Sağlık Bilgi Kaynağı

Bypass Nedir?

0 27

Kalp rahatsızlıkları gündeme geldiği zaman sıklıkla karşımıza çıkan bypas nedir? Kalbin atar damarlarında tıkanma meydana geldiğinde genellikle cerrahi yöntemlerle açılması gerekir. Bunun için sıkça Bypass yöntemi tercih edilmektedir. Bu kavram köprüleme anlamına gelir. Çünkü damarlar arası köprü oluşturularak işlem gerçekleştirilir. Operasyonun süresi birçok etmene göre değişiklik gösterir. Ancak ortalama olarak 3 saattir. Kişinin yaşı, yapılacak işlem sayısı süreyi etkileyen etmenlere örnek verilebilir. Bypass kalbin yanı sıra başka organlar içinde tercih edilebilmektedir.

Gelişen teknoloji sayesinde ameliyattaki kesiğin boyu en aza indirgenmiştir. Dolayısıyla estetik açıdan insanların hayatını zora solmaya neden olmaz. Hastalar işlemden yaklaşık 2 ya da 3 hafta içerisinde eski yaşantılarına dönerler. İyileşme süresi hastanın bünyesine bağlıdır. Doktorlar operasyonun ardından belli bir süre varis çorabı kullanılmasını önermektedir. Bunun sebebi kan dolaşımını düzenlemektir. Bu yüzden doktorun verdiği talimatlara göre hastaların kullanması gerekir.

Bypass Ameliyatı Nasıl Yapılıyor? 

Ameliyatta kullanılacak damarlar hastanın vücudundan alınır. Başka bireye ait olanların kullanılması söz konusu değildir. En çok koltuk altı ve bacaklardaki damarlar Bypass işlemine uygundur. Damar çeşidi olarak genellikle atar tercih edilir. Fakat gerekli kalınırsa bacaktaki toplardan da faydalanmak mümkündür. Ameliyattan önce bölge seçimine karar verilir. İşleme hastaya genel anestezi verilerek başlanır.

Bypass Riskli Bir Ameliyat Mıdır? 

Her ameliyatta olduğu gibi bu işleminde taşıdığı belli başlı riskler vardır. Bu yüzden doktor tarafından ilk önce operasyona uygunluk durumuna karar verilir. Bunun için bazı kan tahlilleri, EKG ve eko mutlaka yapılır. Aşağıda Bypass ameliyatında risk konusunda etkili olan unsurlar madde madde şeklinde belirtilmiştir.

 • Yaş
 • Cinsiyet
 • Sahip olunan Kronik hastalıklar
 • Obezite

Kalp, tansiyon, şeker gibi önemli kronik rahatsızları olan kişilerin için ameliyat riski daha fazladır. Aynı zamanda yaşta önemli faktörler arasında yer alır. Özellikle 70 yaşından sonra tehlike durumu daha fazla artar. Ayrıca cinsiyete göre de değişiklikler görülür. Yapılan araştırmalar sonucu Bypass işlemine en çok kadınlara uygulanmaktadır.

Bypass Ameliyatı
Bypass Ameliyatı Nasıl Yapılıyor?

İlgili Link: Kalp Krizi En Çok Hangi Yaşlarda Görülür

Bypass ameliyatı son derece titiz bir süreci içine almaktadır. Dolayısıyla bu tür operasyonlar sırasında hem teknik beceri kabiliyetine hem de üst düzeyde teknolojik ekipmanlara sahip olmak gerekmektedir. Böylece risk faktörünün azaltılması konusunda da önemli kazanımlara sahip olmak mümkün olacaktır. Burada riskin hastadan hastaya değişiklik göstereceğini de ifade etmek mümkündür.

Bypass Ameliyatı Kimlere Yapılır? 

Kalbi besleyen damarlarda tıkanma olduğunda ilaç ya da anjiyo uygulamasıyla açılmadığı takdirde Bypass ameliyatı yapılmalıdır. Fakat bunun için her hasta uygun değildir. Öncelikle hastanın kalbinin duruma bakılır. Eğer operasyonu kaldırabileceği kanısına varılırsa ancak o zaman işlem gerçekleşebilir. Tıkanma durumu olan kişiler bazı problemler yaşar.  Söz konusu problemlerin giderilmesi noktasında Bypass etkili sonuçlarsı ortaya koyabilmekterdir.

İlgili Link: Kalp Yetmezliği Nedir

Yoğun göğüs ağrısı, nefes almakta zorlanma bu problemlere örnek verilebilir. Bunun sonucunda kalp krizinin meydana gelmesi büyük bir ihtimaldir. Bu yüzden en kısa zamanda tedavi edilmesi gerekir. Aksi takdirde hastanın hayatı tehlikeye girecektir. Ayrıca kalp kapakçığı sorunlarında da sıkça tercih edilen bir operasyondur. Gerekli şartlar uygun olduğu sürece her yaş grubu için gerçekleştirilebilir.

Bypass Ameliyatında Dikkat Edilecekler

Günümüzde en sık yapılan operasyonlardan birisi de Bypass ameliyatıdır. Bu işlem oldukça önemlidir. Öncesinden sonrasına kadar çok zorlu bir süreçtir. Özellikle ameliyat sonrasında hasta kendine sürekli iyi bakmak zorundadır. Aşağıda Bypass ameliyatından sonra dikkat edilmesi gerekenler açıklanmıştır.

 • Eğer hasta obez ise mutlaka kilo vermesi gerekir. Çünkü fazla kilo kalbi yormaya neden olur.
 • Aşırı yağlı ve tuzlu besinler tüketilmemelidir.
 • Yeteri kadar uyku uyulmalıdır.
 • Olabildiğince strese girilmemeye çalışılmalıdır.
 • Ağır sporlar yerine yürüyüş gibi hafif egzersizler tercih edilmelidir.
 • Sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklar bırakılmalıdır.
 • Düzenli kontrollere gidilmelidir.

Ameliyattan sonra hastalar belirtilenlere uymalıdır. Hatta kendilerine iyi bir şekilde bakarsa Bypass işleminin etkisi ömür boyu olabilmektedir. Yani başarı oranı çok yüksektir. Başarılı olmasında ameliyattı yapacak cerrahın deneyiminin de büyük katkısı vardır. En çok merak edilen sorulardan birisi de işleminin tekrarlanmasının durumudur. İhtiyaç olduğu zaman gerekli şartlar sağlanıyorsa ameliyatının tekrar yapılmasında hiçbir sakınca yoktur.

Bypass operasyonlarının başarıya ulaşması için oldukça titiz bir çalışmanın içerisinde yer almak gerekmektedir. Bu tür operasyonlarda risk oranı yüzde 1 oranında olsa da burada hastanın genel sağlık durumu da riski azaltılması noktasında etkilidir. Hastanın tıkalı damarının açılması konusunda koroner Bypass operasyonu üst düzeyde bir başarıyı ortaya koymaktadır. Ülkemizde son zamanlarda bu alanda geniş kapsamlı operasyonların da başarılı bir şekilde hayata geçirildiğini ifade etmek mümkün olmaktadır

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.