Sağlık Bilgi Kaynağı

Bebeklerde Soğuk Algınlığı Belirtileri ve Tedavisi

0 755

Bebeklerde bağışıklık sistemi yetişkin insanlara göre çok daha zayıftır. Bu sebeple kış aylarında daha dikkatli olmalıyız. Kış aylarında insanlar bir arada toplu olarak yaşar. Bu durum mikropların daha hızla yayılmasına sebep olur. Dalma enfeksiyonu dediğimiz mikrop öksürme veya hapşırma yoluyla ortamda bulunan insanlara kolaylıkla bulaşabilir.

 

Damla enfeksiyonu uzun süre havada kalır ve o ortamda bulunan bebeklere rahatlıkla ulaşabilir. Virüs vücuda girdikten sonra, kuluçka dönemini yaşar ve burun tıkanıklığı burun akıntısı gibi belirtilerle kendini gösterir. İlgili Link : Emziren Annelerde  Mastite Dikkat

 

Soğuk algınlığının yayılmasını engellemek için olabildiğince yaşam alanlarımızı havalandırmalıyız. Bir diğer önemli hijyen kuralı ellerimizi temiz tutmaktır.

Soğuk aldığının bulaşmasındaki en büyük faktörlerden bir tanesi ellerden yayılan virüslerdir. Mikroplu ellerimiz ile bebeklerinizi elediğimiz de virüs rahatlıkla bebeklere de geçmektedir. Yani bebekleri soğuk algınlığından korumak istiyorsak önce kendimizi korumalıyız.

 

Bebeklerde Soğuk Algınlığı Nasıl Tedavi Edilir?

 

 

Soğuk algınlığı virüs enfeksiyonu olduğu için genellikle antibiyotikle tedavi edilmeye çalışılır ancak bu bir işe yaramaz. Soğuk algınlığı döneminde burun açıcı ilaçlar balgam söktürücü birtakım ilaçlar ve öksürüğü yumuşatan ilaçlar kullanılabilir.

Yetişkinlerde ise soğuk algınlığı tedavisinde hiçbir ilaç kullanmaya gerek yoktur. Bebeklerde soğuk algınlığı hastalığı varsa bebek sık sık aynı hekim tarafından muayene edilmeli, düzenli bir şekilde kontrolleri yapılmalıdır.

Eğer bebeğiniz soğuk algınlığı geçiriyor ise bol gol ilaç kullanmak yerinde bebeğimizi sık sık doktora göstermeliyiz. Bunun dışında yapabilecekleriniz evimizi sık sık havalandırmak, odaları çok fazla ısıtmamak ve yeterince hijyenik bir ortam sağlamak olacaktır. Unutmayalım ki virüsler sıcak ortamı daha çok severler ve yayılma fırsatı bulurlar. 22’dereceyi geçmeyecek bir sıcaklık da yaşamak en ideal olanıdır.

 

Bebeklerde Soğuk Algınlığı Belirtileri

 

Bebeklerde soğuk algınlığının en büyük belirtisi yetişkinlerde olduğu gibi burun akıntısıdır. Bunun dışında hapşurup ve öksürük gibi belirtiler de gözeler çok küçük bebeklerde beslenme bozukluğu da görülür. Eğer hastalık ilerlerse bebeklerde solunum bozukluğu ortaya çıkar.

 

Soğuk algınlığı geçiren gerek sürekli huzursuzdur ve ağlar. Eğer hastalık fark edilmeden ilerlerse orta kulak iltihabı bronşit gibi hastalıklara yol açabilir. Özellikle bir yaşın altındaki bebeklerde soğuk algınlığı basit bir hastalık olarak görülmemeli k sürekli takip edilmelidir çünkü soğuk algınlığı çok daha önemli hastalıklara zemin hazırlayabilir.

 

Bebeklerde hastalığın ilerleyen ilerlemediğini bebeğin beslenmesini takip ederek görebiliriz. Eğer bebek iştahlı bir şekilde meme emiyorsa mamasını yiyorsa hastalık ilerlememiş demektir. Eğer hastalık akciğerlere inerse; nefes alıp vermede zorluk,  uyku düzeni bozukluğu, beslenme bozukluğu, sürekli ağlama şeklinde görülür.

 

Bebeklerde Soğuk Algınlığı Tedavi Edilmezse Hangi Hastalıklar Görülebilir?

 

Eğer soğuk algınlığı akciğerlere inerse nefes darlığına yol açabilir. Bunun sebebi bronşların tıkanmasıdır. Soğuk algınlığı olan bebeklerde bağışıklık sistemi zayıfladığı için farklı hastalıklarda görülebilir. Örneğin orta kulak iltihabı, bronşit,  zatürre (pönomani) gibi.

 

Bebeklerimizin aşıları tam ise bu tip hastalıkların ortaya çıkma olasılığı çok azdır. Soğuk algınlığı olan bebekler de anneleri yaptığı en büyük yanlış bebeklere zorla yemek yedirmeye çalışmalarıdır. İştahsız olan bebek zaten solunum yetmezliği çekmekte iken bir de ağzına mama tıkanırsa yemek parçacıklarının akciğerlere kaçmanın riski vardır. Eğer akciğerlere mama kaçırılması bu ilerleyen dönemlerde önemli rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.