Sağlık Bilgi Kaynağı

Çocuklarda Horlama Nedenleri

0 588

Sağlıklı uyku düzeni pek çok kişi önem taşıyor. Özellikle çocukların gelişimi için düzenli uyku son derece önemli bir gereksinimdir. Ancak uyku sorunu olan çocuklarda özellikle gelişme döneminde ciddi sağlık sorunları meydana geliyor.

 

Gece horlaması bu sorunların en başında yer alan etmenlerden biri. Horlama problemi hafife alınmayacak kadar önemli bir sorun. Bu nedenle ortaya çıktığı anda mutlaka bir hekim gözetiminde bir uzman tarafından tedavi edilmelidir.

 

Çocuklarda horlama sorununun belli başlı nedenleri vardır. Bu sorun net bir şekilde net bir şekilde ortaya çıkarılmalı ve en kısa sürede tedavisi yapılmalıdır. Geniz eti ve burun tıkanıklıkları çocukların horlamasında en başta gelen sorunlar arasında gösteriliyor.

 

 

Çocuklarda Horlama Uyku Kalitesini Olumsuz Etkiliyor

 

 

Çocuklarda horlama sağlıklı bir uyku kalitesini en olumsuz etkileyen nedenler arasında yer alıyor. Çocukların gelişim çağında horlaması ciddi sorunlara neden olabiliyor. Horlama ilerleyen evrelerde ise kalp durmasına kadar çok ciddi sonuçlar meydana getirebiliyor. Çocuklarda geniz eti horlamaya sebep olan en önemli etmenlerden biridir.

 

Geniz etinden sonra bademcik sorunu da horlamaya neden olan diğer bir etkili sebeptir. Geniz eti ve bademcik sorunu aynı zaman dilimlerinde ortaya çıkabiliyor. Çocukta bu her iki durum söz konusu ise daha ciddi bir uyku sorunu söz konusu olabilir. Geniz eti ilaç tedavisi ile ortadan kaldırılabiliyor. Bademcikler ise ilaç tedavisinin yanı sıra ameliyat ile tamamen yok ediliyor.

 

 

Çocuklarda Burun Ve Sinüs Enfeksiyonlarına Dikkat

 

 

Çocuklar için rahat bir uyku süreci doğru nefes almaktan geçiyor. Ancak nefes almayı zorlaştıran bazı sebepler buna engel olabiliyor. Özellikle burun ve sinüs enfeksiyonları çocuklarda uyku kalitesini son derece olumsuz etkiliyor. Burun enfeksiyonlarında burun deliklerinde meydana gelen iltihaplar burun içinde şişmeye sebep oluyor.

 

Bu nedenle nefes almak imkânsız hale gelmektedir. Enfeksiyon tedavi edilmezse ileri derecede horlama bozuklukları meydana gelebiliyor. Bunun için en kısa sürede tedavi önem taşımaktadır. Bazı Alerjik sorunlarda burun içerisinde şişmelere sebep olmaktadır. Bu ve benzeri etmenler çocuklarda horlamaya sebep oluyor. Horlamanın tam anlamı ile ortadan kalkması için bu ve benzeri sorunların mutlaka ortadan kalkması gerekiyor.

 

 

Burun Kemiği Sorunları Ve Horlama

 

 

Çocuklarda burun kemiği sorunları da horlamaya sebep olmaktadır. Bu gelişim döneminde ortaya çıktığı gibi doğuştan da var olan sebepler arasında yer alabiliyor. Özellikle kemik eğriliği gibi sorunlar çocuklarda uyku kalitesini ciddi anlamda etkileyebiliyor.

 

Bunun yanı sıra düşme ve  çarpma gibi kazalar sonucunda burun yapısında bozukluklar ortaya çıkabilir. Bu tür sorunlara çocukluk çağında genellikle müdahale edilmesi söz konusu değildir.

 

Ancak bu tür burun eğrilikleri doktor gözetiminde kontrol altına alınmalı ve takibi yapılmalıdır. Eğri kemik ya da kırık dokular gece uyku esnasında nefes almayı ciddi anlamda güçleştirmektedir. Çocuklarda horlama nedenleri iyi tespit edilmeli ve en kısa sürede tedavisi yapılmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.