Sağlık Bilgi Kaynağı

Çocuklarda Şaşılık Neden Olur

0 615

İnsan vücudunda en önemli organlardan biri olan gözler çeşitli nedenlerden dolayı bozulmalar ya da fonksiyonlarında sorunlar yaşanmaya başlar. Bu sorunların bir tanesi de şaşılıktır. Şaşılık iki göz arasındaki uyum bozukluğu demektir.

 

Şaşılık sorunu görüş kalitesinde ciddi bir orantısızlık yaşatır ve mutlaka tedavi olunmalıdır. Şaşı olan birisi gözlerden biri düz bakarken diğeri yukarı ya da içe kayar. Bazen ileri seviye ise her ikisinde de kayma oluşur. Bu kaymalar geçici olabileceği gibi sürekli de olabilir.

 

 

Şaşılık Belirtileri Nelerdir?

 

 

Şaşılık daha çok çocukluk döneminde görülür. Düz şekilde bakmayan gözler ilk belirti olarak kabul edilmektedir. Şaşı olan çocuk bir noktaya baktığı sırada diğer gözü farklı bir tarafa doğru kayar. Bu tür durumlar şaşılığı belli eder. Şaşılık belirtileri arasında gözlerde sulanma, baş ve göz ağrıları, çift görmeler, bulanık görmeler sayılabilir.

 

 

Şaşılık nedenleri olarak gözün aşağı- yukarı ya da sağ sol hareket etmesini sağlayan kaslarda kuvvetin azalması ya da artması uyumsuzluğu doğurur bu da şaşılığın nedenidir. Diğer nedenler arasında genetik yatkınlık, beyin felci hastalığı, down sendromu, çocukluk zamanında geçirilen kazalar ya da ateşli hastalıklar, beyin tümörleri, diyabet sayılabilir.

 

 

Şaşılık Çeşitleri Nelerdir?

 

 

Şaşılık çeşitleri şu şekilde sıralanabilir: içe kayma şaşılık, dışa kayma ya da uyumsal şaşılık olarak sıralanır. Bu şaşılıklar doğumsal, kas felçlerine bağlı durumlar, gizli şaşılık olarak belirlenmiştir. Bu çeşitler paralelinde özellikle ailesinde şaşılık olan çocuklarda bu hastalığın görülme olasılığı yüksek oranlarda olacağından çocukluk döneminde erken teşhis önemlidir. Bu durum başarıyı arttırır. Çocuklarda 4 yaş öncesi birkaç kere göz taramaları yaptırılması erken teşhistir.

 

Şaşılıkta tedavi öncelikli olarak detaylı bir göz muayenesi demektir. Bu muayene esnasında şaşılığın türü, oluşum nedeni, kaymanın derecesi, gözdeki başka bir hastalığın varlığı belirlenir. Gerektiği takdirde cerrahi müdahaleye karar verilir. Göz kayması ya da şaşılık bebeklik döneminden itibaren çocuklarda oluşumu sık görülür. Bu göz tembelliği hali ise tedavisi erken yapılırsa başarılı sonuçlar alınır. İlk 2 yaş içerisinde göz kaymaları gözlükle tedavi edilebilir. Bazen tembelliğin engellenmesi için bir göz kapatılarak tedaviye alınabilir.

 

 

Çocuklarda Şaşılık Tedavisi

 

 

Şaşılık tedavisini içeren tüm yöntemlerde çocukluk dönemini kapsayan yüksek başarı oranları erken teşhisle olabilir. Yapılan göz muayenesi sonrasında şaşılık teşhisi konularak tedavi sürecine geçilir. Eğer durum göz kayması ise tedavi edilebilir bir durumdur. Şaşılık teşhisi konulmasıyla birlikte hemen göz taraması yapılıp tedaviye başlanmalıdır.

 

Göz kaslarında hareket beyin tarafından yönetilir. Eğer burada sinirlerde felç oluşumu varsa gözde kaymalar başlar. Geçirilen bir kaza, bir kafa travması ya da şeker hastalığı göze gelen sinirleri etkileyerek özellikle çocuklarda göz tembelliği ardından şaşılığa kadar ilerleme kaydeder.

 

 

2 Yaşından Sonra Şaşılık

 

 

Şaşılığın oluşumu için herhangi bir neden bulunmamakla birlikte sorunlu bir hamilelik hali sonrası beraberinde doğumun zor olması, çocuğun gelişiminde problemler olması, geçirdiği ateşli hastalıklar şaşılığı ortaya çıkarır. Genetik yatkınlık büyük ölçüde etkili olduğundan çocukluk dönemi şaşılık görülmesi ihtimali yüksektir.

 

 

Doğumdan itibaren çocukların görsel dünyaları dikkatle takip edilmeli, görme fonksiyonları kontrol edilmeli, şaşılık belirtileri halinde hemen taramalar yapılıp gerektiğinde tedaviye başlanmalıdır. Erken teşhis son derece önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.