Sağlık Bilgi Kaynağı

Boyun Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

0 65

Boyun; bedende bulunan en hareketli bölge olması nedeniyle, yaralanmalara en yatkın yerdir.  Yedi omur taşıyan ve bu omurlardan beyin, kollar ve vücuda sinirsel bağlantı görevini gören boyun, zaman zaman şiddetli ağrıların yaşanabildiği bir organ olabiliyor. Günümüzde pek çok insanın yaşadığı soruna çözüm bulmak için önce boyun ağrısı nedenleri konusunda bilgi sahibi olmak gerekmektedir.

Genel olarak batıcı olmayan ve baskın bir ağrı şeklinde ortaya çıkan boyun ağrılarının son yıllarda artması, aslında nedenlerin temelinde yaşam tarzının oldukça etkili olduğunu gösteriyor. Gün boyu hareketsiz bir hayat sürmek, tüm gününü bilgisayar başında ya da televizyon izleyerek geçirmek, boyun yapısında dejenerasyonlara sebep olmaktadır. Boyun fıtığına neden olan yanlış hayat tarzının yanında, bazı akciğer hastalıkları ve nadiren tümörler de boyun ağrısına sebep olabiliyor. İlgili Link: Glucosamine Ile Eklem Ağrılarınız Azalacak

Bütün bu bilgiler ışığında boyun ağrısı nedenleri söz konusu olduğu zaman aşağıdaki sebeplerin sıklıkla karşımıza çıktığını rahatlıkla ifade edebiliriz:

  • Boyun fıtığı
  • Boyun bölgesinde kireçlenme
  • Kas gerilmeleri ve eklem ya da kıkırdak aşınması
  • Boyun bölgesinde kaza sonrasında hasar oluşması
  • Boyun bölgesindeki sinirlerin geçtiği bölümde daralma yaşanması

Şayet boyun ağrısı çekiyorsanız mutlaka isabetli bir tanı için uzman hekime görünmelisiniz. Bu noktada boyun ağrısı tedavisi konusunda sağlık alanının oldukça başarılı olduğunu da rahatlıkla ifade edebiliriz.

Boyun Ağrısı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Boyun ağrıları bir çok insanın hayat kalitesini bozan ve sadece boyun bölgesinde kalmayarak, tüm yüz ve bedende ağrılar yaşanmasına neden olabilen bir hastalıktır.  Sıklıkla yaşanan ve pek çok kişinin korkulu rüyası haline gelen bu ağrıların tedavi edilmeden önce, boyun ağrısı nedenleri bilinmesi gerekir. Kişinin yanlış hayat şekli yüzünden gerçekleşen boyun ağrılarının tedavi edilse dahi tekrarlama riski olacağı unutulmamalı ve bu nedenle hastanın bilgilendirilmesi sağlanmalıdır.

Boynun farklı noktalarında ortaya çıkan ağrılar, günlük aktivitelerin yapılmasını zorlaştırmaktadır. Ağrı haricinde zayıflık, karıncalanma ve ellerde ya da vücudun farklı yerlerinde oluşan uyuşma hissi, kimi zaman boyunda ciddi rahatsızlıkların habercisidir. Basit bir boyun tutulması, kas gerilmeleri nedeniyle oluşabilir. Boyun ağrısı tedavi yöntemleri nelerdir? Araştırılmadan önce uzman bir doktora muayene olmak gerekir.

Kimi zaman hafir ağrı kesici ve egzersizlerle boyun ağrısı sorununa çözüm bulunabiliyor. Aksi halde sinir sıkışmaları ve sonucunda boyun fıtığına kadar giden bir rahatsızlık yaşanması kaçınılmaz oluyor. Boyun fıtığı tedavisi için son aşama ise cerrahi yöntem olabiliyor. Ağır spor hareketleri, yaralanmalar ya da yaşanan hastalıklar ile yaş ilerledikçe eklem ve kıkırdak aşınmaları da boyun ağrısına neden olmakta ve ona uygun tedavilerin uygulanması gerekmektedir.

Boyun Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Boyun ağrıları, akut, subakut ya da kronik olabilir. Tedavi sürecine geçilmeden önce altta yatan nedenlerin bilinmesi, tedavi sürecini daha hızlı ve etkili hale getirebiliyor. Boyun ağrılarının temelinde yanlış yaşam tarzı var ise önce bunu değiştirmekle işe başlamak şarttır. Dinlenmek, duruşu düzeltmek, boyna uygulanan ısı ya da buz terapisi, hafif masaj ve ağrı kesiciler ile boyunluk kullanımı kimi zaman yeterli gelebiliyor.

Boyun ağrısı nedenleri araştırılırken, kimi zaman uzman hekim tarafından uygulanan fiziki muayenenin yanında, ultrason ve MR çekilmesi şarttır. Boyun ağrılarının tedavileri çoğu zaman basit olarak yapılabileceği gibi kimi zaman boyunda ya da boğazda bulunan lenf bezlerinin şişmesi ve hatta kötü huylu urların etkisi olabilir. Temel nedenlerin belirlenerek boyun ağrısı tedavisi nasıl yapılır sorusu daha kolay cevaplanabilir. Gerekli tetkikler ve muayene ile birlikte tedavi yöntemlerinden en uygun olanı belirlenerek, hastalığa çözüm bulmak mümkündür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.