Sağlık Bilgi Kaynağı

Çocuklarda Şaşılık Nedenleri

0 671

Gözler, görme işlevini yerine getirmesi sebebiyle insan vücudunun en önemli organlarıdır ve çeşitli nedenlere bağlı olarak görme fonksiyonunda ortaya çıkan bozulmadalar da kişilerin yaşam kalitesini büyük oranda etkilemektedir. Şaşılık ise yaygın görülen göz hastalıklarından biridir ve iki göz arasında gelişen açısal uyum bozukluğuna verilen isimdir.

 

Şaşılık Nedir?

 

Her iki göz, sağlıklı bireyler birbiri ile uyumlu ve birbirine paralel olarak çalışmaktadır. Çeşitli sebeplere bağlı olarak gözler arasında bulunan paralelliğin bozulması ise şaşılık olarak adlandırılmaktadır. Şaşı kişilerde gözlerden birisi düz bakarken, diğer göz ise içe, yukarı, dışarı ya da aşağıya kaymaktadır. İlgili Link : Çocuk İçin Yetersiz  Uykunun Zararları

 

Çocuklarda Şaşılık

 

Çocuk, uykudan yeni uyandığından ya da yorgun olduğunda gözleri kayıyorsa ve televizyon izlemeye çalıştığı sırada çok yakından izlemeye çalışıyor ise çocuk da şaşılık olabilir.

 

Halk dilinde göz kayması olarak da bilinen şaşılık durumu, çocukluk çağı hastalıkları arasında en sık görüleni olmasının yanı sıra zamanında müdahale edilmemesi durumunda tedavisi mümkün olmayan görme kaybına sebep olabilecek bir hastalıktır.

 

Şaşılığın genellikle belirli bir nedeni yoktur ama büyük bir kısmı kalıtımsaldır. Ailede ya da çocuklardan birinde şaşılık var ise diğer çocuklarda da şaşılık gelişme ihtimali yüksektir. Ayrıca ateşli hastalık, yüksekten düşme, erken doğum ve havale geçirme gibi durumlarda da şaşılık ortaya çıkabilmektedir.

 

Şaşılığın Belirtileri Nelerdir

 

Şaşılık da gözün belirli bir yöne kayması en önemli belirti olup, başlangıçta arada bir kayma görülebilmektedir. Çocuğun uykudan yeni uyandığı ya da yorgun olduğu ve dikkatinin azaldığı zamanlarda daha fazla kayma ortaya çıkabilmektedir.

 

Televizyona çok yakından bakılması, kafanın belirli bir yöne eğilmesi ve gözlerde titreme olması ise diğer şaşılık belirtileri arasında yer almaktadır. Ayrıca bazen çocuğun güneşe çıktığı zamanlarda kayma olan gözünü de kısarak baktığı fark edilebilir ki söz konusu bu dışa doğru kaymalar, oldukça erken saptanabilen bir belirtidir.

 

Şaşılık Nasıl Tedavi Edilir

 

Şaşılık da tedavi ne kadar erken yaşta başlar ise tedavinin başarı derecesi de o kadar fazladır. Şaşılık tedavisinde önemli olan bir husus da şaşılığın bir ya da iki gözde olup olmamasıdır.

Şayet kayma hep aynı gözde ise tedavinin başarı oranı daha azdır ve iki gözün kaydığı hastalarda ise tembelliğin daha az olması nedeni ile tedavinin başarı oranı daha yüksektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.