Sağlık Bilgi Kaynağı

Bowen Hastalığı

0 801

Belki de adını daha yeni duymuş olabilişinizi. Ama 60 yaş ve üzeri kişiler için tehlike yaratan bowen hastalığı birçok pek çok kişiyi telaşlandırmaktadır.  Cildin en üst tabakasında oluşan bowen hastalığını farklı türleri bulunmaktadır. Vücudunuzu çeşitli yerlerinde gelişen bu hastalık güneşe maruz kalmış, HPV virüsü geçirmiş ve enfekte olmuş ve bağışıklık sistemi zayıf ya da sorunlu olan kişilerde daha fazla görülmektedir.

 

Bowen Hastalığı Nasıl Gelişir?

 

Hastalıklar arasında yer alan ve birçok kimsenin kâbusu haline gelen bowen hastalığı derinini en üst tabakasındaki epidermis tabakasının üzerindeki hücrelerin anormal bir şekilde büyümesi sonucu oluşur.  Aslında doktorlara göre bu durum cilt kanserinin en önemli habercisi olarak görülmektedir. Deri üzerinde oluşan enfeksiyon zamanında tedavi edilmezse kansere çevirebilir.  Ancak kanser sadece etkilenen bölge üzerinde oluşabilmekte ve vücudunu diğer bölgelerine de zararı bulunmamaktadır.

 

Bowen Hastalığı Belirtileri

 

Bowen hastalığı belirtilerinden bahsetmeden önce bu hastalığın genellikle vücudun güneş gördüğün bölgelerinde oluşabileceğinden haberdar olmanız gerekir. Avuç içi ayak tabanı, yüz bölgesi parmak araları boyun ve benzeri gibi çeşitli yerlerinizde oluşabileceği gibi genital bölgenizde de oluşabilmektedir.

 

Bu nedenle cildinizde kırmızı leke pullanma ve benzeri cilt problemleri ile karşılaşırsanız, zaman kaybetmeden cilt deri hastalıkları uzmanına muayene olmanız tavsiye ederiz. Doktorlara göre çok ciddi bir hastalık olmasa bowen hastalığını belirtileri kısaca şöyledir:

 

  • Cildinizde oluşan bir ya da birden fazla leke günlerce geçmiyorsa, bowen hastalığını habercisi olabilir.
  • Cildinizde kırmızı hafif şişkin lekeler oluşur.
  • Bu lekelerin çapı 1 ile 3 cm büyüklüğündedir.
  • Bu lekeler yavaş bir şekilde büyür ve çevrelediği deriden de oldukça farklı renk ve görünümündedir.
  • Lekeler pürüzlü ve serttir. Kaşıntı yapar ve kaşınması durumundan da kanama yapar
  • Lekeler büyüdükçe cildinizde acı ya da kaşınmalar meydana gelir.

 

Kafanız başınızın alt kısmı gibi güneş gören bölgelerinde enfeksiyon oluştururlar.  Kısaca cildinizde aylarca geçen bilmeyen yara, pullanmaz gibi problemlerde m oluşursa hemen bir uzman hekime başvurun.  Bazı kişiler bunu sedef ve egzama gibi cilt hastalıkları ile karıştırırlar. İlgili Link ; Ebola Hastalığı 

 

Bowen Hastalığının Nedenleri

 

Bowen Hastalığı Sebepleri

Bowen hastalığını nedenleri konusunda pek net bir biliye rastlanamamıştır. Ancak hastalığın yanından bağlantılı olarak güneş ışığı olduğu söylenebilir. Genetik ya da alerjik bir sorun değildir. Aşırı güneşe maruz kalan bölgelerde bu hastalık çok daha fazla görüldüğünden dolayı aşırı güneşe maruz kalmayı hastalığın en önemli nedeni olarak varsayabiliriz. Bunu dışında şezlong kullanımı;

 

  • Bağışıklık sisteminin zayıf olması
  • Radyoterapi tedavisi görmek,

 

HPV virüsü geçirmiş ve entübe olmuş olmak gibi durumlar bowen hastalığının nedenleri arasında sayılıyor.

 

Bowen Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

 

Bowen hastalığın tedavisi biraz zaman alır. Enfeksiyonun ilerlemesi aylarca hatta yıllarca bil sürebilmektedir. Bu sürede hastalığı kontrol altına almak kişi açısından daha sağlıklı olacaktır.  Öncelikle dondurma tedavi ile enfeksiyonun ilerlemesi durdurulur.

Dondurma tedavisinde enfeksiyonlu bölgeye sıvı azot püskürtülür birkaç hasta sonrasında enfeksiyon kapan bölge soyulup yok olacaktır.  Bu aşamada enfeksiyonlu bölgeye kimyasal krem sürülür. Enfeksiyon kapmayan küçük yaralar da ise elektrokoter ve küretaj tekniği uygulamaktadır.

Ancak büyük enfeksiyonlu yaralarda en uygun tedavi yöntem ise foto dinamik tedavisi olmaktadır.  Çok küçük yaraları temizleme için de ufak bir cerrahi operasyon yeterli olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.