Sağlık Bilgi Kaynağı

Çocuklarda Göz Kapama Neden ve Nasıl Yapılır

0 614

Çocuklarda göz kapama bazı nedenlerden dolayı, retinanın yetersiz uyarılmasından ve dolayısıyla o gözün görme merkezinin, özellikle gözlerden birinde görsel işlev eksikliğidir. Bir gözde şaşılık, katarakt ve çeşitli ciddi görme bozuklukları tembelliğin en yaygın nedenleridir. Katarakt ve şaşılık durumunda, bir göz doktoruna önceden danışmayı gerektiren uyarılar vardır.

 

Bununla birlikte, en fark edilemez olanı, her şey normal göründüğü için, bir gözde belirgin ve büyük kırılma hatasıdır. Bu nedenlerden dolayı hiçbir belirti olmayabilir. Çocuklarda her iki göz de dâhil olmak üzere yüksek düzeyde normal, sağlıklı görmeyi öğrenmek doğumla başlar ve 8-9 yaşında biter. Bu nedenle, görme yeteneğini öğretmeyi imkânsız kılan kırma kusuru, mümkün olduğu kadar erken fark edilmeli ve düzeltilmelidir.

 

Ebeveynler Göz Kapama Hastalığını Fark Edebilir Mi? 

 

Ebeveynlerin ambliyopiyi tespit etmesi çok zordur. Kırma kusurunda yanlış hizalanma yoksa aile durumu fark etmeyebilir. Aynı şekilde, çocuklar görme yetersizliğinden şikâyet etmezler çünkü genellikle bir gözde tembellik bulunur ve diğerinde iyi görebilirler.

 

Çocuklarda Göz Tembelliği (Göz Kapama) Tedavi Süreci 

 

  • Ambpinet Tedavisi 

 

Son yapılan çalışmalara göre el-göz koordinasyon çalışmalarının ambliyopi tedavisinde faydalı olduğu ortaya çıkmıştır. Ambpinet bir bilgisayar programı olup çocuklarda  gözün görme performansını, el-göz koordinasyonunu etkin kullanarak daha iyi hale getirir. Doktorun belirlediği programa göre evde uygulanır.

 

  • Nörovizyon Tedavisi 

 

Konuşmayı, yürümeyi öğrenmek gibi görmeyi de öğrenebilir bir fonksiyondur. Nörovizyon sistemi evde uygulamayı sağlayan beyin-göz koordinasyonunu geliştirmeyi amaçlayan bir egzersiz programıdır.  Görmeyi geliştirmek,  daha iyi görmesini sağlamak için, nörovizyon, performansını sürekli olarak analiz eder ve kişiye özel eğitim seanslarını hazırlar. Nörovizyon avantajı sadece çocuklarda değil yetişkin çağdaki insanlar için de uygulanmasıdır.

 

  • Akıllı Gözlük Tedavisi 

 

Bazen çocuklar tek gözünü kapatmak istemez ve aileler egzersiz yapmak zorunda kalabilir. Akıllı gözlüklerle kapatmak daha kolaydır. Bir çocuk gözlük taktığında, gözlük önceden belirlenmiş bir zamana göre kendiliğinden kararır ve göz tembelliği (Göz Kapama) olmadan çalışır.

 

  • Kapatma Tedavisi 

 

Daha genç çoçuk yaşta basit ve etkili bir uygulamadır. İyi gören göz, tembelliğin derecesine göre diğer gözü günde 2 saat veya daha fazla kapatmayı içeren kapatma bir göz ameliyatıdır. Bununla birlikte, 8-9 yaşından sonra tıkanıklıkları tedavi etmek işe yaramaz.

Bu nedenle görme öğretimini imkânsız kılan kırma kusuru en kısa sürede teşhis edilmeli ve düzeltilmelidir. Zamanla düzeltilmeyen bir kırma kusuru bu gelişmeyi engeller ve tembelliğe neden olur.

 

Ambliyopi Nedir?  

 

Ambliyopi, gözlerin sonuna kadar alışık olmadığı anlamına gelir. Genellikle tek gözde oluşur.  Her 100  kişiden ise  yaklaşık üçünde görülme sıklığı yüksektir. Teşhis etmek son derece zordur ve yalnızca bir göz doktorunun fark edebileceği bir durumdur. Çoğu durumda ambliyopi’ye neden olan koşullar kalıtsal olabilir. Özellikle göz tembelliği olan çocuklar mutlaka bir göz doktoru tarafından muayene edilmelidir. Ambliyopiyi tedavi etmek için ideal zaman ergenlikten önceki yıllardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.