Sağlık Bilgi Kaynağı

Candida Diyeti

0 660

Candida diyeti özellikle son dönemlerde candida rahatsızlığının artması ile beraber  popülerleşen bir diyettir. Candida diyetine ismini veren Candida herkesin bağırsak kısmında bulunan bir mantar çeşididir. Candida mantarının herkeste yarattığı etki ise farklılık gösterir. Bağırsakta sindirimi sağlayan bu mantar çoğalmaya başladığında ise zarar vermeye başlar. Bunun nedeni ise bağırsak zarı ve florasanın kişilerde farklı şekilde bulunmasıdır. Bu mantarın yarattığı olumsuz etkilerden kurtulmak için doktorların önerdiği içse Candida diyetidir.

Candida Mantarının Çoğalmasının Nedenleri?

Candida mantarının bağırsakta artmasını tetikleyen bazı etkenler vardır. Bunlardan biri işlenmiş şeker ve aşırı karbonhidrat içeren besinler tüketmektir. Bir diğer neden ise kişilerin aşırı noktada kullandığı antibiyotiklerdir. Candida mantarının artmasına alkolün fazla tüketilmesi de neden olurken kişinin bağışıklık sisteminin zayıf olması ve aşırı stresli dönemlerde etkenler arasında yer alabilir. Candida mantarının çoğalmasının belirtileri ise şu şekilde fark edilir: Sık ishal, egzama vb. problemler, yorgunluk, idrar yolunda enfeksiyon, yoğun mide bulantısı, kabızlık, baş ağrısı. İlgili Link:  Candida Mantarı Tedavisi

Candida Diyeti Nedir?

Candida mantarının artmasının üzerine bu mantarın azalmasını sağlamak ya da artışı kontrol altına almak için Candida diyeti kolaylıkla uygulanabilir. Bu diyet sayesinde mantarın çoğalmasının ortaya çıkardığı belirtiler azalacaktır. Candida diyetinde dikkat edilmesi gerekenler tüketilecek besinlerdir. Burada özellikle, alkol, şeker, karbonhidrat, süt ve süt ürünlerinden uzak durulması gerekmektedir. Tüketilmesinde sorun olmayan besinler ise meyve ( az şeker içeren) nişasta barındırmayan ürünler, glüten içermeyen besinler ve zeytinyağı gibi işlenmemiş yağlar olarak verilmektedir.

Candida Testi Nasıl Yapılır?

Candida mantarının çoğalıp çoğalmadığını anlamak için doktora gidebilirsiniz. Ancak aynı zamanda evde kendi kendinize de Candida testini kolaylıkla yapabilirsiniz. Bağırsağınızdaki candida oranının artıp artmadığını anlamak için aşağıdaki adımları basit bir şekilde uygulayabilirsiniz. İlk adımda gece uyuduğunuzda aç bir şekilde uyumaya özen gösterin. Gece aç uyuduğunuz sabahında hiçbir şey tüketmeden içi su dolu şeffaf bir bardak alın. Bardağın içerisinde tükürün ve bir süre bekleyin. Yaklaşık 5 dakika gibi bir süre beklemeniz yeterli olacaktır. Eğer bu süreden sonra bardağınızın içi temiz ise sorun yoktur. Ancak su yüzeyinde kılcal şekilde tortular bulunuyorsa bu candida mantarı bulunduğunu kanıtlar. Ancak candida genital bölgede de olabileceği için su yüzeyinde bir tortu olmadığı halde belirtiler varsa doktora başvurmayı ihmal etmeyin.

Candida Diyetinin Zararları Var Mıdır?

Candida diyeti herhangi bir ilacı kullanıldığı bir tedavi yöntemi olmadığı için zararı dokunmayacaktır. Aksine rafine şeker, işlenmiş ya, karbonhidrat içeren ürünleri hayatınızdan çıkardığınız için daha sağlıklı bir yaşama kavuşmanıza neden olacaktır. Pek çok kişi Candida diyetini zayıflamak için de kullanır ve faydasını görür. Bu yüzden candida mantarının artışını engellemek ve azalmasını sağlamak için Candida diyetine adım adım uyarak siz de kısa sürede sonuç elde edebilirsiniz. İlgili Link: Yulafla Yapacağınız Diyet Tatlı Tarifleri

Candida Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Candida diyetinin faydaları saymakla bitmez. Özellikle vücuttaki şeker ve işlenmiş yağ oranının azalmasına, tüketiminin bırakılmasına fayda sağlar. Kişiler Candida diyeti ile düzenli bir beslenme programı ile sağlıklı bir hayata kavuşur. Diyetin ardından kişinin rahatsızlık duyduğu kabızlık, şişkinlik, kızarıklık, baş ağrısı, ishal, yorgunluk gibi sıkıntılarından kurtulur. Bu sıkıntılardan kurtularak daha verimli ve rahat bir sosyal hayata kavuşur. Aksi halde Candida mantarının etkileri kişilerin sosyal hayatını da olumsuz etkileyerek yaşam kalitesini düşürmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.