Sağlık Bilgi Kaynağı

Bebeklerde Ağız Bakımı

0 624

Bebeklerin genel bakımı her ne kadar zorsa ağız bakımı da dikkat edilmediği takdirde zor oluyor. Ancak anne babalar bebeklerinin ağız ve diş sağlığına dikkat ederlerse hem onlar birtakım sıkıntılar ile karşılaşma hem de aileler bebeklerinin huysuzluklarını çekmek zorunda kalmazlar. Ağız ve diş bakımının en önemli adımı dişlerin çıkma zamanında bebeğin beslenmesine dikkat etmektir. Özellikle bebek anne sütü ile beslenmiyorsa ağız bakımına daha fazla özen göstermek gerekir.

Bebek biberon ile besleniyorsa dişlerde biberon çürüğü oluşabilir. Bu nedenle süt dişlerde çürük oluşmaması açısından her beslenmeden sonra temiz bir tülbent ile ya da gazlı bez ile güzelce temizlenmelidir. Temizleme esnasında karbonat da kullanılabilir. Tabi bebeğin dişlerini etkilemeyecek seviyede kullanılması gerekir.

Bebeklerde Ağız Bakımı Nasıl Yapılır?

Bebeklerde ağız bakımı yapmak son derece kolaydır. Beslenme sonrası gerekli temizliği yapmak bile dişlerinin temiz kalmasına yardımcı olur. Bununla birlikte bebeğe şeker, baş, pekmez ve reçel gibi tatlandırılmış gıdalara yalancı meme (emzik) vermek, biberonla çok fazla tatlı içecekler içirmek dişlerinin erken çürümesine ve vitaminsiz kalacağı için ağzında yaralar oluşmasına sebep olur. Bu nedenle olabildiğince aşırı tatlı gıdalardan uzak durmak gerekir.

Toplum büyüklerinin en sık yaptığı hata bebeğe mama veya çorba yedirirken kaşığa kendi ağızlarını sürmeleridir. Bunu kesinlikle yapmamak gerekir, ebeveynlerin kendi ağzına sürdüğü kaşığı bebeğin ağzına vermemeleri gerekir. Bebek ile evde yaşayan diğer fertlerin aynı bardağı, kaşığı, çatalı, diş fırçasını kullanmaması gerekir. Bebek emziğini, biberon ve dişiliğini yere attığında yıkamadan kesinlikle tekrar ona verilmemelidir. Biberon ve emzikleri sık sık özenli bir şekilde temizlenmelidir. İlgili Link ; Pembe Estetik Nedir 

Bebeklerde Ağız Kokusu Nedenleri

Bebeklerde ağız kokusunun farklı nedenleri olabilir. Yediği yemek genel olarak ağız kokusuna neden olsa da bunun yanı sıra fizyolojik etkenler ve bazı hastalıklar da ağız kokusuna neden olabilir. Fizyolojik etkenler arasında ağız sıvısının azalması, B12 vitamin eksikliği, az su tüketmeden kaynaklı susuz kalma, açlık ve demir eksikliği gibi sebepler bulunur.

Ağız ve birtakım hastalıklardan kaynaklanan ağız kokusu nedenleri arasında ise bebeklerde pamukçuk olması, enfeksiyon, çürük ve damak problemleri yer alır. Bebeklerde var olan ağız kokusu genelde sabah saatlerinde ortaya çıkar. Bununla birlikte diş çıkarma döneminde olan bebeklerde de zaman zaman ağız kokusu olabilir. Ancak ailelerin şüphe ettiği başka bir durum varsa mutlaka uzman bir hekime danışarak gerekli tedaviyi doğru biçimde uygulamaları gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.