Sağlık Bilgi Kaynağı

Çocuk için Yetersiz Uykunun Zararları

0 758

Uyku çocuklar için sadece dinlenme aracı değildir. Özellikle uyku başta beyin olmak üzere tüm organların yenilenmesi için şarttır. Genellikle uyku sırasında stres hormonları azalmaktadır  ve büyüme hormonu artmaktadır.

Bu yüzden uyku sırasında vücut kendini onarmaktadır. Bu sayede de vücut kendini diğer güne hazırlar. Bir diğer özellikte protein sentezi de artmaktadır. Çocuklar için uyku çok daha büyük önem taşımaktadır. İlgili Link: Soğuk Algınlığından Korunmanın Yolları 

Çocuk ne kadar küçük ise uykuya o kadar ihtiyacı olur. Çocuklar büyümesi için uykuya ihtiyaç duymaktadır. Düzenli uyuyan çocukların hafızası daha güçlü olmaktadır. Yetersiz uyuyan çocuklarda genellikle obezitenin saptandığı ortaya çıkmaktadır.  Düzenli uyuyan çocuklarda öğrenme hızı daha güçlüdür.

Yetersiz Uyku Nelere  Sebep Olur?

Uyku düzeni bozuk olan çocuklarda depresyona ve anksiyete sebep olabilmektedir. Tüm çocuklar için mutlaka yatma saati 21:00′ da olması sağlanmalıdır. Bunu sağlamak  pek mümkün olmayabilir. Sağlıklı ve düzenli uyku bebeklikten itibaren başlatılması gerekmektedir. Çocuklar nasıl alışırsa öyle refleks oluşacaktır.

Çocuklarda uyku alışkanlığı böylece kolaylıkla sağlanabilmektedir. Yetersiz uyku dinlenmeyen vücutta kalp hastalıklarına hatta ileri ki yaşlarda kalp yetmezliği sorunlarına   sebep olabilmektedir. Çocuklarda solunum yolu hastalıklarına da sebep olabilmektedir. Çocuklarda düzenli uyku bu yüzden çok önemlidir.

Çocukta Yetersiz Uykunun Etkileri

Düzenli bir uyku saati,  uyku öncesi dinlendirici müzik ve masal ile uyku düzeni sağlanabilir. Gün içerisinde bedensel aktivitede oldukça yararlı olacaktır. Çocuklara gün içerisinde sürprizler sunulabilmektedir.

Çocuk ne kadar küçük olursa,  büyüme de o kadar hızlı olmaktadır. Çocuklar  genellikle abur cubur yeme ve bilgisayar başında oldukça daha fazla vakit geçirmektedir. Çocuklarda yetersiz uyku konsantrasyon bozukluğuna ve kendini yorgun hissetmesine sebep olmaktadır. Uyku yetersizliği çocuklarda soğuk algınlığı riskini de arttırmaktadır.

Yetersiz Uykuda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hayatın her döneminde olsa da özellikle beyin gelişimi ve büyüme açısından bebeklik ve çocukluk dönemi oldukça önemlidir. Genellikle çocuklardaki uyku yetersizlikleri unutkan bir hâl aldırabilmektedir. Çocuklarda uyku düzeni oldukça önemlidir.

Çocuklar düzenli uyku uyuduğunda kendilerini güvende ve huzurlu hissetmektedirler. Düzensiz uyku yüzünden çocuklar kendini oldukça sinirli hissedebilirler. Oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir çocukların uyku düzenine ve aktivite organize etmenizde yarar var. Genellikle çocukların yatma ve sabah kalkma düzenini doğru ayarlamanız gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.