Sağlık Bilgi Kaynağı

Candida Mantarı Tedavisi

0 915

Candida Mantarı Tedavisi hakkında konuşmadan önce ,Candida bir maya mantarı olup nemli ortamları çok sever. Candida mantarı ağızda, bağırsaklarda, vajinada, üst solunum yollarında ve deride yaşayarak varlıklarını sürdürürler. Fakat bazen de ortam onlara çok uygun geldiğinde hızlı bir çoğalma yaşarlar ve başka hastalıklara neden olurlar. Adet düzensizliğinden, egzamaya kadar ya da fazla kilo ve depresyona kadar sebep olabilirler. Candida Mantarı nemli ortam sevdiğinden özellikle vajina bölgesi en çok yaşadığı ortamdır. İç çamaşırının sık değiştirilmemesi; hijyene dikkat edilmesi bu bölgede oluşumun başlıca sebebidir.

Candida Mantarı Belirtileri

Candida Mantarı Nedir

Candida mantarı  kaşıntı ve kızarıklık ile ilk belirtileri gösterir, hastalık ilerledikçe de akıntı, kötü koku ve kaşıntı çok daha şiddetli bir hal alır. Bunların dışında idrar sırasında yanma, sızlama da yaşanır. Cinsel ilişkiyle erkeğe de bulaşma riski vardır. Özellikle Candida Mantarı 20-30 yaş arası kadınlarda çok sık görülür.

Candida Mantarı genital bölgede oluşursa yaşanan enfeksiyon nedeni ile kısırlığa sebep olabilir. Oluşan enfeksiyon nedeniyle spermin yumurtaya gitmesi bile engellenerek hamilelik oluşumunu yok edicidir. Vajinal ortam olumsuz bir dönem geçirdiğinden spermin canlı kalma süresini de kısaltır bu da düşük nedenidir. Erkeğe de bulaşması halinde kaşıntı, yanma, sperm hareketliliğini azaltma hatta hatta kısırlığa kadar sebep olur. Anne ve babada Candida Mantar hastalığı varsa çocuğa geçme olasılığı da çok yüksektir. Bu hastalıkta baba-oğul taşıyıcıdır, anne kız hastalığı geçiren bireyler olur.

Candida Mantarı İyileşmesinde Beslenmenin Önemi

Candida mantarı iyileşmesi sürecinde tedavi esnasında düzenli ve iyi beslenmek çok önemlidir. Mantarın durumu yapılan smear testi ile belirlenir. Ve özel mantar ilaçları ile tedaviye başlanır. Bu hastalığın erkek cinsel organında tutunması zordur, kadından erkeğe geçer durur. Kadın genital bölge temizliğini sadece suyla yapmalıdır. İlgili Link: Candida Testi

Candida mantarının engellenmesi için var olan enfeksiyondan kurtulana kadar ilişki olmamalıdır, ilaçların düzenli kullanımı çok önemlidir, ıslak giysilerle durmak tedavi süresince olumsuz bir süreçte olunması demektir. Genital bölge temizliğinde kesinlikle şampuan ya da sprey kullanılmamalıdır. Asla nemli kalmamalıdır. Mantar nemi sever, kilolu olunmamalıdır. Şekerli yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Candida mantarının belirtileri yaşanan akıntı durumu dışında ağızda aft’a neden olarak acı yaşatır. Sürekli karbonhidrata yönelme, sabah sinirli uyanmalara, huzursuzluğa, panik atağa neden olur.

Candida Mantarının Engellenmesi İçin Ne Tür Diyetler Yapılabilir

Candida Mantarının beslenmemesi için şekerli gıdalardan uzak durulmalıdır. Bu nedenle sağlıklı ve organik beslenme her zaman için fayda sağlayıcıdır. Nane yağı, rezene, tarçın, karanfil gibi karışımlar bağırsak sıkıntılarını giderdiğinden Candida mantarı oluşumuna engelleyicidir. Gereksiz antibiyotik kullanımı da Candida Mantarı için uygun bir hal yaratır.

Candida Mantarını önlemek için vitamin alımı son derece önemlidir. Kalsiyum ve magnezyum desteği gereklidir. Sarımsak ve elma sirkesi de Candida çoğalmasını engeller. Balıkyağı kullanımı ve Hindistan cevizi yağı kullanımı fayda getiricidir. Candida Mantarı genelde genital bölge mantarı olarak bilinir, bu yüzden de kadınların korkulu rüyası haline gelmiştir. Bu nedenle kadınların kişisel hijyenlerine dikkat etmeleri ayrı önem taşımaktadır. Sindirim sistemi problemleri, kas ağrıları, kronik yorgunluklar da beraberinde gelir. Yanlış beslenme Candida Mantarının oluşumuna destektir. İlgili Link: Dilde Kabarcık Oluşumu Nedenleri

Bağışıklık Sisteminin Güçlendirilmesi

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi birçok hastalıkta etkili olduğu gibi Candida Mantarı tedavisinde de etkilidir. Taze ve doğal gıdalarla beslenme, et ve balık tüketimi bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğinden hastalıkla baş etme çok daha hızlı olacaktır.

Candida Mantarı diyabetli ve insülin direnci yüksek olan kişileri sever çünkü vücutta aşırı insülin olunca bağışıklık sistemi zayıflar. Böylelikle yorgun düşen vücut bakteri ya da mantarlarla savaşma gücünü kaybeder. Ve vücuda deyim yerindeyse istilaya başlar. Kanser hastalığı ve tedavisi aşamaları bağışıklık sisteminin düşük olduğu zamanlardır. Tedavisinde kemoterapi ve radyoterapi görüldüğünden bu durumun bağışıklık sistemini olumsuz etkilediğinden Candida Mantarı oluşumu için de yeterlidir. Bağışıklık sisteminin çökmesi demek vücudun Candida mantarı ile savaşmasını zorlaştıracaktır. Bu nedenle gerek beslenmeden gerekse tedavinin uygulanmasına kadar her detay önem taşıyan bir durumdur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.