Sağlık Bilgi Kaynağı

Bulaşıcı Hastalıklardan Korunma Yolları

0 730

Bulaşıcı hastalık denildiği zaman akla, bakteriler ve virüslerin sebep olduğu hastalıklar gelmelidir. Bakteri türü rahatsızlıklar içerisinde solunum yolu rahatsızlıkları ilk akla gelenlerdir. Bunların dışında, idrar yolu enfeksiyonları da sıklıkla görülen rahatsızlıklar içerisindedir.

 

Kan tahlilleri, boğaz ve idrar kültürleri neticesinde belirlenen referans aralığının üstünde olan sonuçlar, uygun dozda antibiyotik tedavisi gerektirmektedir.

 

Uzman hekimlerin önerisi doğrultusunda zaman geçirmeden tedaviye başlanması, hastanın kısa sürede iyileşmesi için önem taşımaktadır. Virüsler ise bakterilerden farklı organizmalardır. Virüsler, bakterilere nazaran daha farklı tedavi yöntemleri ile yok edilebilmektedir.

 

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz korona virüsten, ebola ve AIDS’e kadar pek çok virüs türü bulunmaktadır. Soğuk algınlığının sebep olduğu hastalıkların pek çoğu da virüsler neticesinde olmaktadır. Her virüsün farklı bir tedavi yöntemi ve ilacı bulunmaktadır. Aşısı olan virüsler için önceden aşı olmak ta hastalığa yakalanmamak ya da çok hafif atlatmak için önem taşımaktadır.

 

 

Hastalıktan Korunmanın En Başarılı Yollarından Olan Önleyici Tedavi

 

 

Hastalıktan korunmanın en başarılı yollarından biri önleyici tedavidir. Önleyici tedavi denildiği zaman, hasta olmadan önce alınan önlemlerle hastalıktan korunma yolları akla gelecektir. Bu sayede, kişisel korunma yolları ile hastalık oluşmadan önlem alınarak, bulaşma riski bertaraf edilmiş olacaktır.

İlgili Haber : Cilt Üzerindeki Lekelere Kesin Çözüm

Son dönemde yaşanan korona virüs salgını sonrasında, kişisel korunma yolları en etkili yöntem olmuştur. Korona virüsten korunmak için maske takılması, insanlar ile mesafeli durulması son derece önem taşımaktadır.

 

Hastalığın yayılma hızı düşünüldüğünde, tedbirli davranışlar son derece önem taşımaktadır. Ayrıca, vitaminlerce zengin beslenme, düzenli uyku da oldukça önem taşımaktadır. Hastalık süresince temastan kaçınılması, başka kişilere bulaştırılmaması için önem taşımaktadır.

 

 

Dengeli Beslenmenin Önemi

 

 

Virüsler ve bakteriler bulaşıcı hastalıklara sebep olmaktadır. Aynı hastalığa yakalanan kişilerde bu hastalıklar, aynı şekilde seyretmeyecektir. Kimisi daha ağır bir şekilde geçirirken, kimisi de daha hafif bir şekilde geçirecektir. Buna etken olan, yaş ve metabolizma farklılıklarıdır. İleri yaşlı kişilerle, savunma sistemi güçsüz olan ve kronik rahatsızlıkları olanlar, çok daha zor atlatacaktır.

 

Bağışıklık sistemini güçlü tutacak gıda maddeleri içerisinde, antioksidan özelliklerde olan yiyecekler başta gelir. Vitamin zengini gıda maddelerinin tüketilmesi önerilir. Mineral ve protein açısından da dengeli beslenmek, metabolizmayı kuvvetli kılacaktır. Bağışıklık sistemi kuvvetli olanlar, hastalığı son derece rahat ve kısa sürede atlatacaktır.

 

 

Aşı Olmanın Önemi

 

 

Günümüzde pek çok hastalığın aşısı bulunmaktadır. Son zamanlarda kamuoyunda oluşan aşı karşıtlığı, hastalığın yayılma hızını arttıran olumsuz faktörler arasındadır. Aşı ile pek çok rahatsızlığın oluşumu engellenebilir ve oluşabilecek rahatsızlıkların etkileri en aza inecektir. Aşı kadar koruyucu hekimlik uygulamaları ve doğru ilaç kullanımı da son derece önemlidir.

 

Gereksiz kullanılan antibiyotikler, vücutta antibiyotiğe karşı direnç oluşumuna sebep olacak, olumsuz durumlardır. Bu nedenle, uzman hekim tavsiyeleri doğrultusunda ilaç kullanılması önerilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.