Sağlık Bilgi Kaynağı

Çene Operasyonları Sonrasında Yapılacaklar Nelerdir?

0 27

Çene cerrahisi konusunda önemli bilgiler aktaran Dt Cenker Selçuk; özellikle çene operasyonları sonrasındaki sürece dikkat çekti. Özellikle ameliyattan sonra hekiminizin vereceği tavsiyelere uygun davranmanızın şart olduğunu ifade eden Bursa Diş Doktoru Dt Cenker Selçuk; bu konu hakkında önemli bilgiler bizlerle paylaştı. İşte çene operasyonu sonrasında merak edilen ayrıntıların tamamı!

Çene operasyonlarından sonra, ne beklemeniz gerektiği konusunda size net talimatlar verilecektir. Bu talimatları dikkatli bir şekilde uygulamanız önemlidir. Cerrahınız size ağrı kesici ve evde kendinize nasıl bakacağınız konusunda tavsiyelerde bulunacaktır.

Aynı şekilde bu tür tavsiyeleri de dikkate alıyor olmak şarttır. Çene cerrahisi sonrasında çeneniz güvenli bir şekilde çiğneyip yutabilmeniz için yeterince iyileştiğinde işe dönebilmelisiniz. Doktorunuz, düzenli aktivitelerinize ne zaman dönmenizin güvenli olduğu konusunda size daha spesifik bilgiler verecektir.

Çene Operasyonları Sonrasında Yapılacak Olan Aktiviteler Nelerdir?

Çene ameliyatından sonra yapabileceğiniz aktiviteler bulunmaktadır. Özellikle katı yiyeceklerin tüketilmesi konusuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Ameliyattan çok kısa bir süre sonra katı yiyecekler yiyebilirsiniz. Ancak bunları kendi başınıza denemeden önce doktorunuzun uygun olduğunu söyleyene kadar beklemelisiniz.

İlk önce puding, patates püresi veya elma püresi gibi yumuşak yiyeceklerden küçük parçalar yiyebilirsiniz. Sonrasında çırpılmış yumurta veya bir kaşıkla yoğurt gibi daha yumuşak yiyeceklere geçebilirsiniz. Böylece yemek yerken daha rahat edebilirsiniz.

Ağzınız bir pipet veya yudum bardağı ile içtiğinizde acımayacak kadar hissizse, ameliyattan sonraki 24 saat içinde su veya diğer berrak sıvıları yudumlayabilirsiniz. Değilse, bunu tekrar denemeden önce uyuşmanın geçmesini beklemelisiniz. Yudumlarken çok acıyorsa, uyuşukluk tamamen geçene kadar donmuş yoğurt veya diğer yumuşak yiyecekleri yemeyi deneyebilirsiniz.

Çene Ameliyatı
Çene Ameliyatı Sonrasında İyileşme Süreci Nasıldır

İlgili Link: Gömülü Diş Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyattan eve döndüğünüzde yapmanız gereken ilk şey dinlenmektir. Çene operasyonu sonrasında yorgun hissedebilirsiniz. Ancak işleminizden sonra birkaç saat uzanmamaya çalışmalısınız. Komplikasyonlardan kaçınmanın en iyi yolu, doktorunuzun talimatlarını dikkatlice takip etmek ve kendinize iyi bakmaktır.

Çene Ameliyatı Sonrasında İyileşme Süreci Nasıldır?

Ameliyattan sonra yüzünüzün etrafında bir miktar şişlik ve morluk bekleyebilirsiniz. Bu genellikle birkaç gün içinde geçer. Doktorunuz, herhangi bir rahatsızlıkta yardımcı olması için size bazı ağrı kesici ilaçlar verebilir. Ağrınız olmasa bile, belirtildiği şekilde aldığınızdan emin olmalısınız.

Yüzünüzdeki şişlik azaldığında tekrar katı yiyecekler yiyebilirsiniz. Doktorunuz başlangıçta yoğurt veya puding gibi yumuşak yiyecekler önerebilir. Ayrıca ameliyattan sonra ağzınızın kurumaması için bol su içmeniz gerekecektir. Böylece çok daha hızlı bir şekilde iyileşmeniz de mümkün olacaktır.

Çoğu insan çene ameliyatından sonraki birkaç hafta içinde kendini daha iyi hissetse de, iyileşme süresince düzenli olarak doktorunuzu takip etmeniz önemlidir. Çene cerrahisi sonrasında ağrı kesici veya antibiyotik almanız gerekebilir. Nefes almakta güçlük çekiyorsanız, doktorunuz size bir oksijen maskesi verebilmektedir. Burada operasyon sonraki sürece dikkat ediyor olmak, beraberinde önemli kazanımları da getirecektir.

Çene Operasyonu Sonrasında Hekiminizin Tavsiyelerine Uymalısınız!

Günümüz itibariyle ülkemizin hemen her kentinde olduğu gibi Bursa’da da çene cerrahisi operasyonlarının üst düzeyde bir şekilde yapıldığı biliniyor. Özellikle çene cerrahisi Bursa için nitelikli bir çalışma alanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle Bursa’da çene operasyonu geçirdikten sonra doktorunuz ilaç yazdıysa, talimatları dikkatlice izleyin ve önce doktorunuzla konuşmadan ilacı almayı bırakmamalısınız. İlgili Link: Diş Kisti Nedir?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.