Sağlık Bilgi Kaynağı

Bricanyl Şurup (Terbütalin)

0 9.459

Diğer adı terbütalin olan Bricanyl, daha çok nefes darlıkları için kullanılan bir ilaçtır. KOAH, astım, nefes darlığı, amfizem, bronşit gibi rahatsızlıklar için başvuru kaynaklarından biri olan Bricanyl şurup, hırıltıların da baş düşmanlarından biridir.

 

Nefesinizi açmak adına büyük bir yardımcıdır. Göğsünüz sıkıştığında, bundan da kurtulmak adına başvurabileceğiniz ilaçların başında gelir. Etken maddesi terbütalin, guaifenesin ve beta agonistlerinden meydana gelmektedir. Nefes sistemindeki solunum yolları alanını genişleterek, rahatça nefes almanıza yardımcı olmaya çalışır.

 

‘Expectorant’ (söktürücü) şeklinde de bilinen Bricanyl şurup, broşlarda meydana gelebilecek krizlerin de hafifletilmesi adına, aracı olarak kullanılan bir üründür. Bu ilaç kullanılırken, bolca su tüketilmelidir. Mecbur kalınmadıkça, sigara içilen ortamlara da pek girilmemelidir.

 

Bricanyl Şurup Nedir?

 

Bricanyl şurup, solunum yollarına bağlı olan kasların gerginliğini azaltır. Ardından, boğazınızdaki kuruluğu ve tahrişi gidermekle birlikte, balgam söktürücü özelliğiyle sizi rahatlatmak üzere hazırlanmıştır. Bu ilacı kullandığınızda, göğsünüzde bir hafifleme ve rahatlama hissedersiniz.

Oral yolla alınan bu ilaç, 2 yaşından küçük çocuklar için kesinlikle tavsiye edilmez. Genellikle, 5 ml. ölçeğiyle, düzenli şekilde alınması arzu edilen bir şuruptur. Bu ilacın tablet versiyonu da bulunmaktadır. İlgili Link ; Akut Enfeksiyon Nedir 

 

Bricanyl Şurup Nedir, Ne İçin Kullanılır?

 

Bricanyl Şurup Kullanımı

 

Bricanyl, kronik astım, bronşit sorunları, solunum yolları hasarları, bronşite bağlı astım, amfizem gibi konularda kullanılan bir çeşit balgam söktürücü şeklinde bilinmektedir. Günde 3 defa, sabah-öğle-akşam birer ölçek içilmesi tavsiye edilir. Çocuklar için kullanımında doktor tavsiyesi hayli önemlidir; bu yüzden, panikle yahut başına buyruk şekilde hareket edilmemesi mühimdir.

 

Şurup kendi ölçeğiyle içilmeli; onun dışında, hiçbir kaşık türü kullanılmamalıdır. Ölçeği kaybolursa da, eczaneden aynı mililitre hesabına göre yenisi edinilmelidir. Hamileler ve emzikli anneler için kullanılırken, hekime danışılması gereklidir. İlgili Link: Kışın Kabusu Grip 

 

Bu ilaç, her türlü öksürüğü, aksırığı, tıkanmayı geçirmek üzere de dizayn edilmiş olup, özellikle boğaz bölgesini, göğüs bölgesini ve solunum yollarını rahatlatır. Burun tıkanıklıklarına karşı da etkindir. Nefes almayı kolaylaştırır. Tıkanmayla beraber, akciğerlere dolan havayı da dengeler. Akciğerlerin rahatlamasını sağlar, onların şişkinliklerini giderici etki yapar. Bununla birlikte, bir diğer etkisi rahim de görülmektedir ki; oradaki kasları da gevşetici tarafı vardır.

 

Hamilelikte Bricanly Kullanımı

 

Bricanyl Şurup Hamilelerde etkisi

 

Hamilelikte bricanly kullanımı için doktorunuzun yada eczacınızın onay vermesi önemlidir. İlacı kullanırken hamile kaldığınızı farkederseniz bu durumu doktorunuzla paylaşmalısınız. BRICANYL®, emziren kadınların kullanımında yan etkisi görülmemesine rağmen doktor tavsiyesi dışında kullanımlarda anne ve bebekte kalp ve akciğer sorunlarına yol açabilir.

 

Bricanyl Şurup Yan Etkileri

 

Bricanyl Şurup Faydaları

 

Bricanyl şurup yan etkileri olabilecek bir ilaçtır ki; hemen hemen, her ilacın birçok yan etkisi de bulunmaktadır. Bu etkilerin kimileri aşağıda saydığımız gibidir. Etkilerin bazıları, birkaçı yahut biri sizde görülebileceği gibi, herhangi biri de ortaya çıkmayabilir:

 • Mide bulantısı
 • Titreme
 • Üşüme
 • Baş ağrısı
 • Kulaklarda zonklama
 • Kalp çarpıntısı
 • Karın ağrısı
 • Kimi zaman, idrarda yanma hissi
 • Kas ağrıları
 • Kramplar
 • Ağızda kuruluk, susama hissi
 • Vücutta karıncalanma

İlgili şurup, birden fazla ilaç kullananlar için, hekim kontrolüyle tüketilmelidir. Nitekim, özellikle, gut hastalığı bulunanların, anesteziye duyarlı insanların, alerjileri bulunan kişilerin bu ilaçları bilmeksizin, kendi kafalarına göre içmeleri doğru değildir. Bu ilaç, düzensiz kalp ritim bozukluları da yapabileceği için, hamilelerde, şeker hastalarında, tiroid bozuklukları olanlarda tavsiye edilmez; mecbur kalınan durumlardaysa, ancak hekim onayıyla kullanılabilir. Emzikli annelerin kullanmasında sakınca belirtilmese de, bazı etken maddelerin kana ve süte karışması ihtimaline karşı, yine de temkinli davranılması tavsiye edilir.

 

Bricanly şurup 6 yaşın üstündeki yetişkinlerde kullanılır. Ayrıca Terbütalin yada guaifenesin maddelerine alerjiniz var ise kullanmamalısınız. Hamileler için kullanımı ancak doktor tavsiyesinde mümkündür.

Bricanly Şurup içinde kullanılan etken maddeler 5 mL’lik her ölçekte 1,5 mg terbütalin sülfat ve 66,5 mg guaifenesin maddesi bulunur. Ayrıca yardımcı madde olarak; sitrik asit, benzoat, sodyum sakarin, edetat, mentol, ahududu aroması ve deiyonize su. Bulunur.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.