Sağlık Bilgi Kaynağı

Candida Testi

0 696

Bilinen birçok farklı mantar türlerinden biri olan Candida, bağırsaklarda yer alan bir mantar türüdür. Tıp dilinde Candida Albicans olan bu mantar  aynı zamanda bağırsak mantarı olarak da bilinmektedir. Bu mantar türü sadece bağırsakta değil, ağız, burun ve vajina gibi iç yüzeylere sahip olan bölgelerde de bulunmakta, yayılmakta ve gelişmektedir.

 

Candida Testi Nasıl Yapılır?

 

Candida Testi Nedir

Candida vücuda herhangi bir zararı olmayan mantar türüdür. Bu mantar türü bağışıklık sistemi tarafından kontrol edilmekte ancak buna karşılık normal olağan sayısından fazla olması halinde hastalıklara yol açmaktadır. Bundan dolayı sıklıkla ölçüm yapılması hem mantar nedeniyle oluşabilecek hastalıkları önlemekte hem de çoğalmasını engellemektedir. Her gün yapılacak basit bir testle candida mantarından kaynaklı bir sorun olup olmadığı öğrenilebilir.

Her gün sabah yapılan bu test sadece su ile yapılmaktadır. Aç karnına bir bardak suya tükürüp 15 dakika beklemeniz gerekiyor. Belirtilen sürenin sonunda tükürük yukarıda kalırsa bağırsakta herhangi bir problem yoktur. Ancak bardağın aşağısına doğru kar yağar gibi akıyorsa ya da bulanık bir görüntü ortaya çıkarıyorsa bağırsak florasında problem vardır. Bu test sayesinde olası bir hastalığı erken bir zamanda öğrenmek ve önlemini almak mümkündür. İlgili Link: Prednol Nedir?

 

Candida Mantarının Vücutta Fazla Olmasının Nedenleri

 

Her ne kadar zararı olmayan bir mantar türü olmasına rağmen bazı faktörlerden dolayı fazlalaşabilir ve kontrol alınmazsa ciddi hastalıklara yol açmaktadır. Antibiyotik kullanımı, şeker ve insülin hastalıkları, yaşanan ya da yaşanmış bir hastalıktan dolayı bağışıklık sisteminin bozulması bu mantarın fazlalaşmasının nedenleri arasındadır.

Özellikle kanser gibi hastalıklarda kemoterapi ve benzer ilaçların kullanımı bağışıklık sistemini zayıflatma ve bu mantarın çoğalmasına neden olmaktadır.

Antibiyotik kullanımında ise zararlı mantarlar ile faydalı mantarlar alınan ilacın etkisiyle savaşmakta ve faydalı olan bakteri ya da mantarlar zayıf düşmektedir. Tam da bu noktada Candida türü mantarlar çoğalmakta ve vücuda zarar vermeye başlamaktadır.

 

Candida Mantarının Fazlalığı Hangi Belirtilerle Ortaya Çıkar?

 

Diğer tüm hastalıklar gibi candida mantarı da fazla olduğunda bazı belirtiler ortaya çıkartmaktadır. Bu belirtilerden bazıları ise;

Pamukçuk, ağız içinde ya da dudak iç kısmında çıkan beyaz renkli sivilcemsi yaralar pamukçuk ismiyle bilinmektedir. Özellikle bağışıklık sisteminde bir zayıflama olan kişilerde görülmektedir.

Halsizlik, bitkinlik ve yorgunluk hissi, bu mantarın fazlalığının en belirgin belirtilerinden biridir. Magnezyum eksilmesine bağlı olarak çıkan bu durum bu mantarın en bilinen belirtilerindendir.

Eklem ve omu ağrıları, sırt bölgesinde özellikle baş gösteren kırgınlık, sırtta yük var hissi, ağrı ve keskin sızı gibi semptomlar da bu mantarın belirtilerindendir.

Sindirim ile İlgili Sorunlar, bağırsaklarda hem iyi hem de kötü bakteriler bulunmaktadır. Bunların bir dengede olması herhangi bir sorun yaratmaz ancak dengenin bozulması sonucunda sindirimsel sorunlar ortaya çıkar. Bu bazen keskin ağrı olabildiği gibi sindirim sırasında da sorunlar çıkabilmektedir. İlgili Link: Ebola Hastalığı

 

Candida Mantarı Kan Yoluyla Bulaşabilir Mi?

 

Bu mantar türü en zor tespit edilen mantar türlerinden biridir ve detaylı analiz yapılmadan kanda bulunması zordur. Ayrıca yıllarca kuluçkada kalabilmesi nedeniyle kan naklinde görülmemektedir. Bunun için çeşitli teknikler kullanılarak bulunabilmektedir. Dolayısıyla kan yoluyla da bulaşabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.