Sağlık Bilgi Kaynağı

Bir Vitaminden Daha Fazlası K Vitamini İle İç Kanama Riskini Azaltın

0 664

Kanın akışkanlığını düzenleyen, eksikliğinde pıhtılaşma sorunu nedeni ile içi kanama riski ortaya çıkaran vitamin K vitamini olarak bilinir.

 

K Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar?

 

K Vitamini Nedir

En bilinen özelliği kanın pıhtılaşmasında görev almak olan K vitamini, kalp sağlığı ve kemik gelişiminde de önemli rol oynamaktadır. Son yapılan araştırmalar göstermiştir ki K vitamini şeker hastalığı, Alzheimer ve birçok farklı kanser türü riskini azaltmaktadır. K vitaminin özellikleri;

 

 • Yağda çözünen bir madde olduğu için vücutta depolanır ve eksikliği daha geç fark edilir.
 • K vitamini ihtiyacımızın bir kısmını bağırsaklarımızdaki bakterilerden karşılarken bir kısmını da besinlerden karşılarız
 • Damar sertleşmesinin önlenmesine yardımcıdır.
 • D vitamini ile birlikte kalp damar sağlığının korunmasına fayda sağlamaktadır.
 • Kemik gelişiminde önemli rol oynayarak, kemik erimesi, kırılma gibi bazı kemik hastalıklarını önüne geçilmesini sağlar.
 • Akciğer, kolon, mide, ağız ve prostat kanserine bağlı riskleri düşürdüğünü gösteren araştırmalar vardır.
 • İnsülin direncinin kırılmasını sağlayarak şeker hastalığı riskini azaltır.

 

K Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

 

Pıhtılaşmadan görevli K vitaminin eksikliğinin en büyük göstergesi kanamalardır. Kanın akışkanlığını düzenlediği için olası en küçük yaralanmada dahi kanın durması zorlaşmaktadır. Bu durumda;

 

 • Adet kanaması fazla olabilir.
 • Diş eti kanamaları, burun kanamaları sıkıntı yaratabilir.
 • Cilt morarmaları olabilir. (cilt morarması cilt altı kanamanın göstergesidir)
 • Tırnak altlarında küçük kanamalar olabilir.
 • Dışkı renginin katran rengine dönmesi görülebilir. (sindirim kanalı kanamasının göstergesidir)
 • İdrarda kan görülebilir.
 • Herhangi bir yaralanmada kanın durması çok zor olur.
 • İç kanamalar gözükebilir.

 

Uzun süreli olan K vitamini eksikliği durumlarında ise kıkırdak kireçlenmesi, kemik erimesi, Alzheimer hastalığı, damar sertleşmesi, kanser  gibi çeşitli hastalıklar gözükebilmektedir.

 

K Vitamini Eksikliği Nedenleri Nelerdir? 

 

Bizler K vitaminini bir kısmını yediğimiz besinlerden (yeşil yapraklı sebze, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi) alırken bir kısmı da bağırsaklarımızda bulunan bakteriler tarafından üretilmektedir. Bu sebeple K vitamini eksikliği ile karşılaşmak oldukça zordur. Ancak gıda yolu ile alınan K vitamini oldukça yetersiz olursa K vitamini eksikliği doğabilmektedir. K vitamini yağda çözünebilen bir madde olduğu için, bu emilimde oluşacak herhangi bir aksaklık ile de K vitamini eksikliği oluşabilmektedir.

 

K vitamini eksikliği sebesi olan durumlar: Çölyak hastalığı, kistikfibroz, sindirim kanalı (mide-bağırsak) ameliyatları, Crohn hastalığı veya ülseratif kolit gibi kronik bağırsak hastalıkları, kısa bağırsak sendromu, bağırsak mantarı, kronik pankreas iltihapları, safra kanalı tıkanması, safra kesesi taşları, siroz, Gaucher hastalığı gibi karaciğer faaliyetlerinde soruna yol açan bazı hastalıklar (K vitamininin depolanmasını engelleyebilirler), aşırı alkol tüketimi sebep olabilmektedir.

 

Ayrıca kolesterol düşürücüler, Kumarin tipi kan inceltici ilaçlar (warfarin vb. ilaçlar K vitamini metabolizmasını böler), Aspirin (kanı sulandırarak K vitamini ihtiyacını artırabilir), Uzun süreli antibiyotik kullanımı (ince bağırsakta K vitamini üretimine yardımcı olan yararlı bakterileri öldürür), Aşırı antiasit kullanımı, Bazı nöbet önleyiciler, Bazı sakinleştiriciler (barbitürat vb.), Kolestiramin, salisilat, rifampin, izoniazid vb. bazı diğer ilaçlar kullanımı da K vitamini eksikliğine yol açmaktadır.

 

En önemli iki K vitamini formu K1 ve K2 vitaminleridir. K1 vitamini kanın pıhtılaşmasında görev yaparken K2 vitamini ise kemik yapımı ve sağlamlığının sağlanması, damarlardaki kalsiyumun birikmesini önlemede görev yapmaktadır.

 

Yeni doğan bebeklerde K vitamini eksikliği riski oldukça yüksektir. Çünkü anne sütünde K vitamini miktarı azdır. Anne karnında K vitamininin plasentadan geçişi de düşüktür. Bebeklerin karaciğeri yeterince gelişmediğinden bağırsaklarında doğdukları ilk birkaç günde K vitamini üretilemez. K vitaminini etkili kullanamaz.

 

Yeni Doğanlara Neden K Vitamini İğnesi Yapılmaktadır?

 

K vitamini eksikliğine bağlı olarak bebeklerde yeni doğanın hemorajik hastalığı adında bir kanama bozukluğu görülmektedir. Düşük K vitamini depolarına sahip oldukları için normal yeni doğanlarda bile bu hastalık ve kanama görülebilmektedir. Doğumdan sonraki ilk 2-3 gün bağırsak mikroflorası oluşmadığı için K vitaminine bağımlı faktörlerin düzeyinde bir düşüklük olmaktadır. Bu durum 7-10 günde düzelmekte özellikle prematüre bebeklerde daha uzun ve daha şiddetli seyretmektedir. Doğumda bebeğe K vitamini verilmediyse pıhtılaşma mekanizmasında gelişebilecek bozukluklar nedeniyle yaşamsal organlarda iç kanamalar oluşabilmektedir.

 

K Vitamini Hangi Besinlerde Bulunmaktadır? 

 

Meyveler, yeşil yapraklı sebzeler ve bitkisel yağlar K vitamininin en çok bulunduğu gıdalardır. (Ispanak, lahana, brokoli, bamya, salatalık, kuru erik, kivi, avokado, üzüm, incir, böğürtlen, yaban mersini, kanola yağı, soya yağı, zeytin, yer fıstığı, ayçiçeği, susam gibi diğer bitkisel yağlarda bulunur) Günlük önerilen K vitamini miktarı yetişkin kadınlar için 90 mikrogram yetişkin erkekler içinse 120 mikrogramdır. İlgili Link: C Vitamini Serumu

 

K Vitamini Eksikliği Tedavisi Nedir?

 

K Vitamini Eksikliği

 

Genellikle ağız yolundan verilmektedir. Gerekli olduğu durumlara cilt altında verilebilmektedir. Damar yolundan (şırınga vb.) vermek genellikle tercih edilmez, çünkü hızlı verilmesi durumunda anafilaksi (tehlikeli alerji atağı) söz konusu olabilir. Yavaş verilse bile bu riskin sıfıra inmediği tespit edilmiştir. Ancak acil vakalarda damar yolundan verilmesi gerekebilmektedir.

 

K2 Vitamini Nedir? 

 

Vücudumuzda önemli bir yere sahip olan D vitamini kalsiyum emilimini yükseltmektedir. Vücuda giren kalsiyumun ise kullanılacak bölgeye iletilmesi gerekmekte, damarlarda birikerek orada kireçlenmeye neden olmaması kemik ve dişlere yönlendirilmesi gerekmektedir. Bu iletilmeyi meydana getiren de K2 vitaminidir. K2 vitamini atardamarlarda sertliğe sebep olan kalsiyum birikmesinin önüne geçip, kemiklerde kalsiyum toplanmasına yardımcı olmaktadır.

 

Yüksek oranda kalsiyum kullanımının kemiklerde güçlenme sağlarken damarlara ciddi zara verdiği bilinmektedir. Bu durumdan kurtulmak için kalsiyum alımına ek olarak K2 vitamini ile vücudu desteklemeliyiz. Özellikle menopoz ile görülen osteoporoz ve kemik yoğunluğunda düşme K2 vitamini ile önlenebilmektedir. Bilimsel araştırmalar göstermiştir ki menopoz dönemlerinde K2 vitamini kullanımına bağlı olarak kadınlarda kalp damar sağlığının daha iyi olduğu saptanmıştır. Bunların haricinde K2 vitamininin diyabet tedavisi, hamilelik, hafızanın ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi gibi etkileri vardır.

 

Geçmişte K vitamini tek çeşit olduğu bilinirken zaman içerisinde K2 adı verilen K vitamininin diğer çeşidi keşfedilmiştir.

 

K2 Vitamini Nelerde Var? 

 

Güçlü kemiklere sahip olmak için ihtiyaç duyulan K2 vitamini nelerde var. Peynir gibi tüketilecek olan fermente gıdalarda bulunmaktadır. Süt ürünlerinin yanı sıra yumurta sarısında da bulunduğu belirtilmektedir. Aynı zamanda sığır etinde de bulunmaktadır. Bu nedenle doğal yollardan K2 almak isteyenlerin özellikle tüketmesi gereken besinleri oluşturmaktadır. Aynı zamanda dışarıdan takviye olarak alınması da mümkündür.

 

K Vitamini ve İç Kanama Arasındaki İlişki Nedir? 

 

K vitaminini eksikliğinin çok ciddi oranda olması durumlarda iç kanama durumu ortaya çıkmaktadır. Nadiren de görülse görüldüğü zaman insan hayatını ciddi oranda tehdit eden bir durumdur. İç organların hepsinde daha çoğunlukla bayanlarda durmayan rahim kanamaları meydana gelecektir. Gebe kadınların bu rahim kanaması vitamin eksikliğine bağlı olarak daha çok görülecek ve bunun sonucunda da düşük yapacaktır. Ayrıca K vitamini eksikliğine bağlı olarak yetişkinlerde burunda kanama ve yağda eriyen vitamin olan K vitamininin karaciğer tarafından emilmemesi sebebiyle safra kesesi iltihabı da görülebilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.