Sağlık Bilgi Kaynağı

Batın Tomografisi Nedir?

0 634

Batın tomografisi, gövde ve göğüs ile ilgili sorun yaratan bazı problemlerin tedavisinde kullanılan bir yönteme verilen addır. Bu tomografi çeşidinde kemiklerin durumu gözlenir. Batın tomografisi sırasında kontrollü bir şekilde vücuda x ışınları gönderilir ve sorunlu bölge bu sayede teşhis edilir. Günümüzde yaşlı ve çocuklarda çok fayda sağlayan bir teşhis yöntemidir. Bir hastalığın vücuda yayılmasını önlemede erken teşhis çok önemlidir.

 

Erken teşhis edilen bir hastalık erken tedavi demektir ve bu pek çok durumda hayat kurtarır. Batın tomografisi de hastalıkların erken teşhisinde oldukça önemli rol oynayan bir yöntemdir. Batın tomografisi sayesinde hastanın verileri analiz edilir ve tedavi süreci, durumu gibi etkenler kolayca belirlenir. Ancak tomografi sırasında hastaya yayılan radyasyon insan vücuduna zararlı olduğundan sıkça batın tomografisi çektirmek iyi bir şey değildir.

 

Batın Tomografisi Nasıl Çekilir?

 

Doktor bir hastadan batın tomografisi istediğinde o hasta kliniğe aç bir halde gelmelidir. Doktorlar herhangi bir alerjik reaksiyonu önlemek adına hastanın tomografiye aç şekilde gelmesini ister. Vücut üzerinde yer alan takı ve protez gibi maddeler mutlaka çıkarılmalıdır. Batın tomografisinin üç çeşidi vardır: Tüm Batın Tomografisi, Üst Batın Tomografisi ve Alt Batın Tomografisi. Tüm batın tomografisinde, hastaya 1,5 litrelik bir su içine 40 ml iyonik kontrast karıştırılarak içirilir.

 

5 dakika aralıklarla 2 bardak şeklinde içilen sıvının kalan son kısmı uzman tarafından çekimden hemen önce verilir. Üst batın tomografisinde ise radyoloji uzmanı 1 litre içine 30 ml iyonik kontrast ekler ve hastanın belirli aralıklarda bu sıvıyı içmesi sağlanır. Son tür olan alt batın tomografisinde ise, tüm işlemler başlamadan yaklaşık 1,5 saat önce hazırlık yapılır ve hazırlanan kontrast madde makattan uygulanır. İlgili Link: Huntington Hastalığı Tedavisi 

 

 Batın Tomografisinin Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

 

Çoğunlukla 10 gün içinde çıkan batın tomografisi sonuçları, uzman doktor tarafından incelenir ve teşhis konulur. Doktor tanı ve teşhis koyduktan sonra gereken tedaviyi hastaya sunar. Doktorun önerdiği tedavi şekli hastaya da uyuyorsa tedaviye başlanır. Burada erkenden batın tomografisi çekilmesi söz konusu hastalığın ilerleyip ilerlemediği sorusuna cevap veren en büyük etkendir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.