Sağlık Bilgi Kaynağı

Çemen otu nedir? Çekenin Bilinmeyen Faydaları Nelerdir?

0 25

Çemen otu, baklagil ailesinin bir alt grubu olan trigonella ailesinin bir üyesidir. Sarı çiçekleri olan ve 35-40 cm’ye kadar yayılan tıbbi bir bitkidir. Betel nut odunsu, çok yıllık  bir ağaçtır. Anavatanı Ortadoğu olan çemen otu yetiştiriciliği zamanla Fas’tan Çin’e ve Amerika’ya yayılmıştır. Yozgat, Tokat ve Kayseri başta olmak üzere ülkemizde yaygın olarak tüketilen Çemen otu, Hint ve Ortadoğu mutfağında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Çemen otu, akçaağaç şurubu, kereviz veya yanmış şekeri anımsatan acı bir tada sahiptir ve pişirildiğinde hoş bir tada sahiptir. Genellikle tohumları kurutulup ezilerek çemen otu tozu olarak, yaprakları ise pişirilerek kullanılır. Son yıllarda organik ve doğal gıdalara yönelimin artmasıyla bitkilere olan ilgi artmıştır. Tarihi MÖ 2000 yılına dayanan çemen otu, Arapçada helbak, Almancada harnup yoncası anlamına gelen Bockshornklee olarak bilinir. Besin değeri yüksek bir tohum olan 1 yemek kaşığı çemen  tohumu yaklaşık 35 kalori içerir. 6 gram karbonhidrat, 2,5 gram protein ve 2,7 gram lif içeren çemen otu ayrıca demir, manganez, bakır, magnezyum, fosfor ve B6 vitamini bakımından da yüksektir.

Çemen Otunun Faydaları Nelerdir? Çemen Otu Ne İşe Yarar?

  1. Kabızlık, mide ülseri gibi mide hastalıklarının tedavisini destekler. Lif içeriği sayesinde kabızlık önleyici etkiye sahiptir.
  2. Kolesterol regülasyonu çemen otunun bir başka faydasıdır.
  3. Antioksidan içeriği yüksek olan bu bitki vücudun bağışıklık sistemini destekler ve hastalıklara karşı direnci arttırır.
  4. Ağız yaraları, mide ekşimesi, bronşit, tüberküloz, cilt enfeksiyonları, kanser ve böbrek fonksiyonlarını düzenlemede önemli rol oynar.
  5. Erkeklerde testosteron düzeylerini artırma yeteneği sayesinde libidoyu artırır. Doğal olarak iktidarsızlığı önlemek için kullanılır.
  6. Çemen otu süt üretir mi? Bu bitki hakkında en sık sorulan sorulardan biridir. Anne sütü güçlendirici işlevi, çemen tozunun faydalarından biridir.
  7. Yemeklere başka bir lezzet kattığı için tercih ediliyor. Yüksek besin değeri ile öne çıkan çemen, iştahı artırmaya yardımcı olur ve iyileştirici bir etkiye sahiptir. Fiziksel aktiviteyi artırır.
  8. Çemen otunun en bilindik özelliklerinden biri de balgam sökücü etkisidir. Bu özelliği ile kronik öksürük ve boğaz ağrısının önlenmesinde çemen kullanımı oldukça popülerdir.
  9. Pankreastan insülin salınımını düzenleyen çemen otu, şeker hastalığı olan kişilerde kan şekerini düzenlemeye çalışır. Kadınlarda östrojen hormonunun salgılanmasını artıran
  10. Çemen otu, bu özelliği sayesinde menopozu daha kabul edilebilir hale getirir.
Çemen Otu
Çemen Otu Ne İşe Yarar

Çemen Otu Kalorisi Bakımından Kilo Aldırır Mı?

Östrojen hormonuna benzer özelliklere sahip olan çemen otu, su tutma fonksiyonu sayesinde kilo alımına yardımcı olabilir. Çemen otu iştah açıcı özelliğiyle dikkat çeker, düzenli  kullanıldığında yemek yeme isteğini artırır. Çemen otu çayı yapabilir, toz haline getirebilir ve balla içebilirsiniz. Öğütülmüş çemen tohumlarını yemeklerde baharat olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca kilo almak için kapsüller, haplar ve bitki bazlı yağlar da satın alabilirsiniz. Genellikle yemeklerden önce  önerilen bu kapsüller iştahı artırmaya yardımcı olur. Ayrıca bitkinin tohumlarından yapılan çemen otu çayı  iştah sorunu yaşayanlar için de iyileştirici özelliklere sahiptir.

İlgili Link: Soğanın Faydası Ve Zararları

1 çay kaşığı çemen otu bir bardak kaynar suya konur ve birkaç dakika demlenir. Demlenmiş çay sabahları aç karnına içilir. Bitkinin saponinleri, sindirim enzimlerini hızlandırır ve vücuttaki kalorilerin en faydalı  dağılımını sağlar. Bu madde iştahı artırmanın yanı sıra  dengeli bir kalori dağılım fonksiyonuna sahip olarak kilo almak isteyenlerin işini kolaylaştırır. Kilo almak isteyen kişilerin çemen otu tabletlerini düzenli olarak kullanmaları önerilir.

Çemen Otunun Zararlı Etkileri Nelerdir?

Çemen otunun vücuda faydası ve etkileri ile uzun yıllardır insanlar tarafından yaygın olarak kullanılan çemen otu da diğer şifalı bitkiler gibi belirli oranlarda tüketilmelidir. Fazla tüketilmesi mide bulantısı ve ishale neden olabilir. Bazı organizmalarda kurdeşen, nefes almada zorluk ve  kızarıklık alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Yüksek düzeyde vitamin, mineral ve fenolik bileşik içeren çemen otu,  bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu nedenle ilaç kullanan kişilerin çemen otu tüketimine dikkat etmesi gerekmektedir. İdrarda ve terlemede kötü kokulara neden olabilir. Kan şekerinde ani bir düşüşle hipoglisemiye neden olabilir. Rahim kasılmalarına neden olarak hamile kadınlarda düşüklere neden olabilir. Kronik hastalığı olan kişilerin çemen otu kapsüllerini tüketmemeleri tavsiye edilir.

Çemen Otu
Çemen Otunun Zararları

Çemen Otunun Tercih Edildiği Konular

Çemen otu baharatı, bu bitkinin tohumlarının kurutulup öğütülmesiyle elde edilen en bilinen tozuyla başlayalım. Soslara, kahvaltılık yiyeceklere ve domuz pastırmasına eklenir. Alternatif olarak, tohumlar öğütülerek çorbalara, et yemeklerine ve turşulara eklenebilir. Çemen otunun yaprakları ıspanak gibi ayıklanıp  temizlendikten sonra yemek olarak kullanılabilir. Ekşi ve acı bir tada sahip olduğu söylenir. Aktarlarda sıkça gördüğünüz çemen otu çayı da bitkinin tohumlarından elde edilir. Evde kendi kendinize çemen otu çayı yapmak istiyorsanız bunu iki şekilde yapabilirsiniz.

İlgili Link: Yulafın Bilmediğiniz 5 Faydası

Dilerseniz soğuk su demleme yöntemini kullanabilir,  1 tatlı kaşığı çemen tohumunu 500 ml suya ekleyip 3-4 saat bekletin ve süzdükten sonra içebilirsiniz. Bu çayın daha hızlı olmasını istiyorsanız sıcak su yöntemini kullanabilir, 1 çay kaşığı çemen tohumunu 1 bardak kaynar suya ekleyip 1520 dakika demlendirebilirsiniz. Ancak dikkatli olun, bu çayı günde 2 bardaktan fazla içmeyin. Son olarak göğüs büyütme üzerindeki etkisini göstermek için çemen tohumlarını öğütüp çemen yağı ile karıştırabilir ve bu macunu 5 dakika boyunca göğüslerinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Bundan sonra cildi ılık su ile temizlemeyi unutmayın ve haftada iki defaya kadar uygulamanız gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.