ve hayvansal gıdalarda çok fazla D vitamini olduğundan bahsetmek mümkün değildir. Ancak balık yağlarında D vitamini bulunmaktadır. Yumurta sarısı, portakal suyu ile inek sütünde D vitamini bulunur. Kemiklerin güçlenmesi için oldukça önemlidir. İleri ki yaşlarda kemik erimesi sorunu yaşamamak için gerektiği kadar D vitamini almalısınız.

Besinsel olarak D vitamini bulunduran gıdalar arasında, somon, uskumru, sardalya ve yağlı balık grubuna giren balık çeşitleri bulunur. Ayrıca sakatat grubunda yer alan karaciğerde ve yine yumurta sarısında süt ve süt ürünlerinde brokoli ve maydanozda bulunur.

D Vitamini Avantajları

Vücudumuzda hayati bir önem taşıyan D vitamini sağlımızı korumada oldukça etkili bir vitamindir. Vücudumuzda başka kemikler olmak üzere tüm vücutta eksikliği çok kolayca hissedilebilir. D vitamini;

 • Kemik gelişimine katkıda bulunur,
 • Diş gelişiminde etkilidir,
 • Bağışıklık sistemini yeniler ve güçlendirir,
 • Fosfor ve kalsiyum dengesi sağlanır,
 • Kas zayıflıklarını gidermede yardımcı olur,
 • Kalp atışlarını düzene sokar,
 • Bazı kanser türleri üzerinde etkisi bulunmaktadır.
 • Diyabet hastalığının gelişimini önler.

Görüldüğü üzere D Vitaminin avantajları oldukça fazladır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.