Sağlık Bilgi Kaynağı

Cilt Üzerindeki Lekelere Kesin Çözüm

0 792

Kadınların korkulu rüyası olan cilt lekeleri, çoğunlukla yapılan bazı hatalar ya da güneş sonrasında melanin isimli pigmentin ciltte birikmesi ile ortaya çıkmaktadır.

Güneşin dışında cilde uygulanan birçok kalitesi düşük kimyasal ürünler ile ilaçlar, ya da solaryum gibi herhangi bir doğallığı olmayan bronzlaşma yöntemleri cilt üzerinde lekelere sebep olmaktadır. Lekeler, genellikle alın, yanak ve çene bölgelerinde bulunmaktadır.

Yüz bölgesinin olağandan daha mat görünmesine neden olan bu lekeler vücudun farklı yerlerinde de çeşitli boyutlarda görülebilmektedir.

Cilt lekesi ile karşı karşıya kalan kişilerin, mutlaka cilt temizliğine dikkat etmesi gerekmektedir. Ayrıca cilt temizliğinin yanı sıra kullanılan ürünlerin de hijyenine de özen göstermesi gerekmektedir. Cilt lekelerine karşı bir takım medikal uygulamalar bulunduğu gibi çeşitli kozmetik ürünlerde bulunmakta ve evde yapılabilecek çeşitli maskeler de bulunmaktadır.

Cilt Lekelerinin Çeşitleri

Cilt lekelerinin çeşitleri arasında melazma, lentigo ve seboreik keratoz yer almaktadır. Çilden daha koyu bir renkte beliren lentigo lekesi, yaşlılık lekesi ya da karaciğer lekesi olarak bilinmektedir. İlerleyen yaş nedeni ile ortaya çıkan seboreik keratoz lekesi, omuz ile yüzde görülen benler şeklinde olup, zaman içerisinde siyah ya da kahverengi rengine dönüşebilmektedir.  İlgili Link :  Et Beni Aldırma

Halk arasında gebelik lekelenmesi olarak bilinen melazma ise yüksek östrojen hormonu kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Cilt lekeleri her ne kadar önemsiz gibi görünüyor olsa da altında yatan büyük bir hastalığın da haberci olabilmektedir. Bu nedenle uzmana danışmanız tavsiye edilmektedir.

Maydanoz Maskesi

Cilt lekelerini gideren maydanoz maskesi için ihtiyacınız olan sadece bir demet maydanoz ve taze limon suyudur. Maydanoz doğranarak, kaynar suyun içerisine atılır ve on beş dakika kadar kaynatılır. Kaynayan maydanozlar on beş dakika kaynatılmasının ardından soğumaya bırakılır ve soğuyan maydanoz suyu süzülerek, içerisine beş yemek kaşığı limon suyu eklenir. Hazırlanan karışım bir şişeye konur ve her gün temiz cilde pamuk yardımı ile sürülür.

Karbonat Maskesi

Cilt lekelerini gideren karbonat maskesi için gerekli olan malzemeler bir çorba kaşığı yoğurt ile bir çay kaşığı karbonattır. Karbonat ve yoğurt karıştırılır ve hazır duruma gelen karışım cilt üzerinde bulunan lekeli bölgeye sürülerek, on beş dakika kadar bekletilir. On beş dakikalık bekleme süresinin dolmasının ardından cilt ılık su ile yıkanarak temizlenir. Karbonat maskesi, düzenli kullanım sayesinde kısa bir sürede cilt lekelerinden kurtulmayı sağlamaktadır.

Soğan İle Cilt Lekelerinden Kurtulmak

Cildin yeniden canlanmasına yardımcı olan soğan, C vitamini içerisi ve bu özelliği ile kırışıklıkların azalmasını, cilt lekelerinden kurtulmayı ve akne gibi cilt kusurlarından kurtulmayı sağlamaktadır. Öncelikle kırmızı soğanın suyu sıkılarak, cilt üzerindeki sorunlu olan bölgelere sürülür ve on dakika kadar beklenir. On dakikalık bekleme süresinin ardından cilt, soğuk su ile yıkanarak, temizlenmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.